نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

استفن هاوکینگ، فیزیکدان مشهور بیشتر عمر خود را در تعمق و تفکر در مورد سوالات بزرگ بشر در خصوص جهان پهناور گذرانده است. او در سال های اخیر اما، توجه خود را بیشتر معطوف خانه مان یعنی کره زمین نموده و در خصوص مباحثی همچون هوش مصنوعی، تغییرات آب و هوایی، حمله بیگانگان فضایی و دیگر خطراتی که کره ما را تهدید می کنند سخن رانده است. اخیرا هاوکینگ برای بشریت تاریخ انقضا قائل شده و اعلام نموده در صورتی که انسان تا 1000 سال آینده به فضا کوچ نکند، منقرض خواهد گردید.

این اخطار جدید هاوکینگ طی سخنرانی اش در دانشگاه آکسفورد بیان شده است. او در این سخنرانی اظهار داشت که زمین نیز مانند بقیه سیارات شکننده و ناامن است و احتمال هرگونه اتفاق عظیم که باعث نابودی نسل بشر شود در تمام زمان ها همواره بالا بوده است. اما با گذشت زمان این احتمال بیشتر و بیشتر می گردد. در این میان فعالیت های اشتباه بشر تنها به افزایش این احتمال دامن خواهد زد.

هاوکینگ معتقد است در صد سال آینده با پیشرفت بشر در زمینه هوش مصنوعی و ایجاد تغییرات اقلیمی و آب و هوایی بسیاری از این حوادث نابود کننده ظاهر خواهند شد و هنگامی که بلایی بر سر این کره خاکی بیاید، نباید تمام جمعیت بشر بر روی آن ساکن باشند. به عبارتی برای اینکه نسل بشر منقرض نشود بهترین اقدام این است که از آن نسخه پشتیبان تهیه نماییم و این به معنای ساکن نمودن بشر در سیارات و حتی منظومه های خورشیدی دیگر است.

اما به کجا می توانیم بریم؟ راحت ترین راه برای بشر ساکن شدن در سیاره مریخ است. برای اینکه این کار در طول عمر بشر عملی گردد، نقشه ها و برنامه های خوشبینانه فراوانی تدارک دیده شده است. سیستم حمل و نقل میان سیاره ای SpaceX برای همین منظور طراحی شده و می تواند 200 انسان را در سفرهای سه ماهه تا سیاره مریخ جابجا نماید. پرتاب این سفینه فضایی البته تنها زمانی ممکن خواهد بود که مریخ در نزدیک ترین حالت خود به کره زمین قرار گرفته باشد. اگرچه فرستادن انسان ها به کره مریخ کاری عملی ست اما امکان تشکیل جامعه انسانی کارا در آن سیاره در حال حاضر نامعلوم است. مریخ فاقد میدان مغناطیسی برای حفاظت از موجودات زنده در برابر اشعه های کشنده بوده و اتمسفر رقیق آن غیرقابل تنفس می باشد.

This artist’s impression shows a view of the surface of the planet Proxima b orbiting the red dwarf star Proxima Centauri, the closest star to the Solar System. The double star Alpha Centauri AB also appears in the image to the upper-right of Proxima itself. Proxima b is a little more massive than the Earth and orbits in the habitable zone around Proxima Centauri, where the temperature is suitable for liquid water to exist on its surface.

سفر به مریخ شروع خوبی به شمار می آید اما ساکن نمودن انسان در منظومه ای دیگر بهترین حالت برای تهیه نسخه پشتیبان است. ستاره شناسان توانسته اند چندین سیاره که بطور بالقوه امکان زیستن در آن ها وجود دارد را شناسایی نمایند اما با تکنولوژی حال حاضر امکان سفر به هیچکدام از آن ها میسر نیست. نزدیکترین منظومه برای این کار پروکسیما قنطورس (Proxima Centauri) است که سیاره ای بسیار شبیه زمین بر گرد ستاره های دوقلوی آن می چرخد. در گام نخست باید نگاه نزدیکتری به این سیاره انداخت که این کار در آینده بوسیله تلسکوپ فضایی جیمز وب امکان پذیر خواهد بود.

تا همین یکصد سال اخیر تنها راه برای سفرهای دریایی استفاده از کشتی های بادبانی بزرگ و چوبی بود. اما نسل های آینده ما شاهد چه تحولاتی خواهد بود؟ با این حساب منظومه پروکسیما قنطورس چندان راه دوری به نظر نمی رسد.

ممکن است هزار سال زمان زیادی به نظر بیاید اما انسان توانسته است در فرم و قالب فیزیکی کنونی اش حدود 100 هزار سال زندگی کند. اگر تمام پیشرفتی که در طی این دوره حاصل شده تنها در زمانی برابر 1 درصد عمر بشر از بین برود بی شک اتفاقی ناگوار خواهد بود.

پیوست
منبع: extremetech

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour