افزایش محدودیت قانونی پرداخت برای اپل از بانک های استرالیا

افزایش محدودیت قانونی پرداخت برای اپل از بانک های استرالیا

شرکت اپل با استفاده از برنامه ی کاربردی Apple Pay توانسته است همه ی مباحث سود و منفعت مالی را به نفع خود خلاصه کند. این نکته در بعضی از کشور ها از جمله استرالیا سرو صدای زیادی به راه انداخته است. ممکن است دیگر کشور ها نیز به تبعیت از این کشور دست به اعتراض بزنند.

با ویندوزسنتر همراه باشید.

Apple staff are silhouetted through the glass front of Australia's flagship store in the minutes leading up to the first sale of the iPhone 7 and Apple Watch Series 2 in Sydney, September 16, 2016. REUTERS/Steven Saphore

                           سایه ی کارکنان شرکت اپل در حال قدم زدن در پشت شیشه ی بهترین و لوکس ترین فروشگاه الکترونیکی سیدنی برای 

                               اولین فروش iPhone 7 و iphone Watch Series 2 در شانزده سپتامبر 2016. نوشته ی اتسون سافور.

جامی فرید و بیرون کایه

قانون گذار مستقل دولت استرالیا همه ی قوانین و مستندات موجود برای بستن قرار داد های جمعی خرید از شرکت اپل را محدود و در موارد خاص ممنوع می کند. یک قانون گذار مستقل دولتی کشور استرالیا در ادعای خود در روز سه شنبه اعلام کرد ممکن است مجوز چهار بانک محلی استرالیا را برای خرید دسته جمعی و تنظیم جمعی قیمت ها با شرکت اپل و نرم افزار کاربردی Apple Pay لغو کند.

اما تصمیم صریح و قاطع مقدماتی در نهایت به تصمیمی متعادل بدل می شود و آقای راد سیمز مدیر ACCC یا همان کمیسیون رقابت و تولید کننده ی استرالیا در مصاحبه ای که با رویترز دارد به این رسانه می گوید: ” اگر این بانک ها برای خرید های خود توضیح متقاعد کننده ای بیاورند قبل از آن که تصمیم خاصی بگیرند مشکلی برای خرید قانونی آن ها ایجاد نخواهد شد”. این شخصیت سیاسی دولت استرالیا هیچ توضیح دیگری به این امر اضافه نکرده است.

australia-may-join-doj-in-suing-apple-over-e-book-price-fixing-1

هرگونه دور زدن این قانون و عمل نکردن به مفاد آن برای هر بانکی باعث انزوای آن بانک خواهد شد و این بانک سود مشارکت در خرید های انجام شده از خانه ی شرکت اپل نخواهد داشت و همه ی حساب های بسته شدهی خود با اپل را به نفع شرکت بزرگ Silicon Valley از دست خواهند داد چرا که همه ی مشتریان به سمت خرید از این شرکت خواهند رفت . Silicon Valley یک فروشگاه بزرگ است که نمایندگی فروش اکثر گوشی های هوشمند را در استرالیا دارد.

بر اساس قوانین ملی استرالیا هر یک از کارتل ها (همان اتحادیه ها) میتوانند به محض گرفتن مجوز های قانونی از مراجع زیربط اقدام به فعالیت کنند به همین دلیل بانک ها به دنبال این هستند که هر کدام سیستم فروش الکترونیکی خود را برای خرید های خانگی محصولات اپل جایگزین بکنند. هدف اصلی بانک ها تبدیل خود به عنوان اولین گزینه برای خرید با اپل هستند برای همین بعضی وقت ها قرار داد های منافی قانون نیز می بندند.

news_17491_n

بانک رفاه عمومی استرالیا (CBA.AX)و موسسه ی وستپک استرالیا (WBC.AX)و بانک ملی استرالیا (NAB.AX) به همراه بانک های کوچک تر Bendigo و Adelaide که نام اختصاری آن ها (BEN.AX) است هم مایل هستند تا با شرکت اپل سر قیمتی که از مشتریان می گیرد بحث کرده و اصطلاحا چانه بزنند. چرا که شرکت اپل با بهانه ی برنامه ی کاربردی Apple Pay و خدمات اضافه و شاید بی مورد آن از مشتریان استرالیایی پول بیشتری دریافت می کند.

شاید یک برنامه ی کاربردی مناسب که بتواند جایگزین Apple Pay بشود و اعمال خرید و فروش با کارت های اعتباری استرالیایی را انجام دهد و حدود دو سوم از بازار این کشور را در دست بگیرد می تواند با یک تاکتیک تحریم دوساله ی Apple این شرکت را سر عقل بیاورد.

