نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

ستارگان

ستارگان اجرامی آسمانی و دارای منابع انرژی (به صورت گرانشی، حرارتی و هسته‌ای) بوده و این انرژی را با تابش خود به صورت امواج الکترومغناطیسی (از امواج رادیویی تا اشعه گاما) خرج می‌کنند. به طور کلی ستارگان دارای مراحل مختلف جنینی، کودکی، جوانی و پیری هستند. پس از اکتشاف برابری جرم و انرژی توسط انیشتین، دانشمندان تشخیص دادند که کلیه ستاره‌ها باید تغییر و تحول یابند. هر ستاره هنگامی که نور (انرژی) پخش می‌کند، مقداری از ماده خویش را مصرف می‌کند. ستاره‌ها همیشگی نیستند، روزی به دنیا آمده‌اند و روزی هم از دنیا خواهند رفت. ستاره‌ها گوی‌های بزرگی از گاز بسیار گرم هستند که به واسطه نورشان می‌درخشند.

ستارگان

در سطح، دمای آن‌ها هزاران درجه و در داخل دما بسیار بیشتر است. در این دما ماده نمی‌تواند به صورت‌های جامد یا مایع وجود داشته باشد. گازهایی که ستاره را تشکیل می‌دهند بسیار غلیظ‌تر از گازهایی هستند که معمولا بر سطح زمین وجود دارند. چگالی فوق العاده زیاد آن‌ها در نتیجه فشارهای عظیمی است که در درون آن‌ها وجود دارد. ستارگان در فضا حرکت می‌کنند، اما حرکتشان به آسانی مشهود نیست. در یک سال هیچ تغییری را در وضعیت نسبی ستارگان نمی‌توان ردیابی کرد، حتی در هزار سال نیز حرکت قابل ملاحظه‌ای در آن‌ها مشهود نیست.

نقش و الگوی ستاره‌ها در حال حاضر کم و بیش دقیقا همان است که در هزار سال پیش بود. این ثبات ظاهری در نتیجه فاصله عظیمی است که میان ما و آن‌ها وجود دارد. با این فواصل چندین هزار سال طول خواهد کشید تا تغییر قابل ملاحظه‌ای در نقش ستارگان پدید آید. این ثبات ظاهری مکان ستارگان موجب شده است که نام متداول (ثوابت) به آن‌ها اطلاق شود. اختر فیزیکدانان بر این باورند که در بعضی کهکشان‌ها، از جمله کهکشان راه شیری، ستارگان نوزاد بسیاری در حال تولد هستند، افزون بر آن که پژوهشگران اظهار می‌کنند تکامل، تخریب و محصول نهایی یک ستاره، به جرم آن بستگی دارد. در واقع سرنوشت نهایی ستاره که تا چه مرحله‌ای از پیشرفت خواهد رسید با جرم ستاره ارتباط مستقیم دارد.

این مطلب مختصری در رابطه با ستاره‌ها بود. در آینده شما را با انواع ستاره آشنا خواهیم کرد. با ویندوزسنتر همراه باشید.

پیوست

One Response

  1. amir

    salam saba khanom man az danmark hastam va khili dost daram az faza Zaman chizi bedonam gofti soal konam ok one qution havking jadidan goftesh ke khodaye vojod nadare az lahaz elmi inja ham chand shab pish dash beini onhaye ke bavar daran ba nadaran bahseshono neshon midad.nazar shoma chist? : ?:-)

    پاسخ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour