اسکورپیو؛ هرآنچه در مورد ایکس‌باکس بعدی می‌دانیم

اسکورپیو؛ هرآنچه در مورد ایکس‌باکس بعدی می‌دانیم

مایکروسافت در کنفرانس E3 سال 2016  پروژه‌ی اسکورپیو نسل بعدی کنسول های ایکس‌باکس را معرفی کرد.

هرچند ما اطلاعات قابل توجهی در مورد پروژه‌ی اسکورپیو در اختیار داریم اما این نسل جدید از کنسول های ایکس باکس همچنان رازآلود است و برخی اطلاعات به دست آمده از آن به جای آنکه پاسخگوی سوالات موجود باشد خود سوالات جدیدی برانگیخته است.

در ادامه با ویندوزسنتر همراه باشید:

آیا همه ی بازی های ایکس‌باکس وان بر روی اسکورپیو قابل اجرا خواهند بود؟ قیمت اسکورپیو چقدر است؟ آیا پروژه اسکورپیو همان ایکس‌باکس وان است که از لحاظ سخت افزاری کمی ارتقا یافته است یا چیزی بیش از این؟ در اینجا هرآنچه که تا کنون در مورد Scorpio می‌دانیم برای شما گرد آورده ایم. این اطلاعات بعضا حدسیاتی بر مبنای اطلاعات معتبر هستند.

پروژه اسکورپیو چیست و قادر به انجام چه کاریست؟

این پروژه که در E3 2016 معرفی شد نسل بعدی Xbox است اما این کنسول جدید یک گام عظیم در بین کنسول های ایکس باکس و متفاوت با تمامی کنسول های قبلیست. Scorpio قرار است در تعطیلات سال نوی میلادی عرضه شود.

  • پروژه اسکورپیو قوی ترین کنسول ساخته شده تا به امروز خواهد بود

مایکروسافت ادعا کرده است که اسکورپیو 6 ترافلاپ قدرت پردازشی در اختیار خواهد داشت و سرعت دسترسی آن به حافظه معادل 320 گیگابایت بر ثانیه است. مایکروسافت می‌گوید رزولوشون 4K UHD واقعی با این کنسول جدید ممکن خواهد شد. ایکس‌باکس وان به عنوان جدیدیترین کنسول سری ایکس‌باکس نهایتا 1.3 ترافلاپ قدرت پردازشی و 200 گیگابایت بر ثانیه سرعت دسترسی به حافظه در اختیار دارد که بدین معناست اسکورپیو به صورت بالقوه 4.5 برابر قدرتمند تر از ایکس‌باکس وان خواهد بود.

  • پروژه اسکورپیو تجربه ی واقعیت افزوده در بالاترین سطح آن را ممکن خواهد کرد. مایکروسافت با کمک اسکورپیو به دنبال توسعه‌ی بازی های مبتنی بر واقعیت افزوده نیز هست چندان که می‌گوید ایکس‌باکس بعدی امکان ارائه بازی های واقعیت افزوده با کیفیت بالا را فراهم می‌کند. تاکید بر تجربه ی “باکیفیت بالا” از واقعیت افزوده، به بازی هایی اشاره دارد که با کیفیتی بیش از میزان قابل دسترسی در هدست های چون Oculus Rift، PSVR، HTC Vive  عرضه خواهند شد. البته هنوز باید منتظر ماند و دید که آیا مایکروسافت هدست واقعیت افزوده ی اختصاصی خود را می‌سازد یا به معرفی محصولی از یک تولید کننده‌ی دیگر بسنده خواهد کرد.

هالولنز

  • برخلاف کنسول های قبلی، پروژه اسکورپیو از تمامی بازی های ایکس‌باکس پشتیبانی خواهد کرد. و قابلیت های مشابهی با سایر کنسول های Xbox در اختیار خواهد داشت. UWP، کورتانا، پشتیبانی از موسیقی زمینه و سایر قابلیت ها در اسکورپیو و کنسول های قبلی یکسال خواهد بود. مایکروسافت در حال کار بر روی صفحه داشبورد ایکس‌باکس است و احتمالا ضمن ایجاد تغییرات در snap mode و منوی راهنما؛ رابط کاربری داشبورد Xbox را نیز تغییر خواهد داد.

xbox Ux

  • استفاده از آنچه مایکروسافت از آن به عنوان “Project Helix” یاد می‌کند. پروژه اسکورپیو امکان اجرای بازی های توسعه داده شده برای ایکس‌باکس و کامپیوتر های خانگی ویندوز 10 را فراهم می‌کند. این کیت توسعه به توسعه دهندگان بازی ها این امکان را می‌دهد تا بازی خود را برای سخت افزار های مختلف از ایکس‌باکس وان تا اسکورپیو و ویندوز 10 PC سازگار کنند.

مایکروسافت در سالهای اخیر فعالیت خود  در بخش سخت افزار را به طور چشمگیری افزایش داده است و محصولات مختلفی نظیر سرفیس استودیو، هالولنز و Xbox One S توسط این غول نرم‌افزاری عرضه شده است. ما از همه‌ی امکاناتی که با اسکورپیو عرضه خواهند شد باخبر نیستیم، آیا کینتک جدیدی به همراه این کنسول عرضه می‌شود؟ آیا ابزاری مانند آمازون اکو به همراه اسکورپیو عرضه خواهد شد؟ به نظر نگارنده بیراه نیست که گمان کنیم مایکروسافت تعدادی از قابلیت های Scorpio را همچون سرفیس پرو مخفی نگه داشته است تا مزیت های رقابتی خود به نسبت رقیبی چون پلی استیشن 4 را حفظ کند.

Project Scorpio برای دنیای بازی ها به چه معناست؟

عصر کنسول های مختلف آنگونه که آنها را می‌شناختیم مدتهاست که به پایان رسیده است. در زمانه ای که لایسنس های دیجیتال بیش از پیش رایج شده اند مایکروسافت و سونی به سمتی حرکت می‌کنند که در آن ارزش اصلی متعلق به محتواست و جا به جایی بین دستگاه های مختلف به راحتی امکان‌بذیر است. این تغییر جهت اولا به این علت است که کنسول ها با سرعت بیشتری عرضه شوند و از فناوری روز فاصله نگیرند. این نکته بسیار حائز اهمیت است که فاصله ی فناوری کنسول ها و کامپیوتر های خانگی می‌بایست کمتر از این باشد تا کاربر خرید آنها را به صرفه بداند.

Froza Horizon3

بازی ها بر روی اسکورپیو بهتر اجرا شده و نمایش مطلوب تری خواهند داشت. بازی ها از تکنیک های پیشرفته ی نور پردازی و سایه روشن ها و صد البته رزولوشن بالاتر استفاده خواهند کرد. بافت های تصویر سریعتر بارگزاری شده؛ منظره نمایش داده شده واقعی تر به نظر خواهد رسید و جزئیات بیشتری قابل نمایش خواهد بود. انتقال یک بازی از ایکس‌باکس وان به اسکورپیو، همانند تغییر کیفیت بازیی چون Forza Horizon 3 از حالت متوسط به حالت عالی خواهد بود.

زمانی که یک بازی بر روی کنسول Xbox نصب می‌شود به صورت خودکار سخت افزار مورد استفاده را شناسایی کرده و به تناسب سخت افزار دستگاه؛ قابلیت های مختلف را فعال خواهد کرد. البته استفاده از این امکان بر عهده ی توسعه دهندگان بازیست و ممکن است بسیاری از آنها تمایلی به استفاده از این امکان نشان ندهند.

بازی Todd Howard از Bethesda، Fallout 4 fame و Patrick Bach از DICE در ویدیوی معرفی اسکورپیو نمایش داده شده‌‌اند که بیانگر این موضوع است که حداقل Fallout 4 و Battlefield 1 بر روی اسکورپیو با کیفیت 4K اجرا خواهند شد. تمامی بازی های تولیدی مایکروسافت به جز بازی هایی چون Gears 4، Forza، Halo Wars 2 و چند بازی دیگر از این قابلیت اسکورپیو بهره‌مند خواهند شد.

هرچند مایکل گمبل از Mass Effect Andromeda’ در مصاحبه ای گفته است هیچ طرحی برای پشتیبانی از ابزار‌های جانبی (BioWare) در پروژه ی اسکورپیو وجود ندارد که با در نظر گرفتن پشتیبانی کامل این بازی از دستگاه های جانبی در PS4 کمی عجیب به نظر می‌رسد.

آیا به یک تلویزیون 4K نیاز دارید؟

بله. اگر قصد دارید از تصاویر واقعی تر با رزرولوشن بیشتر از  1080p بهره‌مند شوید به یک تلویزیون 4K نیاز دارید.

فیل اسپنسر این نکته را متذکر می‌شود که لزوما همه ی توسعه دهندگان بازی ملزم به استفاده از رزولوشن 4K نیستند و می‌توانند بازی خود را برای روزولوشن های پایینتر از 4K نظیر 1080p طراحی کنند و از قدرت پردازشی مازاد برای بهرمندی از تکنیک های بصری دیگر استفاده کنند. در این صورت کاربرانی که نمایشگر 4K در اختیار ندارند نیز از مزایای اسکورپیو بهره‌مند خواهند شد. البته به نظر نمی‌رسد که توسعه دهندگان کیفیت بازی های خود را تنزل داده و به این سمت حرکت کنند.

4k TV

پروژه ی اسکورپیو به معنای نزدیکتر شدن Xbox و Windows 10 خواهد بود

با عرضه ی اسکورپیو، ویندوز 10 و ایکس‌باکس بیش از پیش به یکدیگر نزدیک خواهد شد. مایکروسافت پر کردن فاصله ی بین ویندوز 10 و ایکس‌باکس وان را از ابتدای عرضه‌ی این نسل آغاز و در پایان 2016 با دادن امکان تولید برنامه های مشترک برای هر دو دستگاه به توسعه دهندگان از طریق پلتفرم جامع ویندوز؛ این تلاش را کامل کرد. در حال حاضر این برنامه ها عمده‌ی قابلیت های اجتماعی روی ایکس باکس از جمله Beam، pro streaming و.. را در اختیار ما قرار داده‌اند و افق های بیشتری از برنامه های مشترک در ویندوز 10، Xbox One و اسکرپیو گشوده اند.

ویندوز 10 و ایکس باکس

در صورتی که برنامه های مایکروسافت در مورد پروژه‌ی هلیکس محقق شود بازی های بیشتری به طور مشترک برای ایکس‌باکس و ویندوز 10 عرضه خواهند شد. البته همانگونه که شرکت های سازنده بازی تاکید میکنند تا کنون تعداد محدودی از بازی ها از یکپارچه سازی بین ایکس‌باکس و ویندوز 10 استفاده کرده‌اند، Everspace و Astroneer از جمله بازی هایی هستند که امکان جا‌به جایی بین دستگاه های مختلف در آن‌ها تعبیه شده است.

هرچه UWP بیشتر از قبل به مکانیزم اصلی توسعه بازی برای Xbox One و Project Scorpio بدل می‌شود مایکروسافت امیدوار است توسعه‌دهندگان از این فرصت برای ورود به ویندوز استور استفاده کنند؛ چرا که انتقال یک بازی 4K اسکورپیو به ویندوز 10 PC چندان دشوار نخواهد بود.

قیمت اسکورپیو

مایکروسافت بارها از واژه ی “محصول پرمیوم” برای اسکورپیو استفاده کرده است که باعث شده شده گمانه زنی ها قیمت این کنسول را در حد کامپیوتر های خانگی رده بالا در نظر بگیرند.

اما فیل اسپنسر مدیر Xbox این برآورد های غیر معقول را تا حد زیادی کاهش داد

در زمانی که مشغول طراحی اسکورپیو بودیم حقیقتا به این فکر می‌کردیم با برقرار یک تناسب معقول در بین قطعات اسکورپیو را با قیمتی نزدیک به سایر کنسول ها عرضه کنیم. ما هرگز سعی نکردیم تا این کنسول را با گران قیمت ترین قطعات طراحی کنیم چرا که تصمیم داشتیم کنسول فوقالعاده ای تولید کنیم که برای مشتریان و گیمر ها قابل تهیه و استفاده باشد.

اسکورپیو

تحلیلگری به نام مایکل پچر معتقد است قیمت اسکورپیو 399 دلار خواهد بود که تقریبا با یک Xbox One بدون کینکت برابری می‌کند. پچر می گوید مهمترین عامل این قیمت مناسب، رقابت با پلی استیشن 4 شرکت سونیست چرا که به نظر می‌رسد این شرکت نیز برای رقابت با اسکورپیو درصدد کاهش قیمت PS4 است.

