نام‌نویسی

پس از تکمیل اطلاعات زیر، گذرواژه برای شما ارسال می‌شود.

وقتی به تعداد کامپیوترهای شخصی و تلفن های هوشمند که توسط شرکت های مایکروسافت و اپل طی سال 2014 تا 2016 تولید شده اند نگاهی می اندازیم، به نظر می رسد طی سه سال گذشته میزان محموله ها به صورت کلی کاهش یافته است. برای بررسی آمار و ارقام موجود و همچنین پیش بینی وضعیت پیش رو، ویندوز سنتر مطلبی در مورد پیش بینی گارتنر فراهم کرده که به شما پیشنهاد میکنیم تا انتها دنبال کنید.

دستگاه هایی که هر کدام از سیستم عامل های مایکروسافت را اجرا می کنند در 5 سال گذشته شیب رو به پایینی داشته اند، طبق تخمین های گارتنر در سال 2012 حدود 350 میلیون کامپیوتر شخصی با سیستم عامل ویندوز فروخته شد، اما در سال 2016 این رقم به 260 میلیون رسید. با در نظر گرفتن این اندازه گیری های اولیه از محموله های سیستم عامل مایکروسافت مرگ گوشی های ویندوزی دور از انتظار نیست، در حالی که اپل برعکس مایکروسافت همچنان از نظر حجم تولید آیفون وضعیت ثابتی داشته است. البته اپل هم در چند سال گذشته با رکود مواجه بوده و سال به سال با کاهش تقاضای کلی دست و پنجه نرم کرده است، اما طبق اظهارات گارتنر برخلاف مایکروسافت به نظر می رسد iPhone 8 همه چیز را برای اپل تغییر دهد و در نهایت از نظر تعداد محموله ها iPhone 8 در صدر قرار خواهد گرفت.

نمودار ارائه شده توسط گارتنر

پیش بینی گارتنر

نمودار مقایسه اپل با مایکروسافت در محدوده 2012 تا 2019

گارتنر انتظار دارد در سال 2017 تولیدات اپل تا 16 میلیون افزایش یابد و در نهایت در سال 2019 این رقم به 28 میلیون نیز برسد.

آمار و ارقام ارائه شده توسط گارتنر


            مایکروسافت ویندوز        اپل iOS+OSX

2016                260                            248

2017                252                            268

2018                253                            276

2019                257                            285


تحلیلگر گارتنر رانجیت آتوال “Ranjit Atwal” روز چهارشنبه گفته بود:

بازار دستگاه های هوشمند جهانی در حال حاضر راکد است.

باید گفت محموله های تلفن همراه تنها در بازار های نو ظهور آسیا و اقیانوسیه در حال رشد هستند. آتوال همچنین یادآوری کرد که:

بازار کامپیوترهای شخصی نیز با توجه به کاهش نرخی که این بازار با آن درگیر بوده است باز هم تنزل خواهد یافت.

البته سبقت گرفتن اپل از مایکروسافت تنها از نظر نمادین ارزشمند است، چرا که اندروید گوگل از هر دوی آنها با فاصله ای زیاد پیشی گرفته است، دستگاه هایی که در سال 2016 سیستم عامل ویندوز را اجرا می کردند تنها 11.2 درصد از 2/3 میلیارد دستگاه موجود بودند.

اگر چه تلاش مایکروسافت برای عرضه گوشی ویندوزی عامه پسند با شکست مواجه بوده است، اما هنوز هم بخشی هر چند کوچک از بازار را در اختیار دارد و همچنان در تلاش است تا سیستم عامل خود را از طریق OEM به عنوان سیستم عاملی مهم نشان دهد. به علاوه چندی است مایکروسافت تلاش برای عرضه گوشی های VR و AR و نیز اینترنت اشیاء را آغاز نموده است، هر چند باز هم نمی توان به طور قطعی گفت که هر کدام از موارد مذکور بتوانند تفاوت چشمگیری در میزان محموله ها ایجاد کنند.

به عبارت دیگر شرط بندی گارتنر روی اپل، تا کنون که در اوایل 2017 هستیم با موفقیت همراه نبوده و یادآور پیش بینی خوش بینانه IDC برای گوشی های ویندوزی است. این احتمال نیز وجود دارد که بهترین تلاش اپل برای عرضه تلفن هوشمندی با حاشیه باریک، حداقل دکمه و هدفن اکنون توسط برخی OEM های محبوب مثل سامسونگ تحت الشعاع قرار گرفته باشد و هیچ بعید نیست بهترین روزهای اپل سپری شده باشد.

به هر حال اکنون مایکروسافت برخلاف اپل، تا حد زیادی به شرکتی با خدمات متنوع تبدیل شده است، در حالی که اگر اپل از نظر تعداد محموله از مایکروسافت پیشی بگیرد اشک از چشمان استیو بالمر “Steve Ballmer” سرازیر خواهد شد، ضمناً باید گفت به نظر نمی رسد که مدیر عامل فعلی ساتیا نادلا “Satya Nadella” مشتریان بیشتری برای Office 365 داشته باشد.

پیوست
منبع: Mspoweruser
پسندیدