نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

ویندوز ۱۰ هم اکنون در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است و میلیون ها نفر تا کنون به ویندوز ۱۰ مهاجرت کرده اند. سیستم عامل جدید مایکروسافت، قابلیت های جدید فراوانی با خود به همراه دارد که به طور مثال می توان به منوی استارت کاربردی تر آن اشاره کرد، که عملکرد خوب منوی استارت در ویندوز ۷ را با ظاهر زیبای منوی استارت در ویندوز ۸ و ۸٫۱ ترکیب کرده است. مورد دیگر اکشن سنتر است، که شما در این قسمت می توانید اعلان های مربوط به سیستم و همچنین تمام برنامه ها را در کنار هم، به راحتی مشاهده کنید. قابلیت جدید دیگر ویندوز ۱۰، برنامه ی تنظیمات (Setting) آن است که کم کم در حال جایگزینی کنترل پنل است. علاوه بر این موارد ذکر شده، اضافه شدن کرتانا به ویندوز ۱۰ نیز به بهتر شدن این سیستم عامل کمک شایانی کرده است. البته این ها تنها بخشی از ویژگی های جدید ویندوز ۱۰ است.

مایکروسافت در اقدامی دیگر، برای اینکه ویندوز ۱۰ را سریع تر در میان مردم جا بیاندازد، اعلام کرده است که آپگرید به ویندوز ۱۰ برای دیوایس هایی که نسخه ی اورجینال ویندوز ۷ (سرویس پک ۱) و یا ویندوز ۸٫۱ بر روی آن ها نصب شده است، کاملا رایگان است.

امروز و از طریق این آموزش، می خواهیم با هم مواردی را مرور کنیم که ممکن است شما پس از نصب ویندوز ۱۰، آن ها را فراموش کرده باشید. این نکات همچنین برای کسانی که قصد دارند در آینده (احتمالا پس از عرضه ی آپدیت Threshold 2 برای ویندوز ۱۰) به ویندوز ۱۰ آپگرید کنند نیز، می تواند سودمند باشد. لازم به ذکر است که پس از عرضه ی آپدیت Threshold 2 انتظار می رود که این سیستم عامل با کیفیت، پایدارتر و بهتر شود.

چگونه نام کامپیوتر ویندوز ۱۰ خود را عوض کنیم؟

از ابتدا کاربران این اختیار را داشته اند که نام کامپیوتر خود را هر آن چه که دوست دارند، قرار بدهند و این برای بیشتر افراد کار راحتی به حساب می آید. بیشتر اوقات کاربران در هنگام نصب ویندوز، نام سیستم خود را نیز انتخاب می کنند. اما اگر از نصب کلین یا Clean Installation برای نصب ویندوز ۱۰ استفاده کرده اید، احتمالا متوجه شده اید که نام سیستم در طول مراحل نصب از شما پرسیده نشده است.

به دلایلی و برای افزایش سرعت نصب ویندوز، ویندوز ۱۰ به جای این که نام کامپیوتر شما را از خودتان بپرسد، از طرف شما به صورت رندوم نامی برای آن انتخاب می کند.

در نسخه های گذشته ی ویندوز، برای عوض کردن نام سیستم، شما باید از طریق کنترل پنل وارد قسمت System Properties‌ می شدید و البته در ویندوز ۱۰ نیز این رویه برقرار است، اما برای کاربران عادی، این مساله یک پروسه ی سخت به حساب می آید. خوشبختانه در سیستم عامل جدید، برنامه ی تنظیمات نیز به ویندوز اضافه شده است و بسیاری از تنظیمات مربوط به ویندوز در این قسمت جمع شده است (ممکن است زمان ببرد اما در نهایت این برنامه جایگزین کنترل پنل خواهد شد). به لطف برنامه ی تنظیمات ویندوز، بسیاری از کارها راحت تر شده است و یکی از آن ها، عوض کردن نام سیستم است.

اگر می خواهید در ویندوز ۱۰ نام کامپیوتر خود را بدانید و یا آن را تغییر دهید، مراحل زیر را انجام دهید:

۱- برنامه ی تنظیمات یا Setting را باز کنید. برای این کار کلید استارت را فشار دهید و Settings‌ را انتخاب کنید. همچنین می توانید به طور مستقیم و از طریق کلید میانبر “ویندوز + I” وارد این برنامه شوید.

۲- وارد سیستم (System) شوید و به صفحه ی About بروید.

۳- در بخش About، شما می توانید نام سیستم خود را مشاهده کنید. البته علاوه بر آن، اطلاعات مربوط به نسخه ی سیستم عامل، پردازنده، حافظه و همچنین اطلاعات سودمند دیگری در مورد رایانه ی شما نیز قابل مشاهده است.

در این قسمت، گزینه ی Rename PC را پیدا کنید. به سادگی بر روی آن کلیک نمایید و در پنجره ای که باز می شود نام جدید سیستم خود را انتخاب کنید. شما می توانید هر نامی که دوست دارید بر روی سیستم خودتان قرار دهید، فقط توجه داشته باشید که کاراکتر هایی مانند < > ; : ” * + = \ | ? , پشتیبانی نمی شوند.

rename-pc-windows-10

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می فرمایید، نام انتخاب شده بسیار طولانی است. اما در عمل بهتر است از نام های کوچکتر از ۱۵ کاراکتر استفاده شود و بهتر است در نام سیستم خود از فاصله استفاده نکنید. در صورتی که می خواهید فاصله ای ایجاد کنید، بهتر است که از خط تیره استفاده کنید.

۴- بعد از این که نام دلخواه خودتان را وارد کردید، بر روی Next کلیک نمایید و پس از آن لازم است که کامپیوتر خود را ری استارت کنید تا تغییر نام صورت بگیرد.

rename-your-pc-windows-10

توجه داشته باشید، حتی اگر ویندوز ۱۰ را به صورت آپدیت نصب کرده باشید و نام سیستم شما نسبت به ویندوز قبلی تغییر نکرده باشد، هم اکنون می توانید از طریق روش ذکر شده به راحتی آن را تغییر دهید.

چگونه تاریخ و زمان رایانه خود را تغییر دهیم؟

تنظیمات دیگری که در هنگام نصب در مورد آن از شما سوال نمی شود، منطقه ی زمانی شماست و این احتمال وجود دارد که تا کنون که از ویندوز ۱۰ استفاده کرده اید، منطقه ی زمانی شما اشتباه بوده باشد.

برای اصلاح منطقه ی زمانی و تنظیم ساعت سیستم خود در ویندوز ۱۰، مراحل زیر را انجام دهید:

۱- برنامه ی تنظیمات یا Setting را باز کنید. برای این کار کلید استارت را فشار دهید و Settings‌ را انتخاب کنید. همچنین می توانید به طور مستقیم و از طریق کلید میانبر “ویندوز + I” وارد این برنامه شوید.

۲- به قسمت Time & language مراجعه کنید و وارد صفحه ی Date & time شوید.

۳- در پایین Time Zone، منطقه ی زمانی خود را انتخاب کنید.

time-zone-windows-10

چگونه File Histoy ایجاد کنیم؟

همان طور که در ویندوز ۸، مایکروسافت ابزاری را برای گرفتن بکاپ در نظر گرفته بود، ویندوز ۱۰ نیز از قابلیت File History پشتیبانی می کند.

برای کسانی که ممکن است با آن آشنا نباشند، باید بگوییم که File History‌ در واقع ابزاری است که به شما این امکان را می دهد تا از تمام فایل های خود بر روی یک حافظه ی خارجی بکاپ بگیرید، تا در صورت نیاز همه یا بعضی از فایل های مورد نیاز خود را بازیابی (یا ری استور) کنید.

در مقایسه با نسخه های قبلی، راه اندازی File History در ویندوز ۱۰ به مراتب ساده تر است. برای این که به کمک File History از فایل های خود بکاپ بگیرید، مراحل زیر را انجام دهید:

۱- یک حافظه ی خارجی را از طریق یو اس بی به کامپیوتر خود متصل کنید. مطمئن شوید که اتصال این حافظه به طور ناگهانی قطع نمی شود. در ضمن حواستان باشد که این حافظه ی خارجی به اندازه ی کافی فضای خالی داشته باشد.

۲- برنامه ی تنظیمات یا Setting را باز کنید. برای این کار کلید استارت را فشار دهید و Settings‌ را انتخاب کنید. همچنین می توانید به طور مستقیم و از طریق کلید میانبر “ویندوز + I” وارد این برنامه شوید.

۳- وارد قسمت Update & Security شوید و به قسمت Backup بروید.

۴- بر روی Add a drive کلیک کنید و حافظه ای که به سیستم متصل کرده اید را انتخاب کنید.

windows-10-file-history

۵- بر روی More options کلیک کنید. حالا شما با گزینه های زیادی مواجه می شوید. شما باید انتخاب کنید که هر چند وقت یک بار بکاپ گرفته شود و چند نسخه از آن نگه داری شود. همچنین شما می توانید انتخاب کنید که از کدام فولدرها بکاپ گرفته شود و یا از کدام یک بکاپ گرفته نشود.

backup-options-windows-10

اگر زمانی احتیاج پیدا کردید که فایلی را بازیابی کنید، خیلی راحت گزینه ی Restore Files from a current backup را در زیر قسمت More Options انتخاب کنید. همچنین می توانید بر روی یک فایل یا پوشه راست کلیک کنید و Properties‌ را انتخاب کرده و Previous Versions را انتخاب نمایید.

چگونه فضای خالی سیستم خود را بازگردانیم؟

در صورتی که شما به ویندوز ۱۰ آپدیت کرده باشید، برای این که به شما امکان برگشت به نسخه ی قبلی داده شود، فایل های نصب قدیمی شما نیز بر روی سیستم نگه داشته می شود. و این مساله ممکن است فضای زیادی از حافظه ی شما را اشغال کند، مخصوصا اگر دیوایس شما، فضای محدودی برای ذخیره ی فایل ها داشته باشد.

بنابراین در صورتی که قصد بازگشت به نسخه ی قبلی ویندوز خود را ندارید، و آپدیت شما با موفقیت صورت گرفته است، شما می توانید به کمک دستورالعمل زیر، چندین گیگابایت از حافظه ی خود را بازگردانید:

۱- به This PC مراجعه کنید. بر روی درایور ویندوز (C) راست کلیک کنید، سپس وارد Properties شوید و در نهایت بر روی Disk Cleanup کلیک نمایید.

۲- گزینه ی Clean up System files را انتخاب کنید.

۳- دقت کنید که “Previous Windows Installation” انتخاب شده باشد و بر روی OK کلیک کنید.

previous-version-disk-cleanup

حالا شما چیزی بین ۱۰ تا ۱۵ گیگابایت فضای خالی بیشتری بر روی دیوایس خود دارید که می توانید به صورت دلخواه از آن استفاده کنید.

جمع بندی

در حالی که پروسه ی نصب ویندوز ۱۰ خیلی ساده و خوب است، اما با این حال لازم است تا به صورت دستی خودتان به چند مساله رسیدگی کنید. با توجه به آن چه که در این مطلب گفته شد، باید سیستم شما نسبت به قبل بهتر شده و در مقابل از دست دادن فایل ها، ایمن تر شده باشد.

امیدواریم که شما همراهان ویندوزسنتر از این آموزش لذت برده باشید و از آن استفاده کنید. نظرات خود در این رابطه حتما با ما در میان بگذارید.

8 Responses

 1. مهدی

  سلام ممنون از مطالب جالبتون
  ویندوز ۷اورجینال دارم که عجله کردم و با تهیه نسخه ویندوز ۱۰ از بازار ویندوز ۱۰ رو نصب کردم
  حالا پیغام not activate میده!!
  از طرفی میخوام ریکاوری ویندوز انجام بدم اما دگمه f8 کار نمیکنه

  تورو خدااااا کمککنید
  Dell inspiron 5010

  پاسخ
  • علی رضا

   اگه اپگرید کرده که مشکلی نیست درست بعد از چند وقت اما از بوت نصب کردی اکتیوت از بین رفته باید کرک کنی

   پاسخ
  • سجاد

   اگر ویندوزت اصل بوده شماره اکتیو کردنش روی جعبه لپتاب نوشته شده.
   فکر کنم همون ویندوزه ۱۰رو هم اکتیو کنه!
   نمیدونم اگه به ساپورتشون اطلاع بدی باید برات درستش کنن.
   نشد باید دوباره ۷نصب کنی بعد اپگرید کنی.

   پاسخ
  • امین

   منم دقیقا همین مشکل را داشتم ولی وقتی ویندوز ۱۰ را ریست (RESET) کردم وقتی ویندوز بالا اومد اکتیو (Windows is Activated) شده بود. :heh:

   پاسخ
 2. abbas

  سلام به همه ویندوز سنتری های عزیز
  به تازگی ویندوز ۱۰ نصب کردم اما به مشکلی در کرک آفیس خوردم یا بهتر بگم با هیچ نرم افزار کرکی کرک نمیشه چطوری میتونم کرکش کنم

  پاسخ
 3. علی

  سلام . من تازه ویندوز ۱۰ را نصب کردم چجوری می تونم جلوی آپدیت اوتوماتیک را بگیرم که حجمم علکی مصرف نشه ؟؟؟
  لطفا کمک کنید …

  پاسخ
 4. علی

  سلام . من چجوری میشه آپدیت اتوماتیک ویندوز را غیر فعال کرد ؟؟؟
  لطفا کمکم کنید …

  پاسخ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour