افزایش یارانه ها به بهای افزایش قیمت بنزین سال 98

افزایش یارانه ها به بهای افزایش قیمت بنزین سال 98

در چند روز اخیر شاهد اعلام سهمیه ای شدن و افزایش قیمت بنزین بودیم، قیمت بنزین از هزار تومان، برای هر لیتر بنزین سهمیه بندی به ۱۵۰۰ تومان و برای هر لیتر بنزین آزاد به 3000 تومان افزایش یافت.

افزایش یارانه ها به قیمت افزایش قیمت بنزین سال 98

بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فراورده های نفتی میزان سهمیه تخصیصی برای سواری شخصی بنزین ۶۰ لیتر، برای سواری شخصی دوگانه سوز سی لیتر و بر ای موتورسیکلت ۲۵ لیتر است. وانت کم مصرف بنزینی ۲۰۰ لیتر و وانت کم مصرف دوگانه سوز ۶۰ لیتر تعیین شده است. برای وانت های پرمصرف بنزینی، سهمیه ۳۰۰ لیتر و برای وانت پرمصرف دوانه سوز سهمیه ۱۲۰ لیتر در ماه است. سهمیه آمبولانس نیز ۵۰۰ لیتر تعیین شده است.

گفته می شود که درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین سال 98 به حساب خانوارها واریز خواهد شد، این در حالی است که یارانه ها خانواده های حداکثر 5 نفری را پوشش می دهد و خانواده هایی که دارای تعداد عضای بیشتری هستند از اینجا رانده و از آنجا مانده شده اند.

خانوارهای 1 نفره = 55 هزار تومان

خانوارهای 2 نفره = 103 هزار تومان

خانوارهای 3 نفره = 138 هزار تومان

خانوارهای 4 نفره = 172 هزار تومان

خانوارهای 5 نفره = 205 هزار تومان

با بررسی رقم های بالا می توان به این موضوع پی برد که خانوار 1 نفره 55 هزارتومان یارانه خواهد داشت در حالی که خانوارهای 5 نفره که باید 275 هزار تومان دریافتی داشته باشند 205 هزارتومان دریافت خواهند کرد. دلیل این اختلاف چه می تواند باشد؟

آیا با واریز این مبلغ یارانه می توان به خانواده هایی که درآمدشان از مسافرکشی حاصل می شود کمک خواهد کرد؟ این نرخ یارانه چه کمکی به آنها خواهد کرد؟ جز اینکه با گران شدن بنزین و تورم های شدیدی که وجود دارد فشار بیشتری به این دسته وارد می شود؟

با بررسی اخبار هفته گذشته می توان به گران شدن نان، سه برابر شدن عوارض خروج، افزایش بیش از 50 درصدی قیمت بنزین، قطع شدن یارانه نقدی 23 میلیون نفر دست پیدا کرد. اما آنچه در این میان بیشتر به چشم می‌آید و کارشناسان نیز برآن صحه می‌گذارند این است که سازمان برنامه و بودجه برای جبران کسری منابع به سراغ افزایش قیمت حامل‌های انرژی رفته است.

گرچه رئیس جمهور وعده داده یارانه‌های پرداختی را بیشتر کند و یکی از منابع این افزایش نیز از محل همین گران کردن بنزین است، اما آنچه محل سوال است اینکه آیا دولت توانایی این را دارد که سطح معیشت مردم را که در شرایط نامناسبی قرار دارد را بهبود بخشد و یا باز افزایش موج جدید تورم و گرانی چندین باره کالا‌ها را شاهد خواهیم بود که نتیجه آن وخیم ‌تر شدن وضعیت اقتصادی است؟

ایکیوسان وب‌سایت
کارشناس ارشد کامپیوتر، مربی آموزشگاه های آزاد، مترجم، تولید کننده محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.