نقد و بررسی کامل ویندوز ۱۰

نقد و بررسی کامل ویندوز ۱۰

همان طور که می دانید ویندوز ۱۰ ارایه شده و این هدیه گرانبها برای کاربران قدیمی کامپیوترهای رومیزی و لپ‌تاپ‌های در سراسر جهان در دسترس می باشد. آنچه که از آن صرف نظر شده تجربه فول اسکرین بر پایه لمسی بودن است که در ویندوز ۸ بود و آنچه دوباره به سراغ آن رفته شده تجربه مطلوب و آشنای استفاده از موس و صفحه کلید و بر پایه دسکتاپ است که قبلا با آن آشنا بوده و به آن علاقه داشته ایم. مایکروسافت با ویندوز ۱۰ به سختی  از  طراحی که با ویندوز ۸ ارایه شده است صرف نظر کرده است و برای همین ویندوز ۱۰ بیشتر مانند ویندوز موفق ۷ است تا اینکه شبیه ویندوز ۸ باشد.

ویندوز ۱۰

اما برای ویندوز ۹ چه اتفاقی افتاده است ؟ مایکروسافت بر روی ویندوز ۱۰ شرط‌بندی بزرگی کرده و آنقدر جدی بوده که به نظر آنان لازم بوده تا یک نسخه از سیستم عامل را بر جای بگذارد . در این جا به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.
هرچند که ویندوز ۱۰ به طور مخصوص برای کاربران قدیمی لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها طراحی شده ولی کاربران تبلت ها را هم جذب خواهد کرد. برخلاف ویندوز ۸ که اولین سیستم عامل با قابلیت اصلی لمسی بودن در کامپیوترهای دسکتاپی بود، ویندوز ۱۰ سیستم عاملی برای هر دو محیط می‌باشد که بسیار عالی و خیره‌کننده کار می‌کند. ما در خصوص این بعدا در بررسی صحبت خواهیم کرد.
ویندوز ۸ بد بود ، واقعا بد بود . ما این را می‌دانیم ، اما در مقابل دارای ویژگی‌های مثبتی هم بود و مایکروسافت از آن آگاه است. بنابراین در ویندوز ۱۰ مایکروسافت بهترین نکات مثبت ویندوز ۷ و ویندوز ۸ را انتخاب کرده و آنچه را که ما به عنوان ویندوز ۱۰ می شناسیم ساخته است و این همان چیزی است که ما انتظار داشتیم که باشد.

۲
Desktop
بیایید از دسکتاپ؛ نمای ظاهری ویندوز ۱۰ شروع کنیم. دسکتاپ اولین چیزی است که شما در هنگام ورود به سیستم آن را می بینید و بسیاری از زمان خود را در هنگام کار با کامپیوتر در آن می گذرانید. در ویندوز ۸ بین صفحه دسکتاپ و رابط کاربری تمام لمسی که در آن به برنامه windows store و Music و Settings دسترسی داشتید در حرکت بودید . این برای بسیاری از کاربران گیج کننده بود بنابراین در ویندوز ۱۰ همه چیز در یک محیط قرار دارد : دسکتاپ
این به معنای بازگشت برنامه‌های پنجره ای است، حتی برنامه‌های اختصاصی برای ویندوز استور مانند Music و Settings هم ‌اکنون بسیار مشابه سایر برنامه‌های دسکتاپی در ویندوز اجرا می‌شوند. یعنی می‌توانید آنها را جابه‌جا کرده ، اندازه شان را تغییر دهید، به دسکتاپ اسنپ (گیره ) شوند و به آسانی کوچک یا بسته شوند. با توجه به اینکه محیط دسکتاپ در ویندوز ۱۰ به صورت مرکز صفحه‌ای درآمده، مایکروسافت مقداری تنظیمات را برای نحوه گیره کردن قرار داده که استفاده از آن آسان است.
همچنین دسکتاپ دارای چهره ای جدید و دارای نمای مشکی تیره و بسیار تمیزی می باشد. تسک بار و استارت منو دارای شفافیتی مانند aero می‌باشند و نوارهای عنوان در پنجره‌ها دارای طراحی سفید و روشنی می‌باشند که به سادگی در داخل برنامه‌ها و نرم‌افزارها قرار می‌گیرد. توسعه‌دهندگان می‌توانند نوارهای عنوان را شخصی‌سازی کرده، به صورتی که بیشتر با نرم‌افزارها تلفیق گردند و باعث زیبایی هر چه بهتر در بعضی از نرم‌افزارها می‌شود.
اسنپ کردن در ویندوز ۱۰ چیزی رویایی است که به واقعیت پیوسته است. من فکر نمی کردم آن را از زمان ویندوز ۸ بهبود بخشند اما چنین شده است. حالا وقتی که بخواهید برنامه ای را به گوشه‌ای از سمت چپ یا راست اسنپ کنید، ویندوز به قدر کافی باهوش است که متوجه شود شما می‌خواهید نرم‌افزاری را به یک طرف اسنپ کنید. بنابراین به جای اینکه شما را برای اسنپ کردن تنها بگذارد، نمایشی از تمام برنامه‌هایی که در سیستم در حال اجرا می‌باشند نشان می‌دهد و به صورت اتوماتیک برنامه‌ای که شما انتخاب کنید را اسنپ می‌کند.

۱۶
همچنین اکنون می‌توانید برنامه‌ها را در یک چهارم صفحه اسنپ کنید، یعنی این که می‌توانید تمام ۴ نرم‌افزار را در یک زمان در حالت اسنپ مشاهده کنید که همگی به صورت مساوی مقداری از فضای صفحه را اشغال کرده اند. این ویژگی، کار کردن با چندین پنجره را بسیار آسان و راحت می‌کند مخصوصاً اگر کاربر حرفه‌ای باشید که در هر زمان نیاز به چندین نرم‌افزار در حال اجرا دارید.

Start menu / File Explorer
همان گونه که در بالا گفتیم در ویندوز ۱۰ دیگر نیازی به حرکت بین دو محیط کاربری نیست. صفحه استارت دوباره طراحی شده که فقط بر روی یک دسکتاپ وجود دارد. Start Menu در پشت آن قرار دارد و مخلوطی از Start Menu از ویندوز ۷ و Start Screen از ویندوز ۸٫۱ می‌باشد. در سمت چپ شما لیستِ سنتی نرم‌افزارهای بیشتر استفاده شده در سیستم را دارید، همان گونه که منطقه‌ ای قابل تنظیم دارید که می‌توانید تعدادی از میانبرها را در آن بچسبانید. همچنین “لیست تمام نرم‌افزار ها” مانند آنچه که از آن انتظار دارید کار می‌کند.
در سمت راست ظاهر کاشی مانند را دارید. این ظاهر کاشی مانند بر اساس علایق شما قابل شخصی‌سازی است و بسیار شبیه آنچه که در Start Screen ویندوز ۸٫۱ بوده می‌باشد. می‌توانید کاشی‌ها را در اطراف بچرخانید، اندازه آنها را تغییر دهید، هر برنامه ای را خواستید بچسبانید و یا از آن حالت درآورید یا حتی Start Menu را طبق دلخواهتان تغییر اندازه بدهید. می‌توانید Start Menu را بسیار بلند و عریض نمایید و یا آن را بسیار کوچک و لاغر درآورید، این کاملاً بستگی به شما دارد. برای کاربران ویندوز ۸٫۱ که Start Screen را ترجیح می‌دهند نیز پیش بینی صورت گرفته، همچنان که می‌توانید این قابلیت را در برنامه Settings فعال نمایید. مایکروسافت تغییرات کوچکی در نحوه رفتار Start Screen ویندوز ۱۰ ایجاد کرده هر چند که اصول آن مانند قبل باقی مانده است. مادر مورد Start Screen زمانی که به بررسی بخش تبلت برسیم بیشتر صحبت خواهیم کرد.

۹
طراحی مجدد Start Menu به معنای این است که کاربران هنگامی که بخواهند نرم‌افزاری را اجرا نمایند از محیط دسکتاپ دور نخواهند شد. با توجه به اضافه شدن امتیاز کاشی‌های زنده در منو، کاربران می‌توانند تمام نرم‌افزار هایشان را بسیار سریع مشاهده کنند، بدون اینکه از برنامه‌ای که در حال استفاده از آن هستند خارج شوند، این قابلیت بسیار خوب می باشد.
File Explorer نیز دارای بهبودهایی شده است. منطقه جدیدی به نام Quick Access را دارا می‌باشد که دسترسی به مکان‌های پر بازدید در سیستم عامل را می‌دهد. همچنین برای دسترسی سریع لیستی از فایل‌هایی که بیشتر باز شده‌اند را می‌دهد. می‌توانید این ویژگی را غیر فعال نمایید و حتی می‌توانید فایل ها و پوشه ها را به Quick Access پین نمایید و مقداری شخصی‌سازی را ارایه می‌دهد.

۵
یکی از بزرگ‌ترین ویژگی های File Explorer در ویندوز ۱۰ این هست که بیشتر از قبل با OneDrive تلفیق شده است. OneDrive در سیستم عامل ویندوز ۱۰ کمی تغییر کرده است، در اینجا نرم‌افزاری برای OneDrive وجود ندارد ( حداقل تا زمان حال ) و تمام فایل‌های شما از طریق File Explorer مورد استفاده قرار می‌گیرند اما در اینجا ترفندی وجود دارد OneDrive دیگر از مکان‌های فایل موقت استفاده نمی‌کند یعنی اینکه فایل هایی که شما در OneDrive از طریق file exploree می‌بینید در واقع بر روی هارد شما ذخیره شده‌اند. در ابتدای اجرای وان درایو برای اولین مرتبه می‌توانید انتخاب کنید که چه فایل هایی دانلود شوند ، اما من از این قابلیت خوشم نیامده است.

۶
رفتار وان درایو در ویندوز ۱۰ کمی اذیت کننده است. من نمی‌خواهم که فایل ها را از وان درایوم به دستگاهم دانلود کنم، فقط می‌خواهم آنها را به صورت لیست شده ببینم، بیشتر ترجیح می‌دهم که مکان موقتی وجود داشته باشد که هنگامی که بخواهم در آن فایلی قرار دهم ویندوز آن را دانلود کند. مایکروسافت می‌گوید که این ویژگی را به دلیل اینکه کاربران را سردرگم می‌کرده، حذف کرده اند اما فکر نمی‌کنم که این واقعیت داشته باشد.

Task View
تا اینجا، در این بررسی در مورد ویژگی‌هایی که از ویندوز ۷ برگشته‌اند صحبت کردیم، اجازه دهید که آن را تغییر دهیم. می‌خواهم در مورد ویژگی ای به نام Task View صحبت کنیم که اختصاصاً برای کاربران حرفه‌ای طراحی شده است تا به آنان کمک کند دسکتاپشان را سازماندهی شده داشته باشند. تسک ویو از طریق تسک بار قابل دسترسی است و نمایش کاملی از برنامه هایی که در حال حاضر به روی سیستمتان اجرا می‌شوند ارائه می‌دهد.
با تسک ویو می‌توانید چندین دسکتاپ داشته باشید که اجازه می‌دهند اجرای برنامه‌ها را به صورت راحتی سازماندهی کنید. برای مثال می‌توانم ۳ دسکتاپ جداگانه ایجاد کنم، یکی برای رسانه‌های اجتماعی، یکی برای ویرایش ویدیو و یکی برای کارهای اداری، که همه آنها قابل سویچ کردن در تسک ویو هستند و هر دسکتاپ به عنوان یک دسکتاپ جداگانه عمل خواهد کرد. یعنی اینکه شما چندین برنامه دارید که در دسکتاپ های جداگانه بدون مشکل اجرا می‌شود. با تسک ویو به راحتی می‌توانید برنامه‌های در حال اجرا را بین دسکتاپ ها جابه‌جا کنید، خیلی ساده به وسیله گرفتن برنامه و کشیدن آن بر روی تصویر بند انگشتی دسکتاپ دیگر این کار انجام می شود.

۸
تسک ویو ویژگی ای است که بیشتر برای کاربران حرفه ای طراحی شده هرچند که فکر می‌کنم کاربران عادی هم می‌توانند از این ویژگی مخصوصاً در اداره استفاده کنند. یک دسکتاپ برای کار و یکی برای کار نکردن!! وقتی که رئیس بر بالای سرشان می‌رسد فقط کافی است که بین دسکتاپ ها سویچ کنند انگار که هیچ اتفاقی نیفتاده است …. ما در مورد اینکه اخراج شوید هیچ مسئولیتی نداریم.

Cortana
ویژگی جدید دیگر در ویندوز ۱۰ معرفی کورتانا بر روی دسکتاپ می‌باشد. کورتانا چیز جدیدی نیست چرا که از سال ۲۰۱۳ برای کاربران ویندوزفون معرفی شده اما با ویندوز ۱۰ اولین مرتبه است که در جایی غیر از تلفن ها حضور دارد. اجازه دهید که بگویم، برای بار اول که از آن استفاده کنید زندگی کردن بدون آن برایتان سخت خواهد بود.
کورتانا یک دستیار شخصی در ویندوز ۱۰ است و درست مانند دستیار شخصی عمل می‌کند. از طریق نوار جستجو در تسک بار قابل دسترسی هست. می‌تواند به صورت آیکون نشان داده شود یا اینکه برای کسانی که ترجیح می‌دهند تسک بار بسیار ساده داشته باشند کاملاً پنهان شود. وقتی نصب اولیه آن را انجام دهید که شامل این می‌شود که در مورد شما سوالاتی را می پرسد و البته منظور وی قرار گذاشتن با شما نیست، در کارهای مشخص به شما کمک می‌کند و مراقب کارهایی است که ممکن است شما قادر به کنترل آنها نباشید.

۹
برای مثال با کورتانا بر روی کامپیوتر، من ازش خواستم که اخبار مایکروسافت را پیگیر باشد و در موقعی که من کورتانا را بر روی تلفن همراه یا تبلت یا کامپیوتر باز می کنم چیزهای جدیدی از دنیای مایکروسافت برای من ارائه میکند. این قابل تعمیم به کارهای عادی بسیار زیادی است. می‌تواند مراقب بسیاری از چیزها باشد و مانند اتفاقاتی که در نزدیکی شما رخ می دهد یا کنسرت‌ها ، نمایش‌های سینما ها و اتفاقات ورزشی و غیره.
حتی می‌تواند مواظب بسته‌های پستی باشد که برای شما اسال می‌شوند. شما می‌توانید هر قسمتی از کورتانا را به وسیله چند کلیک شخصی‌سازی کنید.
هر چه که در مورد شما می‌داند را در نوت بوکش وارد می‌کند که در آنجا شما می‌توانید بسیاری از ویژگی‌های کورتانا را شخصی‌سازی کنید. اگر می‌خواهید که کورتانا چیزی در مورد شما نداند می‌توانید نوت بوک را کلاً غیرفعال نمایید. با انجام این کار دستیار مجازی را بی استفاده می‌کند هر چند که برای من قابل درک است که شما بخواهید در پشت زمینه اجرا نشود.

۱۱
وقتی که از آن استفاده می‌کنید بسیار شگفت‌انگیز است. با صدا فعال می‌شود یعنی اینکه فقط با صدا زدن وی می‌توانم از او بخواهم که کاری را انجام دهد. یک ویژگی که من بسیار استفاده می‌کنم این است که از آن بخواهم یادآوری و هم چنین رویدادهایی را در تقویم قرار دهد بدون اینکه محبور باشم هیچ کاری انجام دهم. خیلی ساده از آن می‌خواهم که رویدادی را در تقویم قرار دهد و بدون هیچ سوالی آن را انجام می‌دهد. اما از آنجا که کورتانا یک دستیار شخصی است اندازه کافی باهوش می‌باشد که وقتی یک کار مشخصی را ۲ بار در تقویم قرار می‌دهید به شما هشدار دهد .من معمولا فراموش می کنم که رویدادهایی در پیش رو دارم و گاهی اوقات یک مورد را دو بار یادداشت می کنم. وقتی این کار را می‌کنم کورتانا به من اخطار می‌دهد که یک قرار دیگر در همان زمان دارم و از من می‌خواهد آن را دوباره برنامه‌ریزی کنم. این فقط یک مثال از بسیاری از کارهایی است که کورتانا در ویندوز ۱۰ می‌تواند انجام دهد.
پیشنهاد می‌دهم که قبل از قضاوت کردن یک بار کورتانا را امتحان کنید. بسیاری از افراد را در اینترنت دیده‌ام که ادعا می‌کنند نیازی به یک دستیار مجازی در کامپیوترشان ندارد و من هم دارای عقیده مشابه با آنها بودم، اما وقتی که برای یک مرتبه از آن استفاده کنید برگشتن به گذشته و زندگی کردن بدون یک دستیار که در گوشه صفحه نمایش شما قرار دارد، بسیار سخت است.
دید مایکروسافت در مسیر کورتانا در کامپیوترهای دسکتاپی هم عالی می‌باشد. ایده آن است که دستیاری مجازی داشته باشید که در هر جایی در دسترستان باشد، بر روی کامپیوتر، گوشی همراه، تبلت و ایکس باکس . آن یک شخص در همه جاست یعنی اگر یک یادآوری را بر روی کامپیوتر قرار دهید و به بیرون بروید در زمان موعد آن، یادآوری مذکور را روی تلفن نشانتان می‌دهد .

Action Center
با ویندوز ۱۰ مایکروسافت نوتیفیکیشن سنتر جدیدی را ساخته که به آن Action center می گوید. اکشن سنتر محل تمام اعلان ها است همانگونه محل حرکت های سریع برای تعدادی از قابلیت‌های سیستمی است. می‌توانید هرچه که در منطقه quick action قرار دارد را شخصی‌سازی کنید اما به صورت پیش فرض ویندوز Tablet Mode و Connect و Notes and Settings را نشان می‌دهد.
نوتیفیکیشن هایی که در اکشن سنتر قرار دارند به راحتی قابل کار کردن هستند: به وسیله کشیدن آنها به کناری یا به وسیله کلیک کردن بر روی آنها برای اجرای نرم‌افزاری که نوتیفیکیشن مربوط به آن نمایش داده می‌شود. نوتیفیکیشن ها در ویندوز ۱۰ همچنین دارای پشتیبانی از Actionable Notifications است. یعنی نوتیفیکیشن هایی که با یا بدون باز کردن برنامه هم قابل استفاده و تعامل هستند. برای مثال اگر دارای پیام در نرم‌افزار پیام رسانی باشم می‌توانم به پیام از طریق اکشن سنتر پاسخ دهم بدون این که تمام نرم‌افزار را اجرا کنم.

۱۲
Actionable Notifications چیزی هست که توسعه‌دهندگان باید آن را پشتیبانی کنند یعنی در زمان حاضر بسیاری از نرم‌افزارها از آن پشتیبانی نمی‌کنند اما با گذشت زمان شما می‌توانید از نرم‌افزار هایی مانند فیس بوک و توییتر و بسیاری دیگر انتظار داشته باشید که از این ویژگی استفاده کنند.

Email And Calendar
مایکروسافت همچنین تمام برنامه‌های سیستمی در ویندوز ۱۰ را از نو طراحی کرده و به آنان جان تازه‌ای داده و آنان را برای استفاده با موس و صفحه کلید آسان کرده است. اجازه دهید در مورد برنامه‌های Mail و Calendar شروع کنیم که به صورت مستقیم در ویندوز ۱۰ قرار دارند.
برنامه‌های جدید ایمیل و تقویم بسیار بهتر از برنامه‌هایی هستند که در ویندوز ۸٫۱ وجود داشته‌اند. دارای طراحی بسیار زیبا و مناسبت برای کاربران لپ تاپ و تبلت و کامپیوترهای رومیزی هستند. هر دو دارای رابطه کاربری آبی رنگی هستند که با برنامه‌های آفیس موبایل بر روی ویندوز ۱۰ همسان می باشد. برنامه ایمیل بسیار شبیه برنامه outlook است و آن به یاد می‌آورد، در سمت چپ inbox و پوشه ها قرار دارند در مرکز نیز ایمیل های شما قرار دارند و در سمت راست نیز محتوای ایمیل ها نشان داده می‌شود.

۱۳
برنامه ایمیل بسیاری از امکانات را دارد که اجازه می‌دهند نوتیفیکیشن ها ، بنرها ، صداها را فعال یا غیرفعال کنید، امضای ایمیل را تنظیم کنید و پاسخ اتوماتیک را در هنگامی که در اداره نیستید را فعال یا غیرفعال نمایید. همچنین می‌توانید تعداد چندین اکانت را در یک زمان داشته باشید پس با داشتن آدرس های ایمیل، بسیار زیاد با نرم‌افزار جدید ایمیل احساس راحتی خواهید کرد.
نوشتن ایمیل ها در نرم افزار جدید ایمیل بسیار راحت است و از ویرایش نیز پشتیبانی می‌کند. رابط کاربری بسیار ساده دارد و فهمیدن آن بسیار آسان است و با توجه به اضافه شدن کلید چک کردن غلط های املایی، دیگر هرگز دارای غلط‌های املایی نخواهید بود. اضافه کردن پیوست ها نیز بسیار آسان است و برای آن گزینه آشنای browse باز می‌شود که کاربران دسکتاپ با آن آشنا هستند و آن را دوست دارند.

۱۴
برنامه تقویم نیز برای استفاده بسیار آسان است. در سمت چپ نمایش ماه را دارید و در سمت راست می‌توانید تقویم را به صورت شخصی سازی شده ببینید. گزینه پیش فرض دیدن تقویم به صورت ماهانه است اما می‌توانید برای دیدن به صورت روزانه و هفتگی یا هفته به هفته تنظیم کنید.
اضافه کردن یک رویداد به تقویم به سادگی کلیک کردن بر روی یک روز در تقویم است . یک پاپ آپ زیبا ظاهر می‌شود که از شما می‌خواهد جزئیات رویداد را وارد کنید. می‌توانید زمان ها و مکان‌ها را در آن پاپ آپ تنظیم کنید. کسانی که به دنبال تنظیم‌های بیشتر هستند می‌توانند وقتی که رویداد ثبت شد این کار را بکنند.
هر دو نرم‌افزار ایمیل و تقویم از کاشی‌های زنده پشتیبانی می‌کنند و به صورت پیش فرض بر روی استارت منو پین شده‌اند و وقتی که وارد ویندوز ۱۰ می شوید دیگر چیزی را از دست نمی‌دهید.

Universal Windows Store
فروشگاه ویندوز طراحی جدیدی دارد که کاربران لپ تاپ و کامپیوترها را خدمات‌رسانی می‌کند و در حال حاضر کاربران تبلت را نیز سرویس می‌دهد. فروشگاه جدید شامل هر محتوایی می شود و فقط شامل نرم‌افزارها و بازی‌ها نیست. همچنین می‌توانید آهنگ‌ها و فیلم های خود را از فروشگاه بخرید یعنی گرفتن محتوای آهنگ و فیلم از طریق ابزارهای جداگانه انجام نمی شود.

۱۵
محیط فروشگاه ویندوز برای چرخیدن در آن بسیار آسان است. تعداد ۵ تب در آن وجود دارد که اولین آنها تب home است که آنچه جدید و داغ است را نشان می‌دهد. بعدی apps است و برنامه‌ها را به شما نشان می‌دهد. و همچنین تب های Games و Mussic و Film/TV وجود دارند.
مایکروسافت به نرم‌افزارهای دسکتاپی هم اجازه می‌دهد که در فروشگاه ویندوز بازار داشته باشند یعنی اینکه توسعه‌دهندگان مانند Adobe و Apple می توانند Photoshop و iTunes را در فروشگاه ارایه کنند که به کاربران اجازه می‌دهد آنها را بسیار راحت و ساده و بدون فایل نصبی و ویروس نصب کنند. برنامه‌های دسکتاپی که از فروشگاه دانلود می‌شوند برای امنیت بیشتر به صورت sandbox ارایه می شوند.

Updated Apps
تقریبا تمام نرم‌افزارهای سیستمی ( همانند نرم‌افزارهایی که از فروشگاه دانلود شده اند ) در برنامه Store قرار می‌گیرند. یعنی آپدیت نرم‌افزارها در فروشگاه ویندوز قابل دریافت هستند نه از طریق windows update، که حتی خود برنامه Windows store هم این‌گونه است. به همین دلیل مایکروسافت می‌تواند آپدیت های نرم افزارها را مرتب تر و راحت‌تر ارائه دهد به جای اینکه در تاریخ مشخص برای ارایه و دانلود آپدیت صبر کنید. فروشگاه ویندوز به صورت خودکار آپدیت ها را دانلود می کند یعنی همه برنامه‌های شما در تمام زمان ها آپدیت خواهند بود.
برنامه Photo دارای چهره جدیدی است و می‌تواند فایل های GIF را پخش کند که قابلیت مفیدی می‌باشد. اما معمولا اذیت کننده و کمی ناخوشایند است و همانند برنامه قدیمی Windows Photo Viewer ساده نمی‌باشد و مطمئن هستم که مایکروسافت در طول زمان بهبودهایی را برای آن ارائه خواهد کرد.
در حال حاضر با توجه به اینکه فروشگاه ویندوز دارای محتوای آهنگ و فیلم می‌باشد برنامه‌های Music و Video برای مطابق بودن ما این تغییرات آپدیت شده اند. در واقع هر دوی آنها طراحی‌های کلی و تغییر نام‌هایی داشته اند. برنامه Music اکنون Groove Music و برنامه Video اکنون Film & TV نامیده می‌شوند. ابتدا از Groove Music شروع می کنیم.

۱۶
هدف کلی برنامه جدید Groove Music زیاد متفاوت تر از آنچه در برنامه Xbox Music که در ویندوز ۸٫۱ ارائه شد نیست. این همان سرویس می باشد فقط مایکروسافت تصمیم گرفته نام ایکس باکس را کنار بگذارد زیرا مصرف‌کنندگان را گیج می‌کند. بنابراین الان، به جای خرید آهنگ از Xbox Music می توانید از طریق Groove Music اقدام کنید. کاربران فعلی Xbox Music به صورت خودکار به Groove Music منتقل می‌شوند و این جابجایی ساده و راحت است.
برنامه Groove Music آهنگ‌های شما را در ۳ طبقه سازماندهی می‌کند: Albums و Artists و Songs . همچنین قادر هستید ایستگاه‌های رادیویی با هنرمندان مورد علاقه‌تان بسازید و همچنین یک تب Explore وجود دارد که دسترسی به کاتالوگ بسیار بزرگ Groove Music را ارایه می دهند . کمی گیج‌کننده است که کاربران Groove Music آهنگ‌های خودشان را از این جا می‌گیرند و از فروشگاه ویندوز نمی گیرند.
کسانی که به دنبال دانلود و استریم کردن آهنگ ها از طریق Groove Music هستند می‌توانند آن را از طریق تب Explorer انجام دهند اما آنها که کاربر Groove Music نیستند باید آهنگ خود را در فروشگاه ویندوز خریداری نمایند. در ابتدا، این بسیار گیج‌کننده است. به عنوان کاربر Groove Music می‌خواهم آهنگ خود را مانند همه چیزهای دیگر از فروشگاه دریافت کنم بعد متوجه می‌شوم که آهنگی که در فروشگاه است را باید بخرم. چیزی که بدتر است این است که فروشگاه ویندوز در واقع Groove Music را تبلیغ می‌کند که وضعیت را بیشتر گیج‌کننده می‌کند.
Groove Music همچنین آهنگ‌هایی که در جاهای دیگر سیستم و وان درایو قرار دارد را جمع آوری می‌کند. همچنین موزیک پلیر پیش فرض ویندوز ۱۰ است یعنی تمام آهنگ‌ها را به جای مدیا پلیر ویندوز پخش می‌کند. تا آنجا که من می‌دانم تعدادی از کاربران آن را ترجیح می‌دهند. البته شما می‌توانید همیشه پخش‌کننده موزیک پیش فرض را در Settings تغییر دهید.
نمای کلی در مورد برنامه جدید Groove Music بسیار شاد است این برنامه دارای مدهای سفید و تاریک می‌باشد و فکر می‌کنم که مد تاریک آن بسیار زیبا می‌باشد و رابط کاربری قشنگ و راحتی دارد و با نمای برنامه Xbox Music بر روی ویندوز ۸٫۱ تفاوتی ندارد.
برنامه Film & TV ضعیف‌تر از برنامه قدیمی Videos در ویندوز ۸٫۱ می‌باشد و با توجه به اینکه هیچ گونه ثبت نامی برای سرویس فیلم و تلویزیون ندارد بسیار ساده است. تمام محتوا می‌توانند از فروشگاه ویندوز خریداری شوند که بسیار کمتر گیج ‌کننده است. برنامه با پیشنهادهایی از فروشگاه ویندوز باز می شود و همچنین ویدیوهایی که برروی هارد درایو قرار دارد را پخش می‌کند.

۱۷
برنامه جدید Film & TV پخش‌کننده پیش فرض سیستم می باشد که قابل تغییر نیز می‌باشد. اما این برنامه دارای نمای مشکی نمی باشد اما انتظار داریم که در آینده به آن اضافه شود. نمای ظاهری در هر دو برنامه Film & TV و Muisc یکسان است و کاربر در هنگام پیمایش بین دو نرم افزار احساس راحتی می‌کند.
برنامه‌های News و Weather و Finance و Sport نوآوری‌هایی در طراحی داشته اند و همگی دارای رابط کاربری یکسان می‌باشند و رنگ‌های متفاوت نسبت به بقیه دارند. برنامه‌های جدید برای اجرا شدن بر روی لپ تاپ ها و کامپیوترها ساخته شده اند اما بر روی تبلت نیز به خوبی عمل می‌کنند. آنان به صورت عمودی اسکرول می شوند مانند بسیاری از برنامه‌ها در ویندوز ۱۰ ، اما به غیر از بازطراحی های جدید در برنامه ها دارای همان کاربردی هستند که در ویندوز ۸٫۱ داشته اند.

۱۹
برنامه Settings در ویندوز ۱۰ محل طبقه بندی تمام تنظیمات سیستم است . اینجا جایی است که می‌توانید سیستم تان را شخصی سازی ، وضوح صفحه نمایش را تنظیم، برنامه‌های پیش فرضی را تغییر دهید و بعضی از امکانات را به ویندوز اضافه کنید. گزینه Control Panel قدیمی همچنان وجود دارد اما کمی ناخوشایند شده است. برای مثال شما نمی‌توانید دیگر به windows update از طریق کنترل پنل دسترسی داشته باشید چون که هم‌اکنون در برنامه Settings قرار گرفته است.

۲۰
برنامه Setting دارای ۹ قسمت می‌باشد : System و Devices و Network & Internet و Personalization و Accounts و Time & Language و Ease of Access و Privacy و Update & Security
همچنین یک نوار جستجو برای کسانی که نمی‌دانند یک تنظیم خاص در کجا قرار دارد وجود دارد.

Microsoft Edge
علاوه بر بازطراحی نرم‌افزارهایی که قبلا وجود داشته‌اند مایکروسافت همچنین تعدادی نرم‌افزار جدید برای ویندوز ۱۰ ساخته است. بیایید با مرورگر اینترنت جدید مایکروسافت آشنا شویم: Microsoft Edge .
ادج نمای پیش روی مایکروسافت برای مرور وب است. بسیار بی تکلف و راحت و آشنا می‌باشد اما کمی نیز بدون امکانات است.

۲۱

رابط کاربری ادج مانند بسیاری از مرورگرهای وب مشهور در این زمان است. در بالای آن می‌توانید نمای تب دار آشنا را ببینید در پایین آن می‌توانید دکمه‌های پیمایش و آدرس بار را ببینید. می‌توانید به منطقه Hub و inking و کناره share دسترسی داشته باشید.
منطقه Hub در ادج محل ۴ ناحیه اصلی برای تجربه وبگردی می باشد . Your favorites و history و reading list و downloads . اضافه کردن چیزها به reading list از آدرس بار وقتی که در یک صفحه وب هستید صورت می گیرد. با انجام این کار کاملاً معلوم است که به Reading list اجازه می‌دهد که صفحه های وب را بر روی مرورگر خود قرار دهید تا بعدا بتوانید آن را بخوانید. این ویژگی از زمان اینترنت اکسپلورر ۱۱ بر روی ویندوز ۸٫۱ وجود داشته و بر روی مرورگر ادج اضافه شده است.
ویژگی خاص دیگری که به ادج اضافه شده حالت inking می‌باشد. مایکروسافت این ویژگی را به صورت بسیار مهمی مطرح کرده است که به شما امکان می‌دهد در سراسر وب به طراحی بپردازید مانند بچه بدی که مداد رنگی ای در دست گرفته است. هرچند تاکنون مورد استفاده واقعی برای آن پیدا نکرده‌ام این ویژگی بسیار ساده به نظر می‌رسد و راحت و روان است.
برای مثال هنگامی که یک دستور تهیه را در وب سایتی پیدا می‌کنید این ویژگی جدید به شما اجازه می‌دهد که قسمت‌های مهم را حاشیه نویسی کرده و بخش‌هایی که مورد علاقه شما است را هایلایت کنید. اگر صفحه لمسی داشته باشیم یا یک مداد بسیار بهتر کار خواهد کرد البته با موس و صفحه کلید هم به خوبی کار می‌کند. هنگامی که حاشیه‌نویسی کردید می‌توانید نتیجه را در OneNote برای مشاهده بعدی ذخیره کنید.

۲۲
ادج با کورتانا نیز همسان می باشد که بسیار جالب است. ایده بسیار ساده است: کورتانا به همراه شما به وبگردی می‌پردازد و بعضی از اوقات اطلاعات مفیدی را برایتان ارائه می‌کند. برای مثال اگر از وب سایتی تجاری دیدن کنید کورتانا تلاش می‌کند تا اطلاعات مهم مانند ساعات کاری ، مکان ، شماره‌های تلفن و نظرات را در مورد تجارتی که فکر می‌کند شما بخواهید پیدا کند.
کورتانا همچنین می‌تواند از راه های دیگر به شما کمک کند. دانشجویانی که به تحقیق می‌پردازند خوشحال می‌شوند که بدانند کورتانا می‌تواند عبارت ها را برای شما جستجو کند و می‌توانند با هایلایت کردن آن بپرسند که یک کلمه خاص در یک صفحه خاص چه معنی می‌دهد. برای این کار راست کلیک کرده و “Ask Cortana” را انتخاب کنید و بدون اینکه به صفحه دیگری بروید تعریف آن کلمه را به ما نشان می‌دهد و این به ما اجازه می‌دهد که متنی را که می‌خوانیم بهتر بفهمیم.

cortanaedge
ویژگی “Ask Cortana” با کلیک کردن برخی روی کلمه هایلایت شده یا یک عبارت در یک سوال و سپس انتخاب کردن “Ask Cortana” کار می‌کند. این در مورد بسیاری از چیزها از جمله مکان ها و غذاها و شرکت ها و در موارد دیگر کار می‌کند.
وقتی که با کورتانا در ادج کار می‌کنید اکثراً در کناره صفحه در هنگامی که به آن نیاز دارید از سمت راست نمایان می‌شود. همیشه و تمام ساعات در صفحه قرار ندارد بنابراین تجربه وبگردی را مختل نمی‌کند. فقط هنگامی که آن را صدا بزنید ظاهر می‌شود یا در هنگامی که از ویژگی “Ask Cortana” استفاده ‌کنید یا با کلیک کردن بر روی آن هنگامی که اطلاعات را ببرایتان پیشنهاد می‌دهد.
ادج بر روی کاغذ مانند مرورگری بسیار شگفت‌انگیز است و کاری را انجام می‌دهد که قبلاً بسیار خوب آنها را انجام داده است. اما مشکل با کارهایی شروع می‌شود که نمی‌تواند انجام دهد. در این زمان ادج بسیار ابتدایی می‌باشد. و ویژگی‌هایی که از یک مرورگر وب پیشرفته انتظار داریم را مانند پشتیبانی از افزونه ها ندارد. مایکروسافت می‌گوید که برای آپدیت های بعدی ادج در حال کار کردن بر روی ویژگی‌های بیشتر و بیشتر هستند ( از جمله افزونه ها ). بنابراین در حال حاضر ادج چیزی را که باید انجام دهد به خوبی خوب انجام می‌دهد.

Phone Companion
مایکروسافت همچنین برنامه Phone Companion را طراحی کرده تا به کاربران کمک کند که گوشی شان را با ویندوز ۱۰ تنظیم‌کنند( با بالابردن این آگاهی که شما می‌توانید آن را به خوبی انجام دهید ) . برنامه Phone Companion با بسیاری از گوشی های هوشمند کار می‌کند حتی اگر که شما یک گوشی اندروییدی یا آیفون داشته باشید.

۲۳
در مرحله اول، برنامه Phone Companion بسیار ایده خوبی به نظر می‌رسد اما با بررسی دقیق‌تر متوجه می‌شوید که این برنامه بیشتر یک برنامه آموزشی می‌باشد . این برنامه دستورالعمل‌هایی برای اینکه چگونه یک برنامه انتخابی مشخص از بین برنامه‌های مایکروسافت بر روی پلتفرم موبایلتان دانلود کنید ارائه می‌دهد و سپس از شما می‌خواهد که با اکانت مایکروسافت که بر روی کامپیوتر استفاده می‌کنید وارد شوید . این برنامه در ویندوزفون حتی بدتر است زیرا هیچ کار خاصی انجام نمی‌دهد. کاربران ویندوزفون قبلاً فایل‌ها و برنامه‌هایشان را با ویندوز ۱۰ کامپیوتر همگام کرده اند. بنابراین بخش Windows Phone در Phone Companion منطقه‌ای است که بسیاری از ویژگی‌ها و سرویس‌های ویندوز ۱۰ را یاد می‌گیرید.
یک کار خوب که این نرم‌افزار انجام می‌دهد این است که فضای هارد وسیله شما را در پایین پنجره نشان می‌دهد اما به غیر از این این نرم‌افزار فقط یک آموزش زیبا برای کاربران اندروید و آیفون است.
یک برنامه جدید دیگر که در ویندوز ۱۰ ارائه شده است Windows Feedback می‌باشد. این برنامه به اجازه می‌دهد که در مورد ویندوز ۱۰ نظرهایتان را برای مایکروسافت بفرستید اعم از اینکه پیشنهاد باشند یا اینکه باگی را گزارش دهید. کاربران ویندوز اینسایدر که از اکتبر سال قبل ویندوز ۱۰ را تست می‌کنند این برنامه را بسیار زیاد استفاده می‌کردند تا ویندوز ۱۰ به شکلی که ما امروز می‌بینیم در آید.

Xbox
مایکروسافت کارهای بسیار زیادی انجام داده تا بازی کنندگان را در ویندوز ۱۰ راضی نگه دارد. در کنار داشتن DirectX12 که برای افزایش عملکرد بازی کردن با بازی‌های کامپیوتری است، همچنین برنامه جدید ایکس باکس را ساخته و همچنین قابلیت Game Streaming را از Xbox One! فعال کرده است . برنامه جدید ایکس باکس مکانی برای تمام موارد اجتماعی بر روی Xbox LIVE است. با این برنامه می‌توانید با دوستانتان چت کنید ( به وسیله پیام فرستادن یا به وسیله چت گروهی ) می‌توانید activity feed و Game Hub و اچیومنت ها را چک کرده، و همچنان که در بالا ذکر شد می‌توانید بازی‌های ایکس باکس وان را استریم کنید.

۲۴
ویژگی استریم کردن بازی‌های ایکس باکس وان قابلیتی بسیار عالی می‌باشد و اجازه می‌دهد که بازی‌های مورد علاقه تان از ایکس باکس وان بر روی کامپیوتر بدون نیاز به دانلود و نصب و هیچ چیز دیگری بازی کنید. این برنامه بازی‌ها را از طریق اینترنت برای شما استریم می‌کند و به یک اتصال اینترنت پرسرعت نیاز دارید. من وقتی که از این قابلیت با استفاده از وای فای استفاده می‌کردم کمی گیر داشت ، حتی بر روی اتصال با کابل بین بازی و کنترلر مقداری تاخیر وجود داشت. بنابراین انتظار نداریم که با ویژگی استریم کردن به صورت حرفه‌ای بتوانیم بازی کنیم.

۲۵
برنامه جدید ایکس باکس همچنین مانند SmartGlass عمل می‌کند که اجازه می‌دهد ایکس باکس خود را کنترل کنید و OneGuide را چک کنید و حتی برنامه‌ها و بازی‌های خود را به صورت مستقیم از تبلت و کامپیوتر اجرا نمایید. مطمئن هستم که برنامه ایکس باکس بین گیمرها بسیار طرف‌دار خواهد داشت مخصوصاً آنان که دارای دوستان زیادی هستند و به صورت معمول با آنان بسیار بازی می‌کنند. این برنامه همچنین از آگهی‌های کوتاه استفاده می‌کند که با آن هرگز یک اعلان یا اچیومنت را از دست نمی‌دهید. علاوه بر این همچنین می‌توانید Xbox Game DVR را برای ضبط کردن لحظه های مورد علاقه‌تان استفاده کنید و حتی بازی‌های کامپیوتری را بر روی ایکس باکس لایو به اشتراک بگذارید.

Windows as a Service
با ویندوز ۱۰ مایکروسافت روشی که windows upadate کار می‌کند را تغییر داده است. اگر قبلاً نمی‌دانستید ویندوز ۱۰ چیزی است که مایکروسافت آن را آخرین نسخه ویندوز می‌نامد زیرا این شرکت ویندوز را به عنوان یک سرویس مطرح خواهد کرد. مایکروسافت سیستم عامل را با ویژگی‌ها و تنظیمات جدید به طور مرتب با انتشارهای بزرگ سالانه و انتشارهای کوچک ماهیانه آپدیت خواهد کرد.
به خاطر این ، مایکروسافت windows update را برای تمام کاربران خانگی قرار داده است. کاربران تجاری نگرانی ای ندارند چون می‌توانند به صورت دستی آپدیت ها را دریافت کنند اما کاربران خانگی باید در این خصوص دقت کنند. بررسی و تجربه کلی این مدل تاکنون برای من مشکلی ایجاد نکرده است اما تعدادی از افراد را در اینترنت دیده‌ام که از اینکه بعضی از درایورهای باگ دار به صورت اتوماتیک نصب شده اند شکایت داشته اند و از آنجا که آپدیت ویندوز به صورت یک قانون در آمده است راهی وجود ندارد که تشخیص دهید کدام آپدیت و درایور در حال اعمال شدن می باشد.

۲۶
باید تأکید کنم که این موضوعات بسیار شفاف و بسیار روشن می‌باشد. شما هیچ گونه مشکلی با این که ویندوز به صورت سرویس باشد نخواهید داشت. مزیت windows upadate به‌صورت سرویس این است که همیشه با آخرین نسخه از سوی مایکروسافت اپدیت هستید اگرچه این به عنوان یک ویژگی هوشمندانه یا یک ویژگی امنیتی چیز بسیار خوبی است.
مایکروسافت کارهای بسیاری انجام داده است تا تجربه دسکتاپی را در ویندوز ۱۰ بهبود بخشد و فکر می‌کنم که بسیاری از لپ تاپ ها و کامپیوتر های قدیمی بعد از آپگرید کردن راحت‌تر خواهند بود. اما کاربران لپ تاپ و کامپیوترها تنها کسانی نخواهند کرد که به ویندوز ۱۰ در تاریخ انتشار آن آپگرید خواهند کرد، فبلت ها و تبلت ها نیز قرار است که ویندوز ۱۰ را دریافت کنند. مایکروسافت برای وسایل دیگر چه برنامه ای دارد؟

Continuum
اجازه دهید که بر روی ویژگی جدید دیگر در ویندوز ۱۰ یعنی Continuum تمرکز کنیم. Continuum برای هموار کردن راه استفاده از ویندوز ۱۰ بر روی کامپیوترها و نیز تبلت ها طراحی شده است. و با Continuum یک وسیله فبلت می‌تواند به راحتی بین محیط کامپیوتر رومیزی و یک محیط لپ تاپی به صورت اتوماتیک حتی بدون اجازه گرفتن از کاربر تغییر کند.
برای مثال HP Spectre x360 یک وسیله دو کاره عالی است. وقتی که به عنوان ۱ لپ تاپ استفاده می‌شود ویندوز ۱۰ تشخیص می‌دهد که وسیله در آن حالت استفاده می‌شود بنابراین سیستم عامل را تنظیم می‌کند تا به خوبی با صفحه کلید و ماوس کار کند. یعنی استارت منو و برنامه‌های پنجره ای و میان بر های صفحه کلید وقتی که به آن نیاز دارید در دسترس شما هستند. اما وقتی که وسیله را به عنوان تبلت استفاده می‌کنید ویندوز ۱۰ تشخیص می‌دهد که از آن به عنوان تبلت استفاده می‌کنید اینجا جایی است که شعبده اتفاق می‌افتد.

۲۷
وقتی وسیله شما به عنوان تبلت قرار می‌گیرد ویندوز ۱۰ از Continuum برای ورود به حالت تبلت به صورت اتوماتیک استفاده می‌کند. حالت تبلت در ویندوز ۱۰ تجربه جدیدی است و رفتن به این حالت بسیار راحت است. وقتی که در حالت تبلت هستید همه چیز همان است که شما انتظار دارید در تبلت ببینید. دسکتاپ ناپدید می‌شود و صفحه شروع به عنوان صفحه خانگی اصلی شما قرار می‌گیرد. برنامه‌ها در این حالت به صورت تمام صفحه اجرا می‌شوند و حرکت‌های لمسی همان طور که انتظار دارید عمل می‌کنند. برای مثال درست همانند ویندوز ۸٫۱ می‌توانید با کشیدن به پایین یک نرم‌افزار آن را ببندید.
ویندوز ۱۰ برای تبلت ها چیزهای کمی را متفاوت با ویندوز ۸٫۱ انجام می‌دهد و بعضی تغییرات نیاز دارند که به آنها عادت کنید. برای مثال مایکروسافت charm bar سمت راست که در ویندوز ۸٫۱ ارایه شد را با Action Center عوض کرده و با کشیدن به سمت راست اکشن سنتر نمایان خواهد شد. علاوه بر این مایکروسافت برنامه نوار سویچ را با Task View عوض کرده بنابراین کشیدن به سمت چپ در صفحه اصلی Task view را باز خواهد کرد.
تسک بار همچنین به صورت دایم و همیشگی در حالت تبلت، نشان داده می‌شود اما دلیل خوبی برای آن وجود دارد. تسک بار در حالت تبلت مانند یک تسک بار معمولی عمل نمی‌کند ( حداقل به صورت پیش فرض ) ، بلکه به جای آن مانند استاتوس بار و برای پیمایش استفاده می‌شود. آن محل دکمه start و back و cortana و task view می باشد، برای دسترسی راحت به آنان در هر جایی که از سیستم هستید. همچنین برخلاف ویندوز ۸٫۱ آیکون های ساعت ، باطری ، وای فای را روی صفحه برای همیشه نگه می‌دارد.
اشاره کردیم که وقتی که در حالت تبلت هستید تسک بار دقیقاً مانند تسک بار قدیمی در دسکتاپ در ویندوز ۱۰ عمل نمی‌کند و این به خاطر آن است که به صورت پیش فرض یک اپ سویچر نیست. این نشان نمی‌دهد که چه برنامه‌هایی اجرا می‌شود و اجازه نمی‌دهد که وارد برنامه ها شوید اما می‌توانید این موارد را فعال نمایید. وقتی که این قابلیت را فعال نمایید تسک بار به حالت معمولی خود به عنوان یک اپ سویچر بر خواهد گشت و در حالت تبلت هم به خوبی کار خواهد کرد.

۲۸
با فعال بودن این تنظیم میتوانم به راحتی بین برنامه‌ها با ضربه زدن به آیکون برنامه‌ها در تسک بار سویچ کنم. لازم نیست که به سمت چپ سوایپ کنم و Task view را اجرا کنم، فقط با یک ضربه انگشت می‌توانم این کار را انجام دهم. این واقعا مولتی تسکینگ را سرعت خواهد بخشید و فکر می‌کنم که این یکی از بهترین ویژگی‌های ویندوز ۱۰ در هنگامی که در حالت تبلت است می‌باشد.
کاربرانی که نمی‌خواهند تسک بار را به صورت همیشگی در حالت تبلت داشته باشند می‌توانند آن را غیرفعال نمایند یعنی هنگامی که وارد یک نرم‌افزار می شوند آن ناپدید می شود ، اما در هنگامی که در سیستم عامل در حال گردش هستند آن را دارند. بنابراین کسانی که آن را غیرفعال می‌کنند می‌توانند در هر زمانی با به بالا کشیدن از پایین صفحه به آن دسترسی داشته باشند.

start screen
وقتی که در حالت تبلت هستید منوی استارت کشیده می‌شود و تبدیل به صفحه استارت می‌شود. و شخصی سازی‌هایی که در روی منوی استارت صورت گرفته است به صفحه استارت منتقل می‌شود و با Continuum شما می‌توانید ببینید که آن انتقال صورت می گیرد. همان طور که در بالا گفته شد وقتی که در حالت تبلت هستید صفحه استارت صفحه خانگی شما می شود و محیط دسکتاپ ناپدید می شود.
صفحه استارت همچنین به جای افقی به صورت عمودی می‌باشد که مانند رفتار سایر سیستم‌های عامل است. درک میکنم که بعضی از افراد از این تغییرات خوششان نمی‌آید اما به نظر من باعث می‌شود که اسکرول کردن start screen راحت‌تر باشد، حتی در هنگامی که وسیله را با ۱ دست در دست گرفته‌اید.
شخصی‌سازی در start screen درست مانند چیزی است که در start menu وجود دارد و اجازه می‌دهد کاشی‌ها را در ستون‌های سه تایی قرار دهید و چندین گروه بسازید که می‌توانید مجموعه ای از آن ها را داشته باشید. باید بگوییم که start screen کمبود شخصی‌سازی هایی را که در ویندوز ۸٫۱ بود را دارد. بنابراین راهی وجود ندارد که رنگ‌ها را تغییر دهید یا پترن هایی در بک گراند قرار دهید. start screen به صورت ساده فقط از رنگ مد و بک گراند دسکتاپ استفاده می کند . که همه اینها را می توان در settings تنظیم کرد. به خاطر محدودیت در قراردادن ۳ ستون، بعضی از وسایل، فضای استفاده نشده بسیاری خواهند داشت، مخصوصاً در هنگام استفاده حالت پرتره ( افقی ) . متأسفانه گزینه ای برای تغییر اندازه ستون ها وجود ندارد یعنی به داشتن ۳ کاشی متوسط در هر گروه محدود هستید. هرچند چندین گروه داشته باشید که در سراسر صفحه پراکنده باشد که البته بستگی به اندازه صفحه نمایش شما دارد. بر روی سرفیس ۳ من دو گروه که از ۳ ستون متوسط کاشی ها تشکیل شده است دارم که بر روی صفحه به صورت افقی قرار دارند گروه ها در پایین ترین مکان قرار دارند.
به صورت بسیار عجیبی گاهی اوقات ۴ ستون وجود خواهد داشت. کاملاً مطمئن نیستم چه باعث می‌شود که ۴ ستون ظاهر شود، اما بعضی از وسایل آن را دارند. سرفیس ۳ من آن را ندارد اما سرفیس ۳ دوستانم آن را دارد. گزینه ای برای شخصی‌سازی تعداد ستون ها در صفحه start screen وجود ندارد که بسیار عجیب می‌باشد.
بدون در نظر گرفتن این موارد ، start screen همچنان محل بیشترین برنامه‌های مورد استفاده شما است. تمام برنامه‌ها بر روی یک منوی طبقه ای در بالا سمت چپ صفحه وجود دارند . منوی طبقه ای مانند لیست برنامه‌ها به سمت چپ صفحه باز می‌شود که وقتی که وسیله را با دو دست در دست گرفته‌اید اجازه می‌دهد به آسانی در لیست برنامه‌ها با انگشت شصت دست چپ به پیمایش بپردازید. این در واقع بسیار بهتر از لیست برنامه‌ها در ویندوز ۸٫۱ است که باید در آن برای اجرای یک نرم‌افزار دستتان را در سراسر صفحه حرکت می دادید. در ویندوز ۱۰ این کار به وسیله یک دست انجام می‌شود و نیازی به حرکت دادن آن هم نیست.

۲۹
Tablet Mode Experience
به لطف قابلیت Continuum وقتی در حالت تبلت هستید برنامه‌ها به صورت فول اسکرین اجرا می‌شوند، بسیار شبیه چیزی که از یک تبلت انتظار دارید. بیشتر از این هم هست، ویندوز به اندازه کافی باهوش است که با برنامه‌های دسکتاپی مانند برنامه‌های تبلتی رفتار کند یعنی اینکه همه آنها نیز به صورت فول اسکرین اجرا می‌شوند مانند Google Chrome, Photoshop, Lightroom و هر برنامه دسکتاپی دیگری. و در حال حاضر مانند هر برنامه ی دیگری از ویندوز استور با آن رفتار می شود . یعنی می‌توانید آن را با کشیدن به پایین ببندید یا آن را اسنپ کنید و سایر موارد.
برنامه‌های فروشگاه ویندوز که مشخصاً برای ویندوز ۸ و ویندوز ۱۰ طراحی شده‌اند نوار عنوان آن ها وقتی که در حالت تبلت هستند ناپدید می شود که داشتن پنجره کروم روی تبلت مانند سایر برنامه‌ها که به صورت فول اسکرین است اجرا می شوند نیست. برنامه‌های دسکتاپی همچنان دارای نوار عنوان می باشند به دلیل اینکه به وسیله Continuum از بین نمی رود. هرچند این مشکل بزرگی نیست و از تجربه تبلتی نمی‌کاهد.

۳۰
وسیله‌های که مشخصاً تبلت هستند به صورت پیش فرض در حالت تبلت اجرا می‌شوند و همین انتظار هم می‌رود. اگر وسیله شما فبلت نیست می‌توانید از طریق Action Center وارد حالت تبلت یا از آن خارج شوید و اگر ویندوز ۱۰ را بر روی یک وسیله تبلتی ۸ اینچی اجرا ‌کنید اگر بخواهید می‌توانید وارد محیط دسکتاپ شوید. همین مورد در خصوص سایر موارد وجود دارد اگر شما یک ویندوز ۱۰ را روی یک وسیله قدرتمند ۳۴ اینچی با صفحه گسترده بگذارید می‌توانید وارد حالت تبلت شوید هر چند که انتظار نداریم موارد زیادی از این اتفاق بیفتد.

سخن پایانی
مایکروسافت با ساختن سیستم عاملی که بر روی چندین پلت فرم فراهم شده کار بزرگ بسیار خوبی انجام داده است. آنها بهترین نکات مثبت ویندوز ۷ را گرفته و آن را برای کاربران لپ تاپ ها و کامپیوترهای قدیمی بهینه کرده اند و و همچنین بهتر نکات در ویندوز ۸٫۱ را گرفته و آن را برای فبلت ها بهینه کرده اند. من تصور می‌کنم که اگر ویندوز ۷ و ویندوز ۸ بچه ای داشتند، بچه آنها ویندوز ۱۰ می شد.
مایکروسافت از اشتباهاتی که در ویندوز ۸٫۱ کرد درس خوبی فرا گرفته و سرانجام تشخیص داده که کاربران لپ تاپ و کامپیوترهای قدیمی مجبور نیستند که از وی پیروی کنند. هر چند که ویندوز ۸ یک اشتباه بود بعضی چیزهای موفقی را هم داشت. در ویندوز ۱۰ مشخصاً می‌توانید ببینید که در استارت منو و کاشی های زنده و عملکرد بهبود کلی داشته است.
تجربه من با ویندوز ۱۰ پر از موارد مثبت است به همراه مقدار ناچیزی از باگ، که در نرم‌افزارهای امروزی قابل انتظار است. تجربه دسکتاپ چیزی است که از زمان ویندوز ۸٫۱ انتظار آن را می‌کشیدیم و کمی برای عادت کردن به آن طول می‌کشد اما گزینه ای عالی برای کاربران دارای تبلت است. ویندوز ۱۰ منتشر شده و دارای آپگرید رایگان برای کاربران به مدت ۱ سال است و حتی کسانی که ویندوز ۷ و ویندوز ۸٫۱ را ندارند می توانند در همین زمان آن را تهیه کنند.
من به شما پیشنهاد می‌کنم که با توجه به اینکه ویندوز ۱۰ در طول زمان بهتر خواهد شد از مزیت پیشنهاد آپگرید رایگان استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنم آپگرید کنید تا خودتان تمام موارد را امتحان کنید. مایکروسافت بسیار مهربان بوده است که اجازه داده کسانی که به ویندوز ۱۰ آپگرید می کنند اگر برایشان خوب کار نکرد یا از آن خوششان نیامد ظرف چند ماه بتوانند به سیستم عامل قبلی دانگرید کنند. آن را امتحان کنید قبل از اینکه از دستتان برود. کسانی که نگران باگ ها و موارد دیگر هستند می‌توانند تا ماه اکتبر صبر کنند که مایکروسافت اولین آپدیت را ارایه خواهد کرد مواردی از مشکلات پیش‌آمده را برطرف خواهد کرد.
به هر صورت پیشنهاد می‌کنیم که ویندوز ۱۰ را امتحان کنید و ببینید که تغییرات چه بسیار عالی هستند و اگر از آن خوشتان نمی‌آید یا مشکلی دارد شما می‌توانید در مهلت چند ماه به سیستم عامل قبلی برگردید . با ما در ویندوز سنتر همراه باشید تا بررسی های بیشتری در خصوص این سیستم عامل عالی را برایتان مهیا کنیم. هر گونه قابلیت های دیگری هم خودتان در این سیستم کشف کرده اید را با ما در میان بگذارید.

ابراهیم محاجری وب‌سایت
صاحب امتیاز و سردبیر ویندوزسنتر

‫13 نظر

 • بیس گفت:

  مشکلات poletic privecy که گفته شده بود در نسخه های پیشنمایش وجود دارد همچنان پابرجاست؟

 • Ali گفت:

  سلام . تو ویندوز ۱۰ وقتی که ایمیلت رو سینک می کنی ، وقتی دوباره دستگاه رو خاموش روشن می کنی ازت رمز ایمیلت رو می خواد تا محیط ویندوز بالا بیاد و اگه بخوام رمز از بین بره باید از ایمیل Log out کنم که اینجوری کرتانا غیر فعال میشه . چیکار کنم که ایمیل باش و ازت پسورد برای شروع محیط ویندوز نخواد . لطفا راهنمایی کنید . یا تشکر

 • cortana گفت:

  چگونه فعالش کنیم ؟؟ نسخه رسمی رو دانلود و نصبش کردم

  • ابراهیم محاجری گفت:

   از اموزش قانونی کردن ویندوز ١٠ استفاده کنید.

 • hassan گفت:

  به نظرم باید بستن نرم افزارها در حالت تبلت به صورت بالا به پایین حذف شه وبه جای اون با کلید بک به عقب وبستن برنامه برگردیم مثل ویندوز فون و وهمچنین منوی مولتی تسکینگ از چب به راست نیز باید حذف بشه وبه جای اون بانگه داشتن کلید بک در منواستارت به صفحه ی مولتی تسکینگ جداگانه مانند ویندوز فون هدایت شود دقیقا باهمان مشخصات وکورتانا هم درحالت تبلت به صورت تمام صفحه اجرا شود

 • hassan گفت:

  به نظرم باید بستن نرم افزارها در حالت تبلت به صورت بالا به پایین حذف شه وبه جای اون با کلید بک به عقب وبستن برنامه برگردیم مثل ویندوز فون و وهمچنین منوی مولتی تسکینگ از چب به راست نیز باید حذف بشه وبه جای اون بانگه داشتن کلید بک در منواستارت به صفحه ی مولتی تسکینگ جداگانه مانند ویندوز فون هدایت شود دقیقا باهمان مشخصات وکورتانا هم درحالت تبلت به صورت تمام صفحه اجرا شود :laugh: :reallyangry:

 • ehsan گفت:

  سلام
  برای شما هم وقتی dxdiag را اجرا میکنید نسخه دایرکت ایکس ۱۱٫۲ هستش؟مگه نباید ۱۲ باشه؟
  آخرین آپدیت درایور انویدیا را هم نصب کردم

 • علی نیکخواه گفت:

  امکان اپدیت به ویندوز ۱۰ و ازدست ندادن نرم افزار ها وجود داره؟

 • amir گفت:

  سلام خسته نباشید
  کنار فایل پوشه من یک بخشی باز شده به نام SELECT FILE TO PREVIEW به هیچ طور نتوانستم ببندمش
  میخواستم بپرسم چطوری میتونم اینو ببندم؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.