نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

مایکروسافت به مراحل نهایی رهایی از دست صنعت تلفن هوشمند وارد شده است. صنعتی که در چند سال اخیر افول چشمگیری داشته است.

صنعت تلفن های ترکیبی (Feature Phones) مایکروسافت که شامل تولید گوشی های همراه ارزان قیمت می شود بر اساس قراردادی 350 میلیون دلاری به یکی از شرکت های زیر مجموعه Foxconn فروخته خواهد شد. این قرارداد شامل جابجایی قریب به 4500 کارمند این صنعت نیز می گردد. این معامله که خبر آن در اوایل هفته جاری اعلام شده بود، به عنوان آخرین مرحله حذف اثرات شکست بزرگ تاریخ مایکروسافت شناخته می شود. قابل توجه است که در شش ماهه اخیر، فروش تلفن های همراه لومیا ابتدا با 46 و سپس با 49 درصد افت به حدود 2.3 میلیون دستگاه رسید.

اگرچه مایکروسافت اعلام نموده که به صورت تمام و کمال در اختیار گسترش ویندوز 10 موبایل خواهد بود، اما فروش بخش تلفن های ارزان قیمت این شرکت واقعیت دیگری را نشان می دهد.

اما در این داستان غم انگیز نکته خوبی نیز وجود دارد که این معامله را به عملی مثبت تبدیل می کند. و آن این است که صنعت تلفن های ارزان قیمت با اولویت های مایکروسافت که بسط دادن بهره وری نرم افزاری مخصوص خود به تمامی پلتفورم هاست هم جهت نبوده و نتوانسته به پای اپل و سامسونگ اندرویدی که در کنار یکدیگر بازار تلفن های هوشمند را قبضه کرده اند برسد.

قرارداد خرید نوکیا که حدود 7.2 میلیارد دلار برای مایکروسافت رقم خورد یکی از آخرین اقداماتی بود که استیو بالمر قبل از ترک سمت خود و واگذاری آن به ساتیا نادلا عملی ساخت. از آن زمان حدود 10 هزار کارمند این شرکت (به غیر از 4500 نفری که طی معامله اخیر به شرکت Foxconn جابجا می شوند) از کار معلق گردیده اند.

فرآیند مالکیت مایکروسافت بر نوکیا زمانی به وقوع پیوست که نوکیا به شدت محتاج نجات بود. اما اینکه این کار در زمانی که تحلیل گران مستقل معتقد بودند در بازار تلفن های هوشمند که در تسلط اندروید و iOS است جایی برای پلتفورم سوم وجود ندارد، تصمیم درست و مناسبی برای مایکروسافت محسوب می شود یا نه، مورد مناقشه است. بر همین اساس این معامله از ابتدا چندان منطقی به نظر نمی رسید.

هراس از دست دادن صنعت تولید سخت افزارهای گوشی نوکیا این اشتباه را رهبری می نمود. اشتباهی که در این چند سال اخیر بالغ بر 10 میلیارد دلار بر روی دست مایکروسافت خرج گذاشته است. و این در حالیست که شرکت تنها 2 درصد از بازار فروش تلفن های هوشمند را در اختیار دارد.

با این حال هنوز در صنعت تلفن های هوشمند موقعیت هایی وجود دارد که می تواند به راحتی به مالکیت مایکروسافت در بیاید. موقعیت هایی مانند شرکت های تجاری سطح بالا و لوکس. با این حال این مسیر کماکان مبهم است. در حالی که شرکت اپل روز به روز با شرکت های متنوع تری برای غلبه بر مشکلات امنیتی و افزایش دسترسی کاربران دست به شراکت می زند.

اینکه بازار تلفن های ارزان قیمت تنها نکته روشن و امیدوارکننده برای آمال و آرزوهای مایکروسافت در زمینه گوشی های همراه بود، یک واقعیت محسوب می گردد. واقعیتی که مرهون محبوبیت تلفن های رده پایین نوکیا در میان مردم بوده است. فروختن این بخش، نشان دهنده این است که این شرکت دیگر تمایلی به تولید تلفن های ارزان قیمت و در دسترس همگان نداشته و فعالیت های خود را در بخش های دیگر متمرکز خواهد نمود.

از این منظر معامله ای که منجر به جدایی بخش تلفن های ارزان قیمت از مایکروسافت می شود تا حدی منطقی به نظر می رسد و شاید بتوان مایکروسافت را برای انجام آن ستود. این موضوع کاملا وابسته به ساتیا نادلا و تصمیم های بزرگ و جسورانه اوست. تصمیماتی که تا امروز همگی به نفع مایکروسافت بوده اند.

ویندوز 10 تغییر بزرگی برای این شرکت محسوب می گردد اما همچنان سوالاتی در خصوص دستیابی مایکروسافت به یک میلیارد کاربر این سیستم عامل وجود دارد که بی پاسخ مانده است. هدفی که مطمئنا با اتمام مهلت ارتقا مجانی به ویندوز 10 در پایان ماه جولای سال جاری تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. تلفن های هوشمند بخشی از این تغییر ویندوز 10 به حساب می آیند، اما واضح است بیشترین تمرکز مایکروسافت بر روی تبلت ها (به خصوص دستگاه های دو کاره)، کنسول های بازی، هولولنز و IoT قرار دارد.

صنعت تلفن های هوشمند اکنون در انحصار اپل و سامسونگ (و چند تولید کننده دیگر آسیایی) بوده و فضای بسیار کمی برای نقش آفرینی بازیگر سوم وجود دارد. حتی اگر این نقش توسط یکی از بزرگترین شرکت های تکنولوژی جهان ایفا گردد. به این ترتیب مایکروسافت تصمیم گرفته بر روی ویندوز 10 و چند گوشی رده بالای خود (مانند سری 950) که در آینده می تواند به شرکت های تجاری (و نه عموم مردم) فروخته شوند، متمرکز شود. این استراتژی تنها راهی است که در آن می توان معامله نوکیا را یک شکست به حساب نیاورد. اگرچه این معامله همچنان دارای ارزش پایینی خواهد بود.

محصول Surface Phone نیز در صورت وجود می تواند نقش مهم و تاثیر گذاری را در صنعت تبلت علیرغم حضور اپل در آن ایفا نماید. پس از لغو شدن پروژه شرکت اینتل بر روی پردازشگرهای کم مصرف، آینده تلفن های همراه در هاله ای از ابهام قرار دارد. با این حال مایکروسافت همچنان می تواند در این خصوص اقداماتی را عملی سازد.

در نهایت، شاید بتوان گفت معامله مایکروسافت بر سر بخش تلفن های ارزان قیمت با قیمت 350 میلیون دلار یک موفقیت محسوب می شود. چرا که این اقدام پایانی خواهد بود بر عصر شکست های پی در پی و دورریزی پول های مایکروسافت که به غیر از ویژگی کانینیوم ویندوز 10، هیچ نتیجه ای در پی نداشته است.


اما شما همراهان همیشگی ویندوزسنتر در این خصوص چه فکر می کنید؟

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour