نام‌نویسی

پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

بعد از ارائه ی آپدیت رسمی ویندوز موبایل 10 و ساپورت نکردن تعدادی از گوشی های ویندوزی (Nokia-Htc و …) مقداری نارضایتی (البته کار از یه مقدار گذر کرده و به نارضایتی عمومی تبدیل شده بود!) در بین استفاه کننده گان موبایل های ویندوزی و عدم استقبال یوزرهای خوشبخت آپدیت شده به ویندوز موبایل 10 تصمیم گرفتم تحیلیل خودم را من باب این قضیه به رشته تحریر درآورم، ولی خب به علت نارضایتی پیش آمده در حباب ناراحتی زودگذرو احساسی برخی از کاربران تصمیم گرفتم بعد از کنفرانس بیلد 2016 و دیدن چشم انداز در پیش رو این مسأله رو بیشتر و بیشتر باز کرده و یک بار برای همیشه پرونده چه کنیم و آیا بخریم یا نه؟ و از این جور جملات سوالی را برای همیشه با تجزیه و تحلیل هنجارهای تصمیم ساز مایکروسافت در دو سال اخیر و جاری واکاوی کرده و به راه حل بهتری دست بیابیم. برای بررسی این موضوع با سایت تحلیلی خبری ویندوز سنتر همراه باشید.

لومیا

هرچه و هرچه که بود،پروسه دردآور آپدیت ویندوز فون 8.1 به ویندوز موبایل 10 رو پشت سر گذاشتیم، البته این که فرآیند و زمان این آپدیت به صورت تعمدی یا تصادفی اندکی قبل از کنفرانس بیلد 2016 اتفاق افتاد می تواند استراتژی مایکروسافت رو در جهت خاموش کردن آتش احساسی انتظارات بیان کرد. چه بخواهیم بپذیریم و چه نخواهیم قبول کنیم مایکروسافت مجبور بود این تصمیم سخت را در این زمان بگیرد. بنا به شواهد و قرائن و صحبت های مسولان رده بالای مایکروسافت خرید نوکیا کاری بیهوده بوده آن هم در زمانی که نه از نوکیا نام و نشانی مانده بود و نه سیستم عامل حرفی برای گفتن داشت (در زمان خرید) و اخراج و کم کردن کارمندانی که در ساخت گوشی های همراه نوکیا مشغول به کار بودن یکی از راه حل های شروع دوباره مایکروسافت برای گوشی های همراه با استراتژی جدیدتر بود.

همیشه تا زمانی که بنای پوسیده و خراب را ویران نکنید نمیشود انتظار داشت بنای نو و تازه ای ساخته شود! همیشه برای حل مشکل باید آن مشکل را شناسائی و لمس کرد، در مرحله ی بعد راهکار داد و در آخر در جهت جبرانش کوشش نمود.

آیا شما در این مدتی که ویندوز 10 به صورت رسمی منتشر شده اثری از کم کاری شرکت مایکروسافت مشاهده میکنید؟

Messaging Everywhere

باید منطقی بود و تمام جوانب کار را نگاه کرد و یکطرفه به قاضی نرفت، در این مدتی که استارت ویندوز 10 موبایل به صورت خاصه و ویندوز 10 به صورت عامه زده شد در هیچ زمانی کوچکترین اثری در کم گذاشتن تیم طراحی ویندوز مشاهده نشد و هر جا بر سر دوراهی قرار گرفتند سعی شده کاربران را با پروژه اینسایدر و راه های ارتباطی دیگر چه از طرف اشخاصی که مسئولیتی در این میان دارند در اکانت توئیتری خود و چه از طرف وبلاگ هائی که به نحوی به مایکروسافت وصل هستند صورت گرفته و در تمام مراحل کار نظر کاربران مو به مو اجرا شده،یا در آستانه اجرا شدن طبق برنامه زمان بندی شده هستند و تمام این قابلیت های که در حال اضافه شدن می باشند متعلق به بروزرسانی رداستون 1 بوده و رداستون 2 با کوهی از ویژگی های باورنکردنی و عجیب و غریب در حال برنامه ریزی و طراحی می باشد که مطمئناً همه را غافلگیر خواهد کرد.

اینفوگرافیک ویندوز

من کنفرانس بیلد 2016 رو توی سه روزی که در جریان بود به صورت زنده و با دقت نگاه کردم. مایکروسافت در این سه روز مو به مو و خط به خط برنامه های در پیش روی خودش رو اعلام کرد. از بازتعریف اکشن سنتر و کاشی های زنده گرفته تا الگوریتم های جدید بخش بینگ و بات های هوشمند که مرتبط با هوش مصنوعی هستند (ریز شدن به بحث بیلد 2016 کاری زمان بر است و از حوصله این مقاله خارج است) توسعه دهندگان و اینسایدرها و کاربران عادی را همراه با آموزش و مصاحبه های اختصاصی تلوزیونی و رسانه ای بعد از پرزنت کردن تیم های مختلفی که روی ویندوز 10 کارمی کنند، نقشه راه و نحوه انجام این پروسه های زیبا و پیچیده رو در بهترین شرایط ممکن آموزش داد.

من وقتی کنفرانس بیلد 2016 رو نگاه می کردم ناخوداگاه یاد داستان اسب تروا افتادم. خرید شرکت نوآور و حرفه ای زامارین هم در راستای همان داستان افسانه ای اسب تروا بوده که مایکروسافت قصد دارد توسعه دهندگانی که با زبان C# سی شارپ برنامه نویسی می کنند به صورت واحد با یکبار نوشتن برنامه آن را برای سه پلتفرم ویندوز و اندروید و مک به صورت بومی درآورده و فقط و فقط یک بار زحمت نوشتن یک برنامه را متحمل بشوند. در اینجا اسب تروای مایکروسافت، زامارین و زبان سی شارپ و کورتانا ، آشیل (آخیلوس،لیدر شجاع اسب تروا) می باشد.

من دوستی دارم که کارشناس آی تی و برنامه نویس زبان C++ سی پلاس پلاس بوده و از روزی که ایده برنامه های یونیورسال رو دیده و باهاش آشنا شده آرام و قرار ندارد و بسیار متحیر و هیجان زده ست.

xamarin

در صحنه ی جنگ هر کدام از طرفین درگیر در صحنه نبرد ابزار اطلاعات و استراتژی برتر را داشته باشند پیروز نبرد خواهند بود و به نظر من اسلحه مایکروسافت کورتانا و بات های هوشمندی ست که در آستانه اظافه شدن به پلتفرم و برنامه های ویندوز می باشند. فراموش نکنید سال 2017 به بعد، سال پیکسل های صفحه نمایش و رنگ بدنه رزگلد و اینجور مسائل پیش پا افتاده نیست و سال هوش مصنوعی و ایده های ناب است که تکنولوژی امروز در هر مسیری که قدم گذاشته از قبل جای پای مایکروسافت در آن دیده شده! اینجا (+) (+) (+) (+) (+) (+) (سعی شده از هلولنز صرف نظر شود زیرا این دستگاه ورای تکنولوژی امروز می باشد)

مهندسان ورزیده و خبره مایکروسافت به صورت بی وقفه مشغول ری دیزاین و بهینه کردن پلتفرم ویندوز هستند ولی همان طور که اطلاع دارید انسان جایزالخطاست و وظیفه ی ما کاربران و توسعه دهندگان جامعه ویندوزی است که ایرادات و کاستی ها و نیازهای خود را به گوش مسئولین امر برسانیم، مایکروسافت توی این دو سه سال نشان داده که با چشمانی باز و گوشی شنوا پذیرای ایده ها و فیدبک های استفاده کنندگان محصولات خود میباشد و به جای نظرات انتقادی خسته کننده و رنج آور و ناامیدی و گرفتن کاسه ی چه کنم چه کنم و به جای مطرح کردن مسائل و مشکلات در سایت ها و فروم ها،در جای خود و فیدبک دادن مسائل را به گوش مهندسان پروژه برسانیم و در رویا و ذهن خلاق خودمون کانسپت ها و ایده های ناب و بکر خود رو به شکل مثبت و سازنده باز نشر دهیم تا سیستم عامل محبوبمان روز به روز با خواسته های منطقی مان هماهنگتر گردد.

تیم ویندوز سنتر مفتخر است که ایده های عزیزان را جمع اوری نموده و به گوش مسئولان پروژه ویندوز خواهد رساند.

این مقاله در پلتفرم ویندوز 10 دسکتاب با نرم افزار Word 2016 و اینفوگرافیک آن با نرم افزار Visio 2016 و در حال شنیدن موزیک با Groove Music در مرورگر ماکروسافت اج نوشته شده و سورس تصاویر همگی در Bing جستجو شده است!!!


نظر شما کاربران گرامی در مورد این موضوع چیست؟

پسندیدم(33)نپسندیدم(2)

21 نظر

 1. حمید رضا

  ممنون به خاطر نوشته خوبتون.به امید موفقیت سیستم عامل عزیز و دوست داشتنیمون ویندوز 10

  پسندیدم(8)نپسندیدم(0)
  پاسخ دادن
 2. ali

  مقاله ساده والکی خوشی بود شما فقط از نرم افزار گفتیم ولی
  باید قبول کنین یه بخش خیلی مهم سخت افزار خوب و جذابه
  که پرچمدارهای مایکی تو این زمینه در مقابل رقبا مثل یه
  اسباب بازی پلاستیکی زشت وقدیمی والکی گرونه چینیه .شما برگ
  برنده مایکی و تو کرتانا وباتهای هوشمند دیدین ولی باید
  یاداوری کنم همین الانشم کرتانا رو پلتفرم سلاطین است و
  باتهای هوشمند هم در اولین فرصت راهی پلتفرم سلاطین میشه
  از زامارین گفتیم که اسب تروا شده درسته ولی الان دنیای آنلاینه یعنی مثل سابق نیست که فقط برنامه باید نوشته بشه سوای
  نوشتن باید الان همیشه انلاین باشن و ساپورت بشن یعنی دولوپرها حاضرن واسه پلتفرم مایکی هزینه سرور و آپدیت و رفع باگ بدن قبول دارین که پلتفرمهای مختلف با سخت افزارهای مختلف باگهای مختلفی دارند.
  از کم نذاشتن مایکی واسه پلتفرمش گفتیم ولی انصافا باید قبول کنیم که مایکی واسه اون دوتا پلتفرم هم سنگ تمام گذاشته شما ازگوش دادن مایکی به حرف کاربرا گفتیم والله ما یه مشکل زوم کردن اسکایپ تو ویدیو کال داریم که جونمو به لبم رسونده هرچی به مایکی هم میگیم انگارکه نه انگار به رو خودشم نمیاره چه برسه بخواد درستش کنه شما لطف کنین بهش بگین شاید به حرف شما گوش بده بیخود نیست که جدیدا فروش فیچرفونا از ویندوز موبایل زیادتر شده در آخر جان کلام که این پلتفرم یه پلتفرم مرده است
  پس بهتره الکی پولمونو واسش حیف نکنیم

  پسندیدم(8)نپسندیدم(11)
  پاسخ دادن
 3. shahab

  من ۱۵۲۰ دارم هنوز نتونستم به اصلی اپ کنم با وجود ترم افزار آپگرید ادویزور،هر کسی هم یه چیزی میگه

  پسندیدم(1)نپسندیدم(0)
  پاسخ دادن
 4. AndromedA

  دستت طلا. مقاله خیلی خوبی بود اما کم بود. مثل مقدمه ای بود برای یه نوشته داغ . اما تا اومدیم گرم بشیم دیدیم تموم شد! قسمت دوم و حتی سوم هم لازم داشت مهندس.
  مثلا نقشه راه مایکروسافت رو به خوبی بهش اشاره کردی اما بازش نکردی برامون. مثل one core یا هسته یکسان ویندوز 10 برای تمام دستگاه ها و تلاش مایکروسافت برای جدا کردن خودش از دیوایس های ضعیف از لحاظ مشخصات سخت افزاری به واسطه همان قضیه one core حتی اگر به قیمت ناراحتی کاربرانش باشه.
  --------------------------------
  منظور از هسته یکسان یعنی سیستم عاملی یکسان اما منعطف و هوشمند بر اساس قدرت و مشخصات سخت افزار میزبان از جمله ابعاد صفحه تصویر و ... که تجربه ای متفاوت در پی خواهد داشت اما اصل سیستم عامل یکسانه.
  --------------------------------
  در همین راستا هدف مایکروسافت تغییر ذهنیت آشنا و قدیمی مشتریان ویندوزی از: " سیستم عاملی روان و سبک حتی برای دستگاه ها و گوشی های ضعیف و ارزان قیمت" به: " سیستم عاملی مشترک و یکسان برای تمامی دستگاه ها از لب تاپ و دسکتاپ گرفته تا گوشی و تبلت، کنسول بازی، ساعت و ..."
  که البته محقق کردن هرچه بیشتر شعار دوم نیاز به جراحی همراه با درد و خونریزی هم داره اما به نظرم نتیجه آن دلخواه و مورد پسند کاربران در آینده خواهد بود. بوِیژه ارتقاء و جهش سخت افزاری دستگاه های این اکوسیستم در بخش گوشی ها .

  به همین دلیل هم خانواده سرفیس رو قراره با سرفیس فون تکمیل کنه. با مشخصاتی همچون یک لب تاپ که همچون دیگر اعضای خانواده با کانفیگ های مختلفی ارایه خواهند شد همچون 4 ، 6 و 8 گیگ رم با 32،الی 512 گیگ فضای ذخیره سازی و قابلیت اجرای هر نوع نرم افزار اعم از نرم افزارهای سنگین دسکتاپی یا مدرن استور. این همون کاریه که اتفاقا دیگر شرکتها در دیگر پلتفرم ها هم در حال انجام آن هستند اما کار اونها در پلتفرم هایی مثل اندروید بیشتر بازاریابی هستش تا نیاز واقعی نرم افزار های موبایلی و این یعنی برگ برنده مایکروسافت در آینده. البته اگر بتونه به درستی ازش استفاده بکنه.
  --------------------------------
  به عناون یک کاربر این نکته رو نباید فراموش کرد که درآمد مایکروسافت برعکس شرکتهایی مثل اپل متاسفانه یا خوشبختانه متکی به فروش گوشی نشده و نیست و همین مساله اتفاقا نقطه قوتی است تا این جراحی رو بدون پروا و نگران از اعتراضات مشتریان بخش گوشی انجام بده و براش هم خیلی حیاتی نیست که حتی سرفیس فون های آینده فروش بالایی خواهند داشت یا خیر. مهم تکمیل اکوسیستم بر اساس نقشه راه آینده هست با نیم نگاهی امیدوارانه به موفقیت سرفیس فونها حداقل در حفظ سهم 3 الی 5 درصدی بازار.
  این همان کاریست که اپل هم صد درصد در آینده باید انجام بده ولی برخلاف مایکی باید بدون تبعات جدی و رنجاندن کاربران باشه چون هرنوع تنش و تحول بزرگ و بنیادی در بخش موبایل معادل از دست دادن بخش بزرگی از درآمدهای شرکت و تنش و طوفان در مسیر حرکتش خواهد بود لذا عاقلانه تر اینه که از روشهایی تدریجی و با شیبی ملایم جهت یکی کردن سیستم عامل استفاده بکنه و فعلا طرفداران دو آتیشه خودشو با مدلهایی با رنگ رُز گلد ، بدنه تماما شیشه ای و دوربین دوگانه و ... حفظ بکنه.
  ---------------------------------
  موارد زیادی برای توضیح و اشاره به موضوع "ویندوز و افق های پیش رو" وجود داره که خودشون چنتا مقاله میشند.
  به هرحال خیلی ممنون از مقاله.

  پسندیدم(4)نپسندیدم(1)
  پاسخ دادن
 5. sayan

  بلاخره معلوم نشد این مقاله طرفدار مایکی هست یا کاربران مایکی ؟ یکمقدار مقاله رو ساده تر می نوشتی با جز

  پسندیدم(0)نپسندیدم(2)
  پاسخ دادن
 6. sayan

  بلاخره معلوم نشد این مقاله طرفدار مایکی هست یا کاربران مایکی ؟ یکمقدار مقاله رو ساده تر می نوشتی با جزئیات بهتر بود . به هر حال خیلی زحمت کشیدی دستتان درد نکنه همین حالا که متن و می نوشتم صفحه قغل کرد و نتوستم ادامه بدم و متن ناقص فرستادم اینم از شاهکارهای مایکی است که باگ های اساسی رو حل نکرده دنبال یکسری فنونه که فقط بعضی ها اسمشان را شنیدند و با اینکار مایکی شکست میخوره اول بیاد سیستم عاملش رو بهینه و پایدار بکنه بعد دنبال رقابت باشه تو کنکور قبول نشده میره دنبال امتحان ارشد و یا فراتر از ان امتحان دکترا ؟ ..................

  پسندیدم(2)نپسندیدم(2)
  پاسخ دادن
 7. Armin

  مقاله عالی بود و بحثی توش نیست
  نظر شخصی :
  مایکروسافت برای رقابت با اندروید و اپل راه خیلی سختی داره
  مثلا من با ویندوزفون 8.1 کار کردم
  زیاد جذاب نبود و دوستان دائما می گفتن ویندوز 10 عالیه و از این حرفا
  ولی وقتی وارد بازار بشید داستان فرق می کنه
  ببینید
  کاربرای دنیا باید پول بدن تا محصول شما خریداری بشه
  اگر پول ندن شما هر چه قدر هم قدرتمند باشید و محصول حرفه ای بسازید باز هم شکست میخورید
  چرا؟چون تو دنیای IT یه بخش کار پول در آوردن و بیزنسه
  مایکروسافت وارد تجارت سختی شده
  و انتظار نمیره که حالا حالا ها بتونه اون قدرتی که دنبالشه رو به دست بیاره
  یه زمانی مایکروسافت پاکت پی سی می زد
  ios هم نبود و اندروید هم نبود
  شاید اگر کمی خلاقیت و ایده به خرج میداد داستان فرق می کرد
  مایکروسافت زمانی وارد رقابت شد که رقبا به اندازه ی کافی در فضایی امن رشد کردن
  بیشتر رو محصولات سازمانی کار می کرد
  شاید فکرش رو نمیکرد که گوشی های هوشمند تا این حد قوی بشن
  حالا می خواد هرجور که شده سهم بازار رو بگیره
  باید قبول کنیم در یه سری از قسمت ها واقعا مایکروسافت رقیب نداره
  اگر شما متخصص شبکه یا برنامه نویسی باشید واقعا می فهمید این چه شرکتیه
  شما کافیه یک بار با ویندوز سرور کار کنید تا متوجه بشید چه قابلیت هایی داره
  به هر حال رشد مایکروسافت به نفع کاربرای اندروید و ios هم هست
  چون اگر اونا احساس خطر کنن بیشتر کار می کنن و این وسط مشتری سود می بره
  موفق باشید

  پسندیدم(5)نپسندیدم(0)
  پاسخ دادن
 8. امین اعتماد

  بله مهندس جان.کاملا باهات موافقم.باید دست به برند سازی بزنه.و این کار از عهده برند لومیا بر نمیاد.و به نظر من برند خوش نام سرفیس میتونه چاره کار باشه.به شرط اینکه سعی کنه به زیبائی و لوکس بودن توجه کنه.

  پسندیدم(1)نپسندیدم(0)
  پاسخ دادن
 9. teblis

  قبول دارید خیلی ها بخاطر اسم نوکیا ویندوزفونی شدند؟ ینی اگه اسمی از نوکیا نبود ماکروسافت اینجایی که الان هستم،نبود؟! نوکیا برای مایکروسافت پله پرش شد،من خودم رفتم سمت نوکیا چون میدونستم همیشه برنامه خاص بودن و متفاوت بودن داره،دنبال اندروید نیست دنبال یه کار متفاوته،واقعیت اینه خود من ویندوزفونی شدم چون طرفدار سبک و سیاق متفاوت نوکیا بودمو هستم،همه جا هم گفتم اگر نوکیا دوباره گوشی تولید کنه تو هر پلتفرمی،مشتریش هستم

  پسندیدم(0)نپسندیدم(0)
  پاسخ دادن
  • امین اعتماد

   یه جاهایی با نظر شما موافقم اونم در مورد سکوی پرش و شروع با نوکیا.اما چ بخواهیم بپذیریم و چ نه برند لومیا نمیتونه توی ذهن کاربران مث گذشته گرد و خاک کنه.کلا برند لومیا از همون اول به مایکروسافت نمیومد و متعلق به نوکیا بود.مایکروسافت باید دست به برند سازی جدید بزنه.

   پسندیدم(1)نپسندیدم(0)
   پاسخ دادن
 10. حامد

  اول بگم که این قالب جدیدتون چرا موبایل ویو نداره؟ رو صفحه موبایل نمیشه اینطوری متن خوند.
  دوم اینکه حرفاتون درسته. یعنی از لحاظ تئوری درسته. یعنی شاید درست باشه. (به نحوه افت از بیان با قاطعیت تا شک توجه کنید. قاطعیت ناشی از هیجانات اولیه هست و شک ناشی از فکر منطقی). این سلاح های مایکروسافت چیزهای خوبی به نظر میرسن. اما باید در عمل اونها رو سنجید. اینکه مایکروسافت بگه با زامارین میتونید برنامه ها رو راحت پورت کنید یه چیزه، اینکه برنامه های پورت شده کیفیت بالایی داشته باشن و عملکردشون مطلوب باشه چیز دیگه. هنوز باید دولوپرها کد رو بنویسن و نتیجه رو ببینیم تا بگیم اپ نویسی با ویژوال استودیو به اندازه برنامه نویسی با کامپایلرهای بومی iOS راحت و با کیفیت هست یا نه. یا پروژه کانتینیوم که هنوز کاربردهای به درد بخوری نداره (واقع بین باشیم. اگه تو خونه باشیم و نیاز به کامپیوتر داشته باشیم که لپ تاپ هست، اگه بیرون هم باشیم بردن لپ تاپ راحت تر از بردن داک کانتینیوم و موس و کیبورد و بودن یه اسکرین با پورت hdmi هست. اونم با لپ تاپی به جذابیت surface pro). کانتینیوم هم باید در عمل کاربرد خودش رو نشون بده. اینا دوتا مثال بود.
  امیدوارم اینطوری که شما میگید بشه. منم مایکروسافت رو دوست دارم و باهاش بزرگ شدم.

  پسندیدم(3)نپسندیدم(0)
  پاسخ دادن

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما ارزشمند هستند.

Developed by Nasour Naghipour