نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

انتظارها به سر رسید و ویندوز 10 منتشر شد و چند ماه بعد پس از بسیار کش قوس بلاخره ویندوز 10 موبایل منتشر شد اما در روند انتشار این محصولات مایکروسافت چه پیش آمد؟ با ویندوزسنتر همراه باشید تا به ادامه این مبحث بپردازیم.

پلت فرم ویندوز همیشه محوریت اصلی مایکروسافت بوده و هست. جای هیچ تردیدی نیست که اگر مایکروسافت جایگاه دومین شرکت ثروتمند جهان را بخود اختصاص داده است بخاطر همین پلت فرم ویندوز است.

حال باید در نظر گرفت که همیشه اولویت این شرکت همیشه این پلت فرم بوده است زیرا هیچ گاه بدنبال از دست دادن جایگاه خود که اولین جایگاه در میان کاربران لپ تاپ و کامپیوترهای رومیزی دنیا است را از دست دهد.

اما گذر زمان نشان داد که هیچگاه هیچ چیز ثابت نمی ماند!

موبایل ها که تنها ابزار ارتباط از طریق تماس سیار و یا پیاک بودند، حال هوشمند شدند. این هوشمند شدن ابتدا به معنی استفاده های ساده از نظیر بازی های ساده و کم گرافیک بود. البته شرکتهای نظیر نوکیا، سونی و اریکسون و حتی سامسونگ نیز از پرچمداران تولد گوشی های هوشمند بودند.

مایکروسافت نیز بیکار ننشت و ویندوز موبایل را تولید نمود، این پلت فرم به همراه شرکت تایوانی High Tech Corporation که در آن زمان اسم و رسم خاصی نداشت شروع به تولید کامپیوترهای جیبی و یا پاکت پی سی نمود و چند گام از گوشی های شرکت های دیگر جلو بود.

اما مایکروسافت هیچگاه در بدست آوردن تلفن های همراه موفق نبود و هیچگاه موفق نبود (برای درک بهتر این موضوع می توانید بررسی تاریخچه ویندوز فون از ابتدا تا ویندوز ۱۰ موبایل را بخوانید.)

پس از عبور از گذرگاه های دشوار مایکروسافت بلاخره ویندوز 10 موبایل را برای رسیدن به آرامش انتخاب کرد.

اما قصد این پیشگفتار توصیف بهتر اتفاقات حال است.

مایکروسافت پس از درگیری های بسیار میان تیم اینسایدر، اعتراض های فراوان کاربران و شایعه سازی بسیاری از مخالفان این شرکت بلاخره تیم پلت فرم موبایلی مایکروسافت تصمیم به تصحیح و بهینه سازی آخرین نسخه از این پلت فرم تا آن زمان بکنند. اما نتیجه این کار به نفع مایکروسافت نبود و بدون شک امید کاربران را نا امید کرد (بخصوص زمانی که سری 20 را از بروزرسانی حذف کرد).

بسیاری فکر می کردند این پایان راه است و دیگر نمی توان به گوشی این شرکت دلبست و به سمت و سوی آن دو پلت فرم معروف رفتند (بگذریم که که بسیاری از آنها نتوانستند آی او اس و اندروید را بپذیرند).

بعد از آن ورژن به اصطلاح اصلی چند آپدیت دیگر منتشر کرد که به هیچ وجه کاربران ویندوز 10 موبایل را راضی نکرد!

کاربران همچنان منتظر تحول عظیمی در این پلت فرم بودند تا اینکه مایکروسافت اعلام کرد که برای پلت فرم های خود آپدیت عظیمی به نام آپدیت سالگرد نتشار ویندوز 10 عرضه خواهد کرد. اما کاربران این خبر را یک وعده بی اساس دیگر خواندند.

بلاخره در روز موعود ابتدا آپدیت سالگرد برای ویندوز دسکتاپ و پس از آن برای ویندوز 10 موبایل ارائه شد که با قدرت تمام جلوه ای تازه به اجرا، استحکام، امکانات این پلت فرم بخشید تا نشان دهد. ویندوز 10 موبایل هنوز برای مایکروسافت یک اولویت محسوب می شود. گویا این شرکت هر آنچه در توان داشت را از صدای کاربر شنید و با قدرت کد نویسی کارکنانش اجرایی کرد.حداقل از زمان ویندوز فون 8 هرچه اکثریت کاربران مخالف آن بودند و هرچه کاربران پیشنهاد می دادند را در این آپدیت زمینه سازی کرد. مایکروسافت این بار کمی با کاربران هماهنگ شد.

پیش تر سونی اریکسون نیز حداقل سخت افزار را در گوشی های اندرویدیش بکار می برد چون به گفته ی مدیران این شرکت نیازی برای این کار نبود اما بر خلاف جهت سامسونگ اخرین چیپست را برای گوشی هایش در نظر میگرفت چون برای بازار و کاربر جذاب بود. این عمل شیفتگی کاربران را چند برابر می کرد! این عمل سونی اریکسون به حدی نتیجه معکوس داد تا این شرکت را به مرز ورشکستگی کشاند.

هنوز مسائلی وجود دارد که مایکروسافت می تواند با عملی کردن آن حتی بازار را نیز به سمت خود آورد. همانند: حذف محدودیت نصب اپلیکیشن از استور؛ تا مغازه دار ها بتوانند به راحتی با یک سی دی بسیار از برنامه های ویندوز 10 موبایل را روی آن نصب کنند.

مایکروسافت با این بروزرسانی نشان داد علاقه ای به شکست دوباره در دنیای موبایلی ندارد و به کاربران وعده ی دوباره ی انتظار داد. حال باید دید این شرکت چه نقشه هایی در ادامه سال و سال 2017 دارد.

 اما تبلیغات ضعیف نکته ضعف بزرگ مایکروسافت است که هیچگاه نمیتوان از آن گذشت. در مقاله ای دیگر علت رشد شرکتهای تولید کننده ی موبایل که حتی اسم آن ها ناشناخته بود در حال حاضر برند اول بازار شدند را توضیح خواهم داد.
این مقاله در ویندوزسنتر تهیه شده است.

6 Responses

 1. saeed_vb

  دوست عزیز فعلا ویندوز موبایل در حد یک شوخیه تا ببنیم اینده چی میشه
  من الان میخوام یک گوشی ویندوز موبایلی به روز بخرم.
  میشه بهم معرفی کنید؟
  950 که مال بیشتر یک سال پیشه؟!!
  یا اچ پی که هنوز درست حسابی تو بازار نیومده و با اون قیمت نوجومیش؟!!!
  یک میان رده چی؟!!
  باید قبول کرد که ویندوز موبایل 10 هنوزم خیلی کاستی داره.و بدتر از اون برنامه هاشن

  پاسخ
  • saeed_vb

   من 930 دارم از زمانی که اپگرید کردم به 10 از این همه هنگ و باگ و ریست خود به خود به ستوه امدم.از برنامه های ویندوز 8 که برای 10 بهینه نیستن و باید یک دقیقه لودینگشون نگاه کرد.از مصرف بالای باطریش و…..
   در ضمن من نه اینسایدر بودم و قبل و بعد نصب ویندوز 10 هم هارد ریست کردم.فقط دیگه خستم از این همه صبر

   پاسخ
   • saeed_vb

    گفتیم اپدیت سالانه میاد همه چی درست میشه هیچی که درست نشد .اون وی p انی هم که داشتیم از کار افتاد.نقشه ایران پرید و…..

 2. saeed_vb

  چقدر امار بازدید سایت امده پایین به زودی این سایتم مثل ویندوز موبایل مایکروسافت…..

  پاسخ
 3. علی دادخواه

  درهیچ زمینه در زندگی هیچ وقت به وعده ها دل نبندید و ملاک قضاوتتون گذشته و زمان حال طرف و شرکت باشه. ماکروسافت فکر نمیکنم تا چندین سال آینده هم در موبایل به جایی برسه.

  پاسخ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour