آموزش برنامه نویسی اندروید قسمت هشتم (کار با متن ها)

آموزش برنامه نویسی اندروید قسمت هشتم (کار با متن ها)

از سری آموزش برنامه نویسی اندروید قسمت هشتم در خدمت شما هستیم. در سری هشتم آموزش ها در سطح مبتدی یا سطح اول می خواهیم در رابطه با کنترل های متنی صحبت کنیم و شما رو با آن ها بیشتر آشنا کنیم. مشاهده می کنید که هر برنامه ای برای خودش یک سری توضیح و متن داره که به اونا نیاز مبرم داره پس مدیریت آن ها بسسار حائز اهمیت است.

با ویندوزسنتر همراه باشید.

text

برای ان که بتوانیم توضیحات خود را برای برنامه ی خود در درون برنامه بگنجانیم باید از ویو استفاده کنیم . در اینجا مجبوریم از ویو های متنی استفاده کنیم. برای مثال شما یک برنامه نوشته اید و یک بازی طراحی کرده اید. اگر بازی شما بازی با ایده ی جدیدی بوده باشید که توصیه هم می شود حتما ایده های جدید را امتحان کنید و از تکرار بپرهیزید باید گفت که بازی را باید توضیح بدهید تا هر کسی که آن را از بازار یا هر کافه برنامه دیگری تهیه کرده بتواند کار با آن را بلد باشید. بنابراین نیاز مبرم به کنترل های متن ها داریم شاید بتوان گفت که از لحاظ اولویت بندی متن ها در اولویت مساوی با کلید ها هستند و در مواردی هم شاید مهم تر باشند.

text

با این حال فقط صرف استفاده از متن ها کافی نیست. نحوه ی استفاده از متن ها است که به شما می گوید این برنامه را دانلود بکنید یا خیر. اصلا شاید بعضی اوقات متن های بیش از حد بزرگ یا زیاد باعث گیج شدن مصرف کننده و فراری شدن از برنامه ی ما بشود. بنابراین دقت کنیم استفاده از همه چیز حتی موارد مهم هم نباید از حد لزوم از بیشتر بشود. شما می دانید که برنامه های ما در صورت دانلود شدن توسط مصرف کننده باید قابلیت و جذابیت خود را حفظ کنند تا به زودی به فراموشی سپرده نشوند و همین طور می دانیم که اکثر یوزر ها حال و حوصله ی زیادی برای خواندن طومار های متنی ما ندارند پس باید دقت کنیم…

آموزش برنامه نویسی اندروید قسمت هشتم

توصیه های پیش فرضی برای مبحث متن ها وجود دارد که ما به علت کمبود وقت و زمان از گفتن همه آن ها صرف نظر می کنیم شما می توانید در صورت تمایل همه را در اینجا ببینید. فقط نکات قابل و نایز گفتن را برای شما گوشزد می کنیم:

1- از متن های خیلی طولانی جدا خود داری بکنید. متن که خیلی طولانی می شود باعث می شود که خواننده از از خواندن آن سر باز بزند بنابراین خلاصه و مهم اشاره کنید.

text

2- فقط در موارد ضروری از متن ها استفاده کنید. در مواردی که می توانید یا تا حد امکان از تصاویر آموزشی برای آموزش یوزر ها استفاده کنید نه متن های خواندنی. چرا که یک تصویر از یک صفحه متن هم شاید گویا تر باشه همیشه.

آموزش برنامه نویسی اندروید قسمت هشتم

3- استفاده از متن ها و خواندن آن ها را فقط اختیاری بکنید. به هیچ وجه مصرف کننده ابزار و یوزر را ملزم به خواندن متنی نکنید. خود شما وقتی برنامه ای را دانلود می کنید اول سعی می کنید به داخل آن بروید و اگر پاپ آپ یا چیزی شبیه به آن جلوی شما را بگیرد معمولا از آن خوشتان نمی آید بنابراین حتما از جملاتی با احترام از یوزر بخواهید در صورت تمایل توضیحات ارائه شده ی شما را بخواند. فقط در مواردی که دسترسی های خیلی ملموس جز آن چه که در هنگام نصب می خواهید باید خواندن هرگونه متن را اجباری کنید.

text

4- همواره سعی کنید متن های مفید قرار دهید. متن ها و توضیحات کسل کننده و اضافی همیشه مفید نیستند و چه بسا مضر هم باشند. با این حال تا جایی که مقدور است متن رنگی  با فونت مناسب قرار دهید. توضیحات فنی در ادامه خواهد آمد.

text

5- به نوع برنامه توجه کرده و سپس اقدام به گذاشتن متن بکنید. برای مثال اگر برنامه ای به شکل بازی نوشته اید و اکثر قشر کودکان قرار است که آن را بخوانند از قرار دادن متن های خیلی زیاد خود داری کنید چرا که نمی خوانند ولی اگر برنامه را به شکل آموزشی و ذاتا برای افزودن آگاهی می نویسید مثل یک لغت نامه یا آگاهی نامه می توانید از متن های بیشتری استفاده کنید. یا حتی اگر برنامه را برای دانشجویان به شکل آموزشی قرار می دهید سعی کنید متن های کامل و روان را قرار دهید چرا که کسی که قصد آموزش دیدن را دارد حتما آن را خواهد خواند.

آموزش برنامه نویسی اندروید قسمت هشتم

توصیه های روانشناسی…

• از به کار بردن متن های خیلی بزرگ بپرهیزید. وقتی که شما برنامه می نویسید استفاده از متن های با فونت بسیار بالا به شکل زشت پدیدار خواهد شد.

• از رنگ های شاد و همه پسند استفاده کنید. دیدن رنگ هایی مثل رنگ سبز می تواند باعث شود که همه جذب برنامه های شما بشوند.

• از به کار بردن کلمه های نا آشنا با زبانی که با آن متن را می نویسید اجتناب کنید چرا که باعث نا خوانایی آن متن برای مصرف کننده می شود.

یک برنامه نویس خوب برنامه نویسی است که از ابزار ها به جا و به اندازه استفاده کند نه برنامه نویسی که هر چه می تواند از ابزار ها استفاده کند. پس سعی کنید برنامه های خود را با محتوای خود برنامه پر کنید نه با کلید ها و متن ها و منو ها.

برای این که متن ها در برنامه نوسی اندروید دارای ویژگی های نسبتا مهم زیادی هستند به ترتیب آن ها را ذکر کرده م ومقادیر مناسب رای هر کدام را برای شما ذکر می کنیم:

android:id

این یک آی دی است و به شکل خاص یا مخصوص برای هر کدام از کنترل های متنی اتخاذ می شود می توانید هر مقدار با مصمایی قرار دهید.

دقت هر نام گذاری را برای استفاده و ارجاع های بعدی که احتمالا داشته باشید با مصما قرار دهید.

android:capitalize

این ویزگی بیشتر برای زبان انگلیسی کاربرد دارد. برای نشان دادن این است که حروف دارای ویژگی کاپیتال باشند یا خیر. و از این تنظیمات. مقادیر که می تواند داشته باشد: 0 هیچگونه کاپیتالی  1 فقط حرف اول جمله  2 اول حرف هر کلمه   3 تمام حروف کاپیتال باشند

android:cursorVisible

این ویژگی می گوید که آیا کرسر روی متن نمایش داده بشود یا خیر. این قبیل تنظیمات معمولا دارای تنظیماتی شبیه true یا false دارند.

android:editable

آیا متن می تواند ویرایش بشود یا خیر. اگر قرار دادیم که متن ویرایش داده شود باید توسط کلاس برنامه نویسی حتما آن را کنترل کنیم که ورودی های غیر مجاز را مشاهده نکنیم.

android:fontFamily

خانواده و نوع فونت را برای ما معلوم می کند.

android:gravity

جاذبه را در درون کنترل برای متن تعیین می کند. توضیحات این قسمت در آموزش سری هفت قرار دارد.

android:inputType

نوع داده ی ورودی. که آیا داده ما متنی باشید؟ یا این که می باید فقط عددی باشد. حتی با استفاده از برنامه نویسی در درون کلاس البته می توانیم فرمت های خاصی را نیز به آن بدهیم.

android:maxHeight

android:maxWidth

این موارد برای تنظیمات طول و عرض کنترل ما هستند که می توانیم بر حسب پیکسل آن ها را قرار دهیم

android:textIsSelectable

این ویژگی اگر دارای مقدار true باشد این امکان را به متن ما می دهد که بتواند سلکت یا انتخاب شده باشد.

android:textSize

متن درون کنترل دارای یک اندازه خاص بر حسب درصد یا پیکسل در صفحه های مختلف است که باید آن مقدار را در اینجا تعیین کنیم.

android:textStyle

نوع متن را برای ما معین می کند:

1 خمیده

2 ساده

3 بولد شده

دقت کنید که باز هم گفته می شود که این تنظیمات همگی باید در درون فایل گرافیکی یا همان XML فایل ها لحاظ شوند و هر کدام از مقادیر به شکل پیش فرض دارای مقدارند. این ویزگی ها تنها و محدود به این ها نبودند شما می توانید همه ی این ویژگی ها را در اینجا مشاده کنید.

در ادامه کل فایل گرافیکی مربوطه را داریم:

<RelativeLayout xmlns:android=”http://schemas.android.com/apk/res/android”
xmlns:tools=”http://schemas.android.com/tools”
android:layout_width=”match_parent”
android:layout_height=”match_parent”
android:paddingBottom=”@dimen/activity_vertical_margin”
android:paddingLeft=”@dimen/activity_horizontal_margin”
android:paddingRight=”@dimen/activity_horizontal_margin”
android:paddingTop=”@dimen/activity_vertical_margin”
tools:context=”.MainActivity” >

<TextView
android:id=”@+id/text_id”
android:layout_width=”300dp”
android:layout_height=”200dp”
android:capitalize=”characters”
android:text=”hello_world”
android:textColor=”@android:color/holo_blue_dark”
android:textColorHighlight=”@android:color/primary_text_dark”
android:layout_centerVertical=”true”
android:layout_alignParentEnd=”true”
android:textSize=”50dp”/>

</RelativeLayout>

برای این که بتوانید دقیقا از فایلی که قرار داده شده استفاده کنید و نیازی به هیچ گونه کد زنی دیگری نباشد فایل زیر را در پوشه ی RES ساخته و ذخیره نمایید. دقت شود که در برنامه های قبلی کاملا گوشزد شده است که اکثر در روز های اخیر به علت موجود بودن اکثر الگو های گرافیکی نایزی به طراحی های خاصی نداریم مگر در موارد خاص:

<?xml version=”1.0″ encoding=”utf-8″?>
<resources>
<string name=”app_name”>demo</string>
</resources>

در ادامه برای راحتی کار فایل android.Manifest را هم داریم: دقت دارید که با توجه به ورژن و نوع ادیتور شما ممکن است فایل ها باهم فرق کنند ولی نوع تگ ها و ماهیت مقادیر فرق زیادی ندارند:

<?xml version=”1.0″ encoding=”utf-8″?>
<manifest xmlns:android=”http://schemas.android.com/apk/res/android”
package=”com.example.demo” >

<application
android:allowBackup=”true”
android:icon=”@drawable/ic_launcher”
android:label=”@string/app_name”
android:supportsRtl=”true”
android:theme=”@style/AppTheme” >

<activity
android:name=”com.example.demo.MainActivity”
android:label=”@string/app_name” >

<intent-filter>
<action android:name=”android.intent.action.MAIN” />
<category android:name=”android.intent.category.LAUNCHER” />
</intent-filter>

</activity>

</application>
</manifest>

در نهایت با ویویی که در فایل ها ذخیره کردیم و رنگ آبی متن ها می توانید تصویر آن را ببینیم. بدیهی است ارگ رنگ دیگری را ست کرده باشید آن را مشاهده خواهید کرد:

آموزش برنامه نویسی اندروید قسمت هشتم

منابع آموزشی زیادی را برای اندروید در دسترس داریم که شما می توانید در خور نیاز خود زا آن ها استفاده کنید. برای مثال StackOverflow  یک منبع ارزشمند برای شما در این زمینه است. Developer هم منبع دیگری هست که البته فعلا برای ما فیلتر است و باید فیلتر ها را دور بزنید. برنامه نویسی اندروید یک برنامه نویسی پند پلتفرمه شده که بازی هایی مثل کلش آف کلنز رو نمی شود به راحتی با ادیتور هایی مثل اکلیپس یا گوگل استودیو طراحی کرد. سری دوم آموزش ها شما را با برنامه ساز های مدرن مثل Unity یا موتور هایی مثل Cryengine بیشتر آشنا خواهد کرد.

با ویندوزسنتر همراه باشید.

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع: ویندوزسنتر[/column]

بهزاد باقری وب‌سایت
دانشجوی ترم آخر مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه تبریز.۲۳ ساله.برنامه نویسی اندروید و ای اس پی دات نت.دوستدار مایکروسافت.تمایل به یادگیری .خلاق.مسئول.برنامه ریز.دقیق.علایق:شنا.فوتبال.پلی استیشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.