ارتقاء عملکرد و بهبود کار با استفاده از چند نمایشگر

ارتقاء عملکرد و بهبود کار با استفاده از چند نمایشگر

بسیاری از افراد، خواه گیک باشند یا اینکه تنها کاربرانی که به دنبال افزایش بهره وری شان هستند، در کارهای روزانه شان شدیدا وابسته به چند مانیتور به طور همزمان شده اند. چرا هنگامی به طور همزمان می توانید از دو یا چند مانیتور بهره برده و یکجا چیزهای بیشتری را ببینید، خودتان را به یک نمایشگر محدود کرده اید؟

مانیتورهای اضافی به شما اجازه می دهند تا محیط کارتان را گسترش داده، و صفحه کار بیشتری برای برنامه ها و اپلیکیشن های باز شده تان تحت اختیار داشته باشید. ویندوز هم تنظیمات مربوط به مانیتورهای اضافی را بسیار آسان کرده است. تنها لازم است که کامپیوتر شما پورتهای لازم را داشته باشد.
برای اینکه بیشتر درباره فواید این شیوه کار بدانیم و روش انجام آن را بیاموزیم، در ادامه مطلب با ویندوز سنتر همراه شوید.

چرا از چند مانیتور استفاده کنیم؟

استفاده از چند مانیتور، فضای صفحه نمایش بیشتری را در اختیارتان می گذارد. با اتصال چندین مانیتور به یک کامپیوتر، شما می توانید مکان نمای موس را بین آنها جابجا کرده و با کشیدن برنامه ها، آنها را به مانیتور(های) دیگری انتقال دهید. در حقیقت اینگونه شما یک دسکتاپ بسیار بزرگ تحت اختیارتان دارید.

افرادی که به شیوه کار چندمانیتوری وابسته شده اند، از آنها برای نمایش چیزهای متعدد و مختلفی به طور همزمان روی نمایشگر استفاده می کنند. به جای اینکه بارها برای جابجایی بین اپلیکیشن ها و پنجره های مختلف، از کلیدهای میان بر Alt+Tab استفاده کنید، تنها کافی است با کمی حرکت چشم، برنامه های مختلف را در نمایشگرهای گوناگون دیده و دوباره به سراغ برنامه فعال تان بیایید.
برخی مثالهای استفاده همزمان از چند مانیتور:
 •  کدنویس هایی که دوست دارند کدهای شان را روی یک نمایشگر ببینند و از نمایشگر دیگر برای اسناد و مدارک پروژه و البته کتب و مقالات ضروری دم دست بهره ببرند. آنها تنها با یک نگاه می توانند بین اسناد و مدارک مربوط به پروژه و محیط کاری اصلی شان جابجا شوند.
 •  تمامی کسانی که لازم است همزمان با کارهای عادی، چیزی را مرتبا زیر نظر داشته باشند. تماشای یک صفحه وب همزمان با نوشتن ایمیل، نگاه به یک متن و سند اداری هنگام نوشتن متنی دیگر، یا کار با دو فایل صفحه گسترده اکسل و تماشای همزمان آنها.
 •  افرادی که لازم است همزمان با کار معمول شان، مرتبا اطلاعاتی را هم جلوی چشم شان داشته و کنترل کنند. حال این اطلاعات می تواند دریافت ایمیل های فوری باشند یا به روزرسانی دائمی برخی آمار و ارقام.
 •  گیمرهایی که دوست دارند چیزی بیش از اندازه معمول از محیط بازی را جلوی چشم شان داشته باشند، بازی را در چندین صفحه گسترش می دهند.
 •  گیک هایی که دوست دارند همزمان با انجام کاری روی یک صفحه، در صفحه دیگر مشغول تماشای ویدیو باشند.

اتصال چندین مانیتور به کامپیوتر

اتصال مانیتورهای اضافی به کامپیوترتان، می تواند کاری بسیار آسان باشد. بسیاری از کامپیوترهای جدید معمولا بیش از یک پورت مانیتور دارند. و این پورتها معمولا DVI ،HDMI یا VGA و شاید مخلوطی از آنها هستند. برخی کامپیوترها هم دارای کابل تقسیم کننده ای هستند که به شما اجازه می دهد چندین مانیتور را تنها به یک پورت متصل کنید.
بسیاری از لپ تاپ ها هم دارای پورتهایی هستند که اتصال مانیتور جانبی را امکان پذیر می سازند. تنها کافی است که یک نمایشگر را به پورت DVI یا VGA لپ تاپ تان متصل کنید تا ویندوز امکان استفاده همزمان از هر دو نمایشگر را برای تان فراهم سازد.
همه اینها بستگی به آن دارد که کامپیوتر شما چه پورتهایی داشته باشد و چگونه مانیتور را وصل کرده باشید. اگر یک مانیتور بیکار با پورت VGA گوشه خانه دارید، اما لپ تاپ تان تنها از پورت DVI یا HDMI پشتیبانی می کند، لازم است که به دنبال برخی مبدل ها و رابطهای ضروری برای اتصال این دو به هم باشید. و اگر به دنبال خرید مانیتور جدید هستید، حتما کنترل کنید که با پورتهای کامپیوترتان همخوانی داشته باشد.
مدیریت چند مانیتور با ویندوز
ویندوز استفاده از چندین مانیتور را بسیار آسان ساخته است. تنها کافی است که مانیتور جدید را به پورت مناسب پشت کامپیوترتان متصل کنید تا ویندوز به صورت خودکار فضای دسکتاپ شما را گسترش دهد. حال به راحتی می توانید پنجره ها و اپلیکیشن ها را با موس گرفته و میان مانیتورها جابجا کنید.

برای کنترل مانیتورها تنها کافی است روی دستک تاپ ویندوز سون راست کلیک کرده و عبارت Screen resolution را انتخاب کنید. حال از باکس جلوی عبارت Multiple Displays، شیوه رفتار ویندوز با مانیتورهای اضافی را تعیین نمایید.
گزینه Extend باعث گسترش دسک تاپ شما و تقسیم آن بین مانیتور اصلی و اضافه شده می شود. در حالی که اگر از مانیتور دوم برای ارائه گزارش یا پخش عکس و فیلم بهره می برید، بهتر است گزینه Mirror را انتخاب کنید تا دسک تاپ تان در هر دو نمایشگر کاملا یکسان باشد.

همچنین ویندوز 8 به شما اجازه می دهد علاوه بر گسترش محیط کار، تسک بار ویندوز را هم در میان مانیتورهای مختلف گسترش دهید. این امکان را می توانید در پنجره Taskbar Properties و تب Taskbar بیابید. برای باز کردن این پنجره تنها کافی است روی تسک بار ویندوز راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. همچنین در این بخش انتخاب می کنید که ویندوز دکمه تسک بار برای باز کردن اپلیکیشن ها را تنها در مانیتور اصلی نمایش دهد، یا اینکه آن را در تمامی مانیتورها در دسترس تان قرار دهد.
اگر چه ویندوز سون چنین قابلیتهایی را در اختیار ندارد و مانیتور دوم شما نمی تواند تسک بار را به نمایش بگذارد. اما برای گسترش تسک بار در دیگر مانیتورها می توانید از برنامه های جایگزینی، همچون اپلیکیشن متن باز رایگان Dual Monitor Taskbar استفاده کنید.
آیا شما همراهان ویندوز سنتر هم از دو یا چند مانیتور برای کار با کامپیوترتان بهره می برید؟ از تجربیات، مزایا و معایب آن با را ما در میان بگذارید.
مهدی نیلچی وب‌سایت
مهدی نیلچی .. 19 ساله..دانشجو حقوق .. از آموزش و ترفند لذت می برم..

‫17 نظر

  • poorya گفت:

   نیلوفر خانم
   خسته نباشید
   یه لطفی کنید یا از جیسون و یا از کچل بپرسید کی وین 10 می یاد ؟
   حداقل یه معما بده به ما

 • نیلوفر گفت:

  آپدیت تجمعی ویندوز 10 پی سی برای غیر اینسایدرها منتشر شد :rose:

 • نیلوفر گفت:

  10586.122 پی سی منتشر شد

  • حمید رضا گفت:

   پس بیلد جدید برای موبایل چی شد دیروز برگشتم به 8.1 که گوشی آماده باشه برای آپدیت جدید .
   به نظر شما این هفته منتظر بیلد جدید باشیم یا نه؟چون کار کردن با 8.1 واقعا برام چندش آوره!!!

  • poorya گفت:

   نیلوفر خانم
   خسته نباشید
   یه لطفی کنید یا از جیسون و یا از کچل بپرسید کی وین 10 می یاد ؟
   حداقل یه معما بده به ما

 • نیلوفر گفت:

  چرا خبرها رو منعکس نمیکنید؟

  بیلد 10586.122 پی سی دو ساعتی میشه منتشر شده ها

 • نیلوفر گفت:

  تا بیلد نیومده سریعتر پستش رو بزنید

  http://mspoweruser.com/microsoft-releases-windows-10-build-10586-122-to-users/

  هنوز وقت دارید

 • هادی شریفی گفت:

  سریع تر اول بشین

 • نیلوفر گفت:

  بیلدی در کار نیست. مسخره کرده گابریل خودشو

 • لومیا۷۳۰ گفت:

  دوستان، قبلا میشد تو ۸،۱ راحت فایل وورد و افیس رو درست کرد یا ادیت کرد. الان تو ویندوزفون۱۰ داستان این آفیس۳۶۵ چیه؟ نمیشه ادیت کرد.

 • محسن گفت:

  بیلد جدید موبایل فردا شب میاد، حالا ببین کی گفتم

 • متین گفت:

  واتس اپ اپدیت شد

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.