اختصاصی : تجربه ای از عکاسی در شب

مسئله ی عکاسی در شب یک امر بسیار مهم و تخصصی است که دیده ایم کاربران مشکلات ثبت عکاسی در نور کم را دارند و نمی توانند عکس های جالبی به ثبت رسانند. ما برایتان این مقاله را آماده کرده ایم که بتوانید با کمک این مقاله بهترین عکس ها را در شب تجربه کنید. بعد از خواندن این مقاله عکاسی هایتان را با ما به اشتراک بگذارید. با ویندوزسنتر همراه باشید.

در وحله اول می پردازیم به تاریخچه این اثر هنری

در اوایل سال ۱۹۰۰، Alfred Stieglitz (آلفرد اشتایگلیتس) و William Fraser ( ویلیام فریزر )، شروع به عکاسی در شب کردند. Bill Brandt (بیل برانت)و Brassai (براسای) پایه‌گذاران اصلی عکاسی در شب هستند. در سال ۱۹۳۲ اولین کتاب عکاسی در شب را که عکس‌های او از خیابان‌های پاریس بود با نام Paris de Nuit (پاریس در شب) منتشر کرد. در طول جنگ جهانی دوم، بیل برانت عکس‌هایی سیاه و سفید از خیابان‌های لندن در زیر نور مهتاب تهیه نمود.

شب القا کننده ی احساسی است که فرصتی مناسب را برای گرفتن گروه جدیدی از عکس ها که بیانگر آن احساسات هستند، فراهم می کند. دوربین  تلفن همراه خود را آماده کنید تا به کمک این آموزش از لحظات زیبای شب عکس بگیریم.

توصیه مهم

حدل امکان در حال خواندن این متن تلفن همراه خود را در دست داشته باشید و با امتحان کردن آموزش به وسیله تلفن همراه آموزش را به حافظه خود بسپارید.

 سه پایه :

shooting-stars-ebook-1

این نکته را اغلب عکاسان بی تجربه مد نظر قرار نمی دهند. کلید گرفتن عکس های دیدنی در شب، ساکن نگه داشتن دوربین است. زمان تابش در عکاسی نقش مهمی ایفا می کند یعنی مدت زمانی که دوربین نور لازم برای تهیه عکس را دریافت می کند. در طول روز این مدت زمان بسیار کوتاه و در حدود چند هزارم ثانیه است اما در طول شب که نور کمتر است نرم افزار دوربین زمان تابش را بطور خودکار بیشتر می کند و کوچکترین لرزش در این مدت باعث می شود عکس گرفته شده تار شود. دوربین هائی که از ویژگی پایدارسازی تصویر بهره می برند نسبت به این اثر مصونیت بیشتری دارند. یک راه از بین بردن لرزش های احتمالی هنگام عکس برداری این است که دوربین خود را به سطحی محکم و ثابت همچون میز، نیمکت و … بچسبانید و یا گر به عکاسی خیلی اهمیت می دهید به دنبال تهیه یک سه پایه عکاسی مناسب باشید.

فلش ! اصلا !

flash-ft

بیشتر تلفن های همراه در نور کم به صورت اتوماتیک از فلش استفاده میکنند، اگر درباره عکاسی در شب جدی هستید همین حالا فلش دوربینتون رو غیرفعال کنید! یک راه حل برای دور زدن نور کم در شب، اضافه کردن نور بیشتر با استفاده از فلش هست، مطمئناَ فلش دوربین تلفن همراهتون برای این هدف تعبیه نشده! فلش تا حد زیادی برای عکس برداری در نور کم –در مکان هایی با عمق کم– نظیر عکسبرداری از افراد یا عکسبرداری در فضای بسته کارایی داره، به عنوان مثال برای عکسبرداری از خیابان در نور کم، فلش قدرت درخشان کردن خیابان رو نداره و نمیتونه خیلی مفید باشه، دلیل دوم برای اینکه استفاده از فلش در تاریکی شب، نمیتونه خیلی مناسب باشه این هست که جذابیت سوژه های موجود در شب عمدتاَ برای درخشانی و نور طبیعی خود سوژه هاست. بنابر این اضافه کردن نور مصنوعی میتونه فضای موجود رو از بین ببره.

دید شبانه

سنسور دوربین شما عملکردی همانند چشم انسان داره.زمانی که مقدار نور در محیط کاهش پیدا میکنه، کارایی سنسور هم تغییر میکنه  و باید تلاش کنیم تا نور بیشتری رو به سنسور برسونیم. این مشکل را می توان با بالا بردن shutter speed (سرعت شاتر ) کمی جبران کرد.

ISO

مقدار ISO تا حد ممکن باید پایین باشد. در حال حاضر مقدار مناسب ISO برابر با ۱۰۰ است، اگر صحنه ی مورد نظر شما بسیار تاریک است، ISO را روی ۲۰۰ قرار دهید.

Focus را خودتان تعین کنید.

s_23

اگر می خواهید از ستاره ها عکس برداری کنید فوکوس دوربین را روی بی نهایت قرار دهید، EV (جبران نوردهی) را روی میزان مناسب تنظیم کنید تا یک عکس واضح داشته باشید. ولی اگر میخواهید از مناظر شهری پرتره ها عکس برداری کنید مثل قبل از فکوس اتوماتیک و یا دستی استفاده کنید

Shutter Speed:

سرعت شاتر : وقتی که شما مقدار ISO را روی ۱۰۰ تنظیم می کنید، سرعت شاتر باید توسط برنامه ی Lumia Camera تنظیم شود. در غیر این صورت شما می توانید از ۱ثانیه تا ۴ ثانیه را امتحان کنید. تنظیم کردن این مقدار باعث می شود که ما از تاثیرات نور بیش از حد در اما بمانیم.

فیلتر:

فیلتر ND : فیلترهای ND یا کاهنده ی نور،فیلتر هایی هستند که شدت نور را کم می‌کنند. این‌گونه فیلتر ها زمانی کاربرد دارند که لازم باشد سرعت شاتر را بیشتر از آنچه دیافرگام اجازه می‌دهد کاهش داد یا دیافرگام بیش‌تر از آنچه سرعت شاتر اجازه می‌دهد، باز کرد. فیلترهای کاهنده ی نور، دودی رنگ هستند و غیراز کاهش نور ورودی، هیچ تاثیری بر تون رنگ‌ها ندارند. در شب هنگام در شرایط خاص استفاده می شود آن هم بستگی به شرایط شما دارد این شرایط را شما باید بسنجید که به فیلتر ND نیاز دارید و یا ندارید. فیلتر های ND را میتوان بیشتر برای گرفتن عکس های چهارشنبه سوری و مجالس آتش بازی استفاده کرد.

فیلتر UV : فیلتر فرابنفش یا UV شیشه های شفاف است که پرتوهای فرابنفش خورشید لامپ های فلورسنت  را جذب می‌کند و مانع ورود آن‌ها به دوربین می‌شود. در واقع این فیلتر نقش محافظت از لنز ، دوربین و رنگ ها را در عکس دارد.

wp_ss_20150723_0010

در اخر…

توصیه بسیار مهم به شما از طرف ما

با توجه به این که دوربین های تلفن همراه قابلیت عکاسی لانگ اکسپوژر یا ( عکاسی با نور دهی طولانی مدت ) را دارند ولی سنسور های تصویر در تلفن همراه توان مقاومت در برابر گرمای سنسور را ندارند. سنسور یک دوربین تلفن همراه برای ثبت عکس گرما تولید می کند حال اگر ما بخواهیم عکاسی را با نور دهی طولانی انجام دهیم این گرما چند برابر می شود واز آن جا که سنسور تصویر دوربین های تلفن همراه برای عکاسی حرفه ای طولانی مدت ساخته نشدن امکان دارد که نتوانند این گرما را تحمل کنند وبه پایان عمر خود برسند.

ارسلان دهقان وب‌سایت

‫30 نظر

 • رضا راد گفت:

  عالـــــــــــی بود

 • زینب گفت:

  عالــــــــــے بود

 • علی گفت:

  خیلی عالے بود تشکر

 • آيهان گفت:

  خوبس

 • ناصر نبوی گفت:

  سلام من ۹۳۰ دارم موقع شب داخل اتاق که کاملا تاریک هست وقتی فلش گوشی رو روشن میکنم چشمم هم جای اتاقو واضح میبینه ولی به دوربین که میرم برای فیلم برداری دوربین خیلی نویز داره و تاریک نشون میده قبلا ۹۲۰ داشتم اینجوری نبود مشکل از چی میتونه باشه؟؟؟؟ البته فقط موقع فیلم برداری اینطوری هست موقع عکاسی تو تاریکی عکس ها خوبه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ارسلان دهقان گفت:

   ممنون ازنظر و سوالتون
   عکس برداری وفیلم برداری اوصولا دو چیز مجزا هستن
   اگر سخن اخر خوانده باشد ذکر کردم که عکس برداری در شب برای تلفن همراه زیاد جالب نیست و منجر به سوختن سنسور تصویر تلفن همراه شما می شود
   اگر توجه کنید می فهمید که شما در عکس بردارید با تنظیمات و بالا بردن سرعت شاتر و پایت اوردن ایزو امان عکس برداری را پیدا می کنید البته توصیه نمی شود
   ولی در فیلم برداری این تنظیمات ندارید چون اگر بخواهید به طور مداوم با تنظیمات بالا فیلم برداری کنید حتما سنسور تصویر شما به پایان عمر خود می رسد
   دقیقا مثل دوربین های DSLRکه نمی شود با آن ها فیلم برداری کرد
   برای درک بهتر سنسور تصویر تلفن همراه خود به مقاله قبل بنده به عنوان تجربه ای از سنسور های تصویر مراجعه کنید .

 • فاطی گفت:

  عــالـــی بود✌

 • فاطی گفت:

  عالی بود

 • سیدمحود طباطبایی گفت:

  سلام
  مطلب کاربردی و مفیدی بود
  در مورد دید شبانه فکر میکنم بالا بردن سرعت شاتر باعث رسیدن نور کمتر میشه و برعکس گفتین

 • سروش گفت:

  آقای دهقان واقعا متشکرم، بنده به شخصه، عاشق عکاسی ام، پست کاربردی و خوبی گذاشدید، اگر میشه، گالری از از عکس های خلاقانه که توسط لومیا گرفته شده برای لومیا دار های علاقمند به عکاسی تهیه کنید، با تشکر

 • majid گفت:

  مرسیییییییییییییییییی

 • Cyrus گفت:

  بچه ها کسی میدونه چطوری میشه برای دریافت ویندوز ۱۰ثبت نام کرد،این لوگوی ویندوز که میگن تو نوار پایین صفحه میاد برای من نیومده میخواستم بدونم راه دیگه ای داره برای ثبت نام؟؟؟

 • ابراهیم محاجری گفت:

  @GHARIBEH

 • ابراهیم محاجری گفت:

  @EBRAMIM

 • RZA گفت:

  من راستش ازین مقاله فقط یاد گرفتم شاتر اسپیدو بذارم رو ۱ !! همینم تو عکسام داره معجزه میکنه ؟! توی نور زیاد هم باید شاتر رو گذاشت روی ۱ ؟! (گوشیم ۵۲۰ـه از ۱ بیشتر نداره)

 • rezA _zkb گفت:

  نظر بنده اینه که در شب فلش گوشی رو خاموش کنیم و با نور ملایمی که در اطراف وجود دارد عکس برداری کنیم ….خودم بشخصه در شب اگه نور محیط ملایم و خوب باشه فلش رو خاموش میکنم

 • abdolla گفت:

  آیا اگه سرعت شار روی ۴ و ایزو رو خودم تنظیم کنم روی ۲۰۰ تا ۳۲۰۰ امکان خرابی سنسور وجود داره؟؟؟؟

  • ارسلان دهقان گفت:

   هرچی سرعت شاتر بالاتر برود احتمال خرابی بیشتر می شود (البته در تلفن های همراه)
   چون با بالا رفتن شاتر زمان رسیدن نور به سنسور تصویر بالا تر می رود در نتیجه سنسور بیشتر داغ می شود
   تا جایی که امکان دارد از تلفن همرا برای عکاسی در شب ها استفاده نکنید شاید عکس های خوبی به ثبت برسونن ولی باعث خرابی سنسور تصویر شما می شوند
   اگر هم عکس می گیرید بزارید خودش خودشو تنظیم کنه

  • abdolla گفت:

   دوست عزیز من یکم گیج شدم… یعنی الان اگه من سرعت شاتر رو روی ۴ثانیه بزارم و خودش ایزو رو تنظیم کنه اشکالی برای سنسور پیش میاد؟؟؟؟؟؟

  • ارسلان دهقان گفت:

   بله عکاسی در شب با تلفن همراه یک اشتباه بزرگ
   شما همین طور که سرعت شاتر میبرید بالا مثلا روی چهار (در اصل میارید پاین ) برای تلفن همراه خطرناک برای سنسور تصویر
   شاید با یکی دوبار اتفاقی نیوفته ولی بعد از متی کیفیتی که تلف همراه شما در دوربین خود داشته را دیگه نداره
   یا با تنظیمات خود گوشی باید عکس بگیریم در شب یا اگر تنظیم میکنیم منتظر عواقبشم در سنسور تصویر تلفن خود باید باشیم

 • محسن گفت:

  عالی بود
  فقط چند تا سوال
  ۱- فیلتر nd مخصوص دوربین موبایل وجود داره ؟؟ یا باید خودمون ی کاریش کنیم(DSLR)تغییر بدیم؟
  ۲-میشه با رینگ معکوس رو گوشیا استفاده کرد این فیلترارو؟؟
  ۳- با فیلتر ND توروز هم میشه استفاده کرد؟ مثال عکس از آبشار و ابر؟
  تشکر از شما

  • ارسلان دهقان گفت:

   ۱ : نه برای تلفن های همراه وجود ندارد باید خودمون به وجودش بیاریم
   ۳ : فیلتر NDمخصوص نور روز است ولی عکاسان در همه جا نسبت به سلقه خود استفاده میکنند
   سوال ۲ متوجه نشودم

 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.