نام‌نویسی
پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

هم اکنون ویندوز ۱۰ برای میلیون ها نفر از کاربران در سرتاسر جهان ارایه شده است. خبر قبلی ما در ویندوزسنتر هم نشان می دهد که بیش از ۶۷ میلیون کامپیوتر در طول دو روز به ویندوز ۱۰ آپگرید شده اند. حال، اگر شما کاربر حرفه ای باشید یا مقداری تجربه در خصوص نصب ویندوز داشته باشید، اجتمالا می خواهید این سیستم عامل جدید را به صورت Clean Install نصب کنید.
نصب سیستم عامل به صورت Clean Install به صورت کلی – و در این مورد که ما ویندوز ۱۰ را نصب می کنیم – هارد درایو را فرمت می کند و هر چه که بر روی کامپیوتر شماست را پاک خواهد کرد پس اساساً نصب از نقطه ای آغاز می شود که هیچ فایلی از سیستم عامل قبلی باقی نمانده است. در این روش باید بعد از نصب سیستم عامل جدید، فایل های شخصی تان را از بک آپ بازگردانی کرده و تمام نرم افزارهایتان را هم دوباره نصب کنید.
نصب به صورت Clean Install یکی از زمان بر ترین روش های نصب ویندوز است و در عوض شما را خاطر جمع می کند که همه چیز، همان گونه که در تبلیغات سیستم عامل آمده،عالی کار خواهد کرد.
در روشی که بدون فایل های سیستم عامل قبلی شروع به نصب ویندوز ۱۰ می کنید، به صورت تکنیکی، روش کار مانند همان است که در نصب نسخه های قبلی ویندوز وجود داشته، اما به دلیل اینکه مایکروسافت ویندوز ۱۰ را به عنوان یک آپگرید رایگان ارایه می‌دهد پروسه کلی نکته و ترفند خاصی دارد. در این آموزش ، به دستورالعمل‌های می‌پردازیم که کمک می کند از ویندوز ۷ یا ۸ به ویندوز ۱۰ آپگرید کنید، در حالی که ویندوز همچنان اکتیو شده باقی بماند.
این نکته قابل توجه را در نظر بگیرید که بهترین راه برای نصب ویندوز ۱۰ ، رزرو کردن آپگرید رایگان از طریق برنامه Get Windows 10 می باشد و این روش شما را خاطرجمع می‌کند که تمام اجزای سیستمتان با سیستم عامل جدید مطابقت دارند .
قبل از شروع ، پیشنهاد می کنیم که یک بک آپ کامل از سیستم خود بگیرید تا چنانچه دچار مشکل شدید بتوانید از آن استفاده کنید. می‌توانید از پست‌های قبلی برای آموزش بک آپ گرفتن یک ایمیج از سیستم استفاده کنید.
قبل از آپگرید کردن، آخرین درایورهای موجود برای کامپیوترتان را دانلود کنید چون اگر بخواهید که بعد از نصب سیستم عامل درایورها را دانلود کنید، ممکن است که بعضی از اجزاء مانند آداپتور شبکه یا گرافیک در طول نصب سیستم عامل شناسایی نشوند و دیگر نتوانید درایورها را دانلود کنید. در لیست زیر، وب سایت های مهم ترین کارخانه‌های ساخت کامپیوتر را می‌بینید که می‌توانید از آنها آخرین درایورها را دانلود نمایید :

http://support.lenovo.com
http://www.dell.com/support
http://www.acer.com/worldwide/support
http://support.hp.com
http://support.asus.com
http://support.toshiba.com
http://www.samsung.com/us/support

همچنین اگر اطلاعات بیشتری در مورد اینکه چگونه برای ویندوز ۱۰ آماده شوید می‌خواهید می‌توانید آموزش قبلی در این خصوص را مطالعه نمایید که در آن حداقل مشخصات سیستم و راهنمایی های مختلفی را خواهید یافت .
این نکته مهم را هم در نظر بگیرید که هرچند مایکروسافت ویندوز ۱۰ را به صورت آپگرید رایگان برای کاربرانی که یک نسخه اصل از ویندوز ۷ و ۸ دارند ارایه می‌کند، همچنین روش Clean installation را هم برای کاربران مهیا کرده است. بنابراین نکته اول این است که قبل از اینکه clean install را انجام دهید باید سیستم عامل فعلی تان را از طریق Windows update به ویندوز ۱۰ آپگرید نمایید تاproduct key فعلی شما به product key ویندوز ۱۰ تبدیل شده و سیستم عاملی که نصب می کنید اکتیو شده باقی بماند.
اگر بخواهید clean installation را بدون استفاده از روش آپگرید اجرا کنید احتمال اینکه برای اکتیو کردن سیستم عامل به مشکل بر بخورید وجود دارد پس در این خصوص مواظب باشید.

در مورد product key ویندوز ۱۰ خود اطلاعات به دست بیاورید
برای نصب ویندوز ۱۰ از طریق clean installation به product key برای اکتیو کردن نیاز دارید، پس قبل از اینکه هر کار دیگری انجام دهید مطمئن شوید که این اطلاعات را دارید. ابزارها و روش‌های متنوعی برای کشف کردن product key وجود دارد و من شخصاً دوست دارم که از Magical Jelly Bean Keyfinder tool استفاده کنم. این یک ابزار رایگان است که دانلود و استفاده از آن راحت می‌باشد. در هنگام نصب این ابزار نصب اتوماتیک را غیرفعال کرده و گزینه های نصب افزونه های اضافی را غیر فعال نمایید.

IF

برای مرتبه اول که نرم‌افزار را اجرا می‌کنید مطمئن شوید که اطلاعات به دست آمده را برروی یک USB ذخیره و نیز product key را بر روی یک کاغذ یادداشت نمایید.

آپگرید کردن به ویندوز ۱۰
آپگرید کردن به ویندوز ۱۰ به دو روش متفاوت، ممکن می‌باشد: می‌توانید با استفاده از برنامه “Get Windows 10” یک کپی رایگان از سیستم عامل را رزرو کنید و هنگامی که سیستم عامل برای نصب شدن آماده شد به شما پیغام می‌دهد . یا می‌توانید به صورت دستی برای آپگرید فایل‌های نصبی را از مایکروسافت دانلود کنید.

۲
اگر ویندوز ۱۰ را به صورت دستی دانلود می کنید، در هنگام استفاده از “Download Tool” مطمئن شوید که نسخه صحیح ۳۲ یا ۶۴ بیت را انتخاب کنید. اگر نمی‌دانید که سیستمتان کدام یک از این موارد می‌باشد به مسیر Control Panel\All Control Panel Items\System بروید و در بخش System type می‌توانید نسخه‌ای که باید دانلود کنید را تشخیص دهید.
پس از اجرای Download Tool دو انتخاب دارید. گزینه Upgrade this PC now را انتخاب و دستورالعمل‌های روی صفحه را اجرا نمایید، پروسه آپگرید در حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و البته این زمان بستگی به سرعت اینترنت و سخت‌افزار شما دارد.

۳
اگر همه چیز طبق روال پیش برود کامپیوترتان باید اکتیو شود. برای چک کردن اینکه کامپیوتر اکتیو می‌باشد یا نه، برنامه Settings را اجرا و به بخش Update & security بروید، در قسمت Activation ببینید که عبارت “Activation: Windows is activated” وجود دارد یا نه.

انجام clean installation در ویندوز ۱۰

اکنون که آپگرید را انجام دادید و ویندوز اکتیو شده، زمان انجام clean installation می باشد.
مرورگر وب خود را باز کنید و دوباره به صفحه http://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10 بروید. ابزار “Download Tool” را اجرا و گزینه Create installation media for another PC را انتخاب کنید تا یک USB قابل بوت یا یک فایل ISO که بعداً بتوان بر روی DVD رایت کنید را به دست بیاورید .در اینجا به یک USB نیاز دارید که حداقل سه گیگابایت فضا داشته باشد.
در این پروسه مطمئن شوید که نسخه صحیح ۳۲ یا ۶۴ بیتی و ورژن صحیح را انتخاب کنید و اگر آن را نمی‌دانید به مسیر Control Panel\All Control Panel Items\System بروید و این اطلاعات را به دست بیاورید.

