نام‌نویسی

پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

سیستم موقعیت یابی ماهواره ای اروپا که قرار است پنج‌شنبه‌ی این هفته به بهره‌برداری برسد، از نام منجم مشهور ایتالیایی ؛ گالیله لقب گرفته است . شروع‌به‌کار این سیستم به معنای پایان اتکای اروپا به سیستم موقعیت یابی آمریکا GPS  و GLONASS روسیه است. در ادامه با ویندوزسنتر همراه باشید.

سرویس جی پی اس توسط وزارت دفاع ایالات متحده اداره می شود. این بدان معناست که ممکن است آمریکا در شرایط جنگی برای کسب برتری نظامی دسترسی سایرین به این سرویس را قطع کند. در مقابل اما گالیله که در کنترل سازمان های غیر نظامیست تعهد کرده است سرویس خود را در هر شرایطی به همگان ارائه دهد.

سرویس گالیه از 30 ماهواره تشکلیل شده است که 24 عدد از این ماهواره ها عملیاتی خواهند بود و 6 ماهواره ی باقیمانده به عنوان جایگزین رزرو در مدار قرار می گیرند. این سیستم قادر است موقعیت مکانی را با دقت یک متر تعیین کند. این دقت از ساعت فوق‌العاده دقیق اتمی نشأت می‌گیرد که خطای آن کمتر از یک ثانیه در سه میلیون سال است.

دانستن این نکته هم خالی از فایده نیست که ساعت اتمی موجود در ماهواره سریعتر از ساعت های موجود بر روی زمین حرکت می‌کند. انیشتین درست گفته بود که جاذبه ساعت ها را کند میکند!

سیستم موقعیت یابی اروپا

پیش بینی شده بود که این پروژه با هزینه ای در حدود 1.8 میلیارد یورو  و تا سال 2008 به پایان برسد، اما نهایتا برای مالیات دهندگان اروپایی بیش از 10 میلیارد یورو هزینه در پی داشت. قرار بود این سرویس در سال 2008 به بهره برداری برسد اما با بروز اتفاقاتی مانند قرار دادن دو ماهواره در مدار اشتباه؛ این برنامه بیش از 17 سال به درازا کشید. خبرها حاکیست کاربرانی که تلفن های هوشمند سازگار با گالیله در اختیار دارند قادر خواهند بود از این سرویس به صورت رایگان استفاده کنند. سخنگوی اتحادیه اروپا خانم میرنا تالکو می گوید تولیدکنندگان تلفن های همراه در حال حاضر در حال کار بر روی سخت‌افزار های مربوطه هستند.

اتحادیه اروپا پنج‌شنبه ی هفته ی جاری این سرویس را با 18 ماهواره افتتاح خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود Galileo تا سال 2020 میلادی به صورت کامل عملیاتی شود.

تلفن های برپایه پردازنده های اسپدراگون 820، 652، 650، 625، 617 و 435 پس از دریافت یک به روز رسانی نرم‌افزاری با این سیستم همانگ خواهند بود.

پیوست
منبع: Neowin
پسندیدم(1)نپسندیدم(0)

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما ارزشمند هستند.

Developed by Nasour Naghipour