“ ایکس‌باکس اسکورپیو 399 دلار قیمت خورده است، گرچه ممکن است چنان پایین به نظر نرسد، علی الخصوص که قیمت PS4 پیش از تعطیلات 2017 کاهش چشمگیری داشته است. اما مایکروسافت مجبور است قیمت محصول خود را به شکلی رقابتی تعیین کند یا اینکه بیشتر از این عقب خواهد افتاد”

احتمالا مایکروسافت مایل است اسکورپیو را حتی با تحمل ضرر و زیان با قیمت پایینتری عرضه کند تا شکست های قبلی خود را که از عرضه ی ایکس‌باکس وان در 2013 آغاز شده است را جبران کند. با توجه به برنامه ی مایکروسافت برای تبدیل کردن Scorpio به پلتفرم استاندارد توسعه ی بازی، این کنسول نه تنها برای ایکس‌باکس که برای تمام سرمایه گذاری مایکروسافت برای بازی ها  بر روی ویندوز 10 و UWP حیاتی است و این نکته ضرورت فروش هرچه بیشتر این دستگاه ها صد چندان می‌کند. ما احتمالا قیمت Scorpio را در E3 ژوئن 2017 متوجه خواهیم شد.

به احتمال بسیار زیاد اسکورپیو یک اتفاق عالی خواهد بود!

همانطور که در بالا اشاره شده مایکروسافت در سالهای اخیر تمرکز بالایی بر گجت ها و ابزار های الکترونیکی داشته و در طراحی صنعتی گوی سبقت را از شرکتهایی چون اپل ربوده است. پروژه‌ی اسکورپیو قطعا از لحاظ سخت افزاری بسیار قوی خواهد بود اما این زمانی ارزش دارد که بازی های مناسب نیز در اختیار باشد.

اسکورپیو

مایکروسافت باید مطمئن شود که طیف وسیعی از بازی های 4K برای اسکورپیو در دسترس هستند. چه بازی های تولیدی خود مایکروسافت و چه سایر توسعه دهندگان.

اگر می‌خواهید خرید یک مدل جدید از محصولتان را برای مشتری توجیه کنید، معرفی چند محصول دیگر در کنار آن ضرری نخواهد داشت و نشان می‌دهد که تفاوت میان ایکس‌باکس وان و اسکورپیو تا چه اندازه است. ما در حال انتقال از رقابت بین کنسول ها  به سمت رقابت بین اکوسیستم ها هستیم و 6 ترافلاپ قدرت پردازشی زمانی با ارزش است که بازی های مناسبی از آن استفاده کنند.

پیچیدگی اسکورپیو برای مایکروسافت بیش از پیچیدگی پلی استیشن 4 برای شرکت سونی است. و این خود گویای این مطلب است که چرا مایکروسافت تصمیم دارد با استفاده از ایکس‌باکس و اسکورپیو پلتفرم UWP خود را به عنوان یک بستر توسعه بازی گسترش دهد.

مایکروسافت میبایست تلاش کند توسعه دهندگان را با اصرار بر تولید بازی های UWP از خود دور نکرده و در عوض بر توسعه کاربری پذیری محصولات خود و ارائه ی تجربه ی مناسب برای کاربران تمرکز کند.

ایکس‌باکس تحت مدیریت فیل اسپنسر نمایش بسیار عالی از مشتری مداری ارائه کرده است و با صرف هزاران دلار بر روی بازی های رایگان، اولویت دادن به قابلیت های درخواست شده توسط کاربران مانند قابلیت محبوب سازگاری پذیری بازی های ایکس‌باکس موفقیت های چشمگیری را کسب کرده است.  پروژه اسکورپیو نیز این مسیر را ادامه خواهد داد  و هرچه بیشتر وارد 2017 می‌شویم به موفقیت های بیشتری دست پیدا خواهد کرد.

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع: ویندوز سنترال[/column]

مرتضی داداشی وب‌سایت
برنامه نویسی رو بیش از ده سال پیش با VB یاد گرفتم و با بازی با api ویندوز بیشتر و بیشتر بهش علاقمند شدم . حالا توسعه دهنده ی اندروید هستم و بیشتر با java و php کد میزنم . بخاطر VB به ویندوز مدیونم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.