اما شرکت اپل ادعا کرده است که فرد سومی نباید بین این شرکت و خریدار به عنوان واسط عمل کند و به کیف پول دیجیتال این شرکت و همین طور به تکنولوژی آن دست پیدا بکند به خاطر این که این عمل امنیت اطلاعات و داده های خصوصی مشتریان را تحت الشعاع قرار می دهد. نمایندگان شرکت پاسخ صریح و دقیقی به در خواست های انجام شده در روز سه شنبه نداده اند.

australia-apple-production-1-picktheworld

تکنولوژی موجود در روی Apple Pay این امکان را به محصولات اپل می دهد تا مشخصات و جزئیات کارت های اعتباری را ثبت نام بکنند و در مواقعی که می خواهند محصول یا سرویسی را خریداری کنند از طریق این کارت ها بدون ایجاد تماس پرداخت کرده و خرید را نهایی بکنند. به علاوه اپل حتی از بانک هایی که این کارت های اعتباری را تهیه می کنند پول می گیرد. تعرفه های این پول ها نیز سال گذشته با بانک های استرالیایی طی شده است.

بانک ها ادعا دارند که این شرکت در برنامه ی کاربردی خود که مخصوص خرید از اپل طراحی شده است امنیت کاربران را لحاظ نمی کند. بانک ها می گویند سطح امنیتی که این شرکت ها برای آن با اپل قرارداد بسته اند و بابت آن پول پرداخت می کنند چیزی نیست که اپل در برنامه خود به آن پای بند است.

apple-fingerprint

آقای سیمز (رئیس کمیسیون حمایت از مصرف کننده استرالیا) می گوید: ” اگر کمیسیون  حمایت از رقابت و تولید کننده ی استرالیا بفهمد که روح حرف های بانک ها در رابطه با قیمت هایی که منعقد می کنند مشکل دارد بانک ها نمی توانند سودی از این معامله کسب بکنند و یقینا پشیمان می شوند”. آقای سیمز در واقع این هشدار را به بانک ها می دهد که حتی کوچک ترین شکی هم اگر به باطن قرارداد ها بشود و بانک ها دروغ گفته باشند با آن ها برخورد می شود. اما اگر موضوع در رابطه با امنیت تکنولوژی اپل باشد و بانک ها با پرداخت بدون تماس اپل مشکل داشته باشند این امر بحث مهم تری است.

download-2

Visa Contactless

یک نماینده یا کارمند عهده دار برنامه ی کاربردی Apple Pay به نام لنس بلاک لی در این رابطه می گوید: ” اگر سیستم ثبت نام کارت های اعتباری و احراز هویت از طریق اطلاعات داده شده برای خرید باقی بماند هیچ رقیب قابل اعتماد و کاربردی مناسبی برای اپل و Apple Pay نمی توان متصور شد”. این عضو بانکی در آخر می گوید: ” سیستم بانک ها به دعوی خود در این موضوع با ACCC ادامه خواهد داد تا این مشکل را حل کند.

گروه بانکداری استرالیا و نیوزیلند (ANZ.AX) تنها بانکی است که از میان این چهار بانک بزرگ با شرکت اپل قرارداد کیف دیجیتال دارد به شرط آن که هواره یکی از گزینه های اول مشتریان برای پرداخت هزینه های محصولات اپل باشد. یعنی اپل با این بانک به شرطی کیف دیجیتال تشکیل داده که این بانک همواره خود را در صرد جدول گزینه های موجود برای پرداخت مشتریان ببیند.

images

نتیجه گیری

شرکت اپل فروش بسیار زیادی در اکثر کشور های دنیا دارد و همواره از روش های مرموزی برای مباحث مالی استفاده می کند. بحث امنیت داده هایی که در پست های قبلی نیز به آن ها اشاره شده مثل iCloud یا بحث پسوورد های Apple Id  موضوع بحث ما در اینجا نیست هرچند می تواند بار ها مورد بحث قرار گیرد. بحث ما در این مطلب مالی است. اپل حتی با مشتریان خود هم صادق نیست. همان طور که لنس بلاک لی گفته است نمی توان راهی جز جلوگیری از پرداخت با تماس برای محصولات تصور شد. نکته ی بعدی روح آزار دهنده ی همکاری با این شرکت است جایی که در استرالیا حتی سود بردن یک بانک محلی از فروش یک محصول خارجی را نیز مشروط کرده است.

apple-pay-main

نکته اینجاست: هم امنیت داده های ما در اپل زیر سوال است هم سود مالی حاصل از فروش.

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع: Reuters[/column]

 

بهزاد باقری وب‌سایت
دانشجوی ترم آخر مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه تبریز.۲۳ ساله.برنامه نویسی اندروید و ای اس پی دات نت.دوستدار مایکروسافت.تمایل به یادگیری .خلاق.مسئول.برنامه ریز.دقیق.علایق:شنا.فوتبال.پلی استیشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.