وقتی دیسک نصبی خود را ایجاد کردید کامپیوتر خود را به وسیله USB یا DVD مذکور راه اندازی مجدد نمایید. در طول راه‌اندازی مجدد به بایوس بروید تا مطمئن شوید که می‌تواند از روی USB یا DVD که دارای فایل‌های نصب ویندوز ۱۰ می‌باشند بوت شود ( روش وارد شدن به بایوس از هر وسیله‌ای به وسیله دیگر متفاوت می‌باشد است برای اینکه بدانید چگونه وارد آن می‌شوید به وب سایت پشتیبانی کارخانه مورد نظر مراجعه کنید).
علاوه بر این ، بیشتر کامپیوترهای امروزی هنگام بوت شدن گزینه‌ای را برای دسترسی به منوی بوت پیشنهاد می‌دهند که معمولاً شامل فشار دادن یکی از کلیدهای عملیاتی مانند F12 می‌باشد اگر شما این گزینه‌ها را دارید لازم نیست که تنظیمات بایوس را تغییر دهید.
اگر همه چیز طبق روال پیش برود باید نصب سیستم را مشاهده نمایید. برروی Next و سپس Install Now کلیک نمایید. در این زمان product key از شما خواسته می‌شود. می‌توانید این مرحله را بدون اقدام رد نمایید اما وارد کردن product key در این مرحله ما را مطمئن می‌کند که نسخه مناسب از ویندوز ۱۰ را انتخاب کرده‌ایم.
بر روی Next کلیک کنید و شرایط گفته شده را قبول نمایید و سپس بر روی Next کلیک کنید سپس باید بر روی Custom: Install Windows only (Advanced) کلیک کنید تا clean installation را انجام دهید.

پارتیشنی بر روی هارد درایو که ویندوز فعلی‌تان بر روی آن قرار دارد را انتخاب کرده و آن را پاک نمایید بعد از پاک کردن تمام پارتیشن ها که به طور معمول بر روی “Drive 0” قرار دارند درایو خالی را انتخاب کرده و Next را بزنید.

هم‌اکنون پروسه نصب شروع خواهد شد و می‌توانید به تا زمانی که نصب به پایان می رسد به بعضی از کارهای دیگر خود بپردازید. سپس وارد محیطی می‌شوید که نصب سیستم عامل را تنظیم می‌کند. در اینجا خیلی ساده، دستورالعمل‌هایی که بر روی صفحه است را دنبال کنید. در طول پروسه از شما در مورد اکانت مایکروسافت سوال خواهد شد پس مطمئن شوید که اطلاعات لازم را در اختیار دارید. همچنین می‌توانید یک اکانت محلی بسازید اما اگر این روش را انتخاب کنید نمی‌توانید از بسیاری از ویژگی‌های مثبت ویندوز ۱۰ استفاده کنید و نمی‌توانید به فروشگاه ویندوز دسترسی داشته و از آن برنامه دانلود کنید.
پس از انجام تنظیمات ، نصب سیستم عامل موارد باقیمانده را انجام می‌دهد و سپس دسکتاپ ویندوز ۱۰ به شما ارائه می‌گردد.
شما موفق شدید !
نکته : حالا که در ویندوز ۱۰ هستید به برنامه Settings بروید و در بخش Update & security برای چک کردن آپدیت ها اقدام کنید تا مطمئن شوید کامپیوتر شما اکتیو می‌باشد. همچنین به Device Manager بروید تا چنانچه هر گونه درایور اضافه ای نیاز دارید را نصب نمایید. و به فروشگاه ویندوز بروید و آپدیتهای Windows App را بررسی کنید و مطمئن شوید که از آخرین سرویس ها استفاده می‌کنید. در پایان نیز اطلاعاتتان را از بک آپ بازگردانده و تمام نرم‌افزارهای خود را دوباره نصب نمایید .
آیا از روش Windows Update برای نصب ویندوز ۱۰ استفاده کرده‌اید؟ یا اینکه از روش clean installation استفاده کرده‌اید؟ با ما در ویندوزسنتر همراه باشید و در خصوص این موارد چنانچه تجربه ای دارید با ما در میان بگذارید.

19 Responses

 1. علی

  سلام
  اقای محاجری من نسخه ۶۴ بیتی رو واسه دانلود گذاشتم اما سرعت خیلی پایین هست باید دویست ساعت منتظر بمونم…
  لطفا راهنماایی کنین

  پاسخ
 2. حسین

  سلام
  دوستان سوال

  من لپتاپم windows 7 home permium x64 روش نصب بود (factory) و زیر لپتاپ هم برچسب حاوی product code نصب شده .

  یبار به خاطر مشکلی که واسه هاردم پیش اومده بود مجبور شدم کلا هاردم رو فرمت کنم و از ویندوز ۷ های کرک شده استفاده کنم .

  سوال اینجاست : آیا میشه از اون product code که زیر لپتاپ هست برای اکتیو کردن ویندوز ۷ استفاده کرد؟ که بعد بتونم به ویندوز ۱۰ آپگرید کنم .

  اینجور که من متوجه شدم اگه ویندوز ۷ اکتیو روی سیستمم داشته باشم میتونم به ویندوز ۱۰ آپگرید کنم و بعد همون شماره سریال رو یادداشت کنم ، بعد ویندوز ۱۰ رو به روش clean install نصب کنم و از اون کد برای فعال سازیش استفاده کنم . درست متوجه شدم ؟؟

  ممنون میشم جواب بدید – چون خیلی برام مهمه

  پاسخ
  • حسین

   از اونجایی که کسی جواب به سوالم نداده خودم نتایج دست آورد هام رو در اختیارتون می زارم !! ۸-)

   متاسفانه دیسک ویندوز ۷ ی که داشتم اوتوماتیک بعد از نصب ویندوز رو کرک میکرد و اجازه وارد کردن شماره سریال رو نمیداد . واسه همین بعد از نصب از طریق CMD شماره سریال (پروداکت کد) رو تغییر دادم . یکبار ویندوز ۱۰ رو بصورت ارتقاع نصب کردم و هنگان نصب sign in شدم تا اطلاعات ویندوز تو حساب مایکروسافت ثبت بشه (شاید)
   بعد ویندوز ۱۰ رو مجددا بصورت clean install نصب کردم و موقع نصب sign in شدم و شماره سریال رو وارد کردم و براحتی قبول کرد و الان ویندوزم اکتیو هست .

   ولی حس میکنم ویندوز ۷ کاربردی تر بود !! چرا ؟؟؟

   نرم افزار وان نوت و ایمیل و تقویم همراه ویندوز هست (تو ویندوز ۱۲) ولی ورد و اکسل و پاور پوینت نیست !! نسخه موبایلش که تو استور بود صرف نظر از نداشتن هیچ یک از امکاناتی که من رو آفیس ۲۰۱۳ داشتم (شاید به خاطر نداشتن آفیس ۳۶۵) خیلی بد کار میکرد . یکی دو بار هم کرش شد !!‌دوباره آفیس ۲۰۱۳ رو نصب کردم و الان دو تا وان نوت دارم !! نرم افزار اوتلوک همراه آفیس خیلی کاربردی تر از نرم افزار ایمیل همراه ویندوز هست !! چون تقویم رو هم تو خودش داره !!

   تنظیمات کرش میشه !! بروزرسانی ها بد دریافت میشه !! (تو لپتاپم خوب دانلود شد ولی تو سیستم محل کارم نه!!)

   در کل از ۷ راضی تر بودم !! بزا یه مدت بگذره … احتمالا برگردم به ۷ :-|

   نمیدونم چرا ویندوز ۸-۸٫۱ و ۱۰ موبایل بهتر و کاربردی تر از نسخه کامپیوتر هست . :-|

   پاسخ
 3. msorkhpost

  پوفففف مسخره کرده خودشو مایکروسافت با این ویندوزش. چقدر دردسر داره نصبش!!!صبر میکنم کرک شدش بیاد تو بازار، میری میخری راحت نصب میکنی دیگه.اصلا ویندوز اورجینال به ما نیومده ?

  پاسخ
  • حمید

   کرکش یک هفتس اومده، kmspico اخرین ورژنش همه رو اکتیو میکنه

   پاسخ
 4. Pooya

  با درود بر دوستان عزیز
  من مستقیما از windows 8.1 و بدون آپگرید کردن Clean installation رو انجام دادم و بعد از نصب کامل ویندوز ۱۰ با استفاده از روش KMS Auto کرکش کردم. می خواستم بپرسم این روش نصب ایراد داره چون من اصلا Product key وارد نکردم و اون روش های رزرو کردن و آپگرید کردن ویندوز قبلی رو هم انجام ندادم؟ممنون

  پاسخ
 5. hamid

  سلام من رزرو کردم اما هنوز پیامی برایم نیامده
  از برنامه MediaCreationToolx64 هم نمی تونم اپدیت کنم پیام Something happened می ده چیکار کنم من
  قید ویندوز اصل رو بزنم یا صبر پیشه کنم D:
  دستگاه هم لب تاپ هستش که از اول ویندوز ۸ اصل داشت . (برای Asus) هستش
  جواب بدید؟ :shame: :shame:

  پاسخ
 6. علی

  من ویندوز ۷ اورجینال داشتم و از طریق فایل ایزو رسمی و گزینه آپگرید ویندوز ۱۰ رو نصب کردم و خودش اکتیو شد.
  الان اگه از طریق همون فایل ایزو کلین اینستال کنم اکتیو باقی میمونه؟

  پاسخ
 7. فرامرز

  گروه ویندوز سنتر خیلی زحمت میکشن و همه چیز رو با جزئیاتش توضیح میدن. خیلی سپاسگزارم

  پاسخ
 8. hamed

  سلام من نسخه home دارم مشکلی که دارم اینه store کرش میکنه اول بتز میکنه بعد از اینکه میخوام دان کنم یهو بسته میشه لطفا کمک کنید. :-(

  پاسخ
 9. mehdi

  با سلام

  اقا من ۲ بار ویندوز ۱۰ نسخه اینتر پرایزو نصب نمودم و هر ۲ بار هم نتونستم به اینترنت وصل بشم و حتی dvdمادربرد هم روی این ویندوز نصب نمیشود.

  مادربرد سیستم من :گیگابایت گیمینگ ۳ هستش

  لطا منو راهنمایی نمایید.

  ممنون و با تشکر از شما

  پاسخ
 10. mahammad

  سلام.من طبق نرم افزاری که معرفی کردیدکلیدویندوزاورجینالم رونوشتم ولی الان که ویندوزجدیدرونصب کردم میگه کلیدبرای این ویندوزکارنمیکنه ،لطفاازکلیددیگری استفاده کنید.الان ویندوزاورجینالم پرید؟هیچ راهی نیست؟

  پاسخ
  • وحید

   سلام
   دوست عزیز معلومه که قبول نمیکنه، چون اون کلید مال ویندوز ۱۰ نیست. شما باید از داخل ویندوز اورجینالتون به ویندوز ۱۰ آپگرید کنید تا بصورت رایگان ویندوز ۱۰ برای شما اکتیو بشه.
   الان شما میتونید ویندوز قبلیتون رو نصب و دوباره با همون کلید که دارید اکتیوش کنید و از داخل همون ویندوز به ویندوز ۱۰ آپگرید کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 11. علی نیکخواه

  امکان اپدید به ویندوز ۱۰ بدون از دست دادن فایل و نرم افزار ها وجود داره؟

  پاسخ
 12. نیما

  کرک اصلا بدرد نمیخوره من کرک کردم سرعت افتضاح پایین اومد با اسکایپ اکتیو کردم حرف نداشت الانم دارم دوباره از ۸٫۱ اپدیت میکنم که برا همیشه رو سیستمم اکتیو بشه

  پاسخ

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Developed by Nasour Naghipour