نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

دوستان ویندوزسنتر با اخبار داغ نجومی در رابطه با ابرهای باریک با ما همراه باشید.

ابرهای باریک

ابرهای باریک بالاخره شروع به بازگشت به عرض‌های جغرافیایی شمال تایتان کردند!

ابرهایی مانند چیزی که در تصویر می‌بینید (3200 مایل یا 5150 کیلومتر) برای سال‌ها (حدود 2010 تا 2014) از شمال تایتان ناپدید شده بودند. حالا آن‌ها بازگشته‌اند، اما به مراتب کوچکتر از حد انتظار. از آنجا که ابرها می‌توانند به سرعت ظاهر و ناپدید شوند، دانشمندان کاسینی به طور مرتب این ماه بزرگ را برای مشاهده‌ی فعالیت‌های این ابرها زیر نظر دارند. آن‌ها به ویژه علاقه‌مند به مقایسه این مشاهدات با تخمین چگونگی میزان تغییرات پوشش ابر با فصول زحل هستند. آسمان صاف و بی ابر تایتان چیزی نبود که دانشمندان توقع آن را داشته باشند.

تصویر توسط فضاپیمای کاسینی در 29 اکتبر 2016 با استفاده از دوربین زاویه منحنی و به وسیله یک فیلتر طیفی طول موج‌های نزدیک مادون قرمز در 938 نانومتر انداخته شده است.

این تصویر در فاصله تقریبی 545000 مایلی (878000 کیلومتری) از تایتان گرفته شده و مقیاس تصویر 3 مایل (5 کیلومتر) برای هر اینچ (2.4 سانتی متر) است.

مأموریت کاسینی یک پروژه مشترک بین NASA، ESA (آژانس فضایی اروپا) آژانس فضایی ایتالیا است. آزمایشگاه پیشران جت که بخشی از مؤسسه فناوری کالیفورنا در پاسادنا است؛ ریاست مأموریت‌های علمی ناسا در واشینگتن را بر عهده دارد. مرکز عملیات تصویربرداری آن در مؤسسه علوم فضایی در بولدر کلورادو قرار دارد.

پیوست
منبع:ناسا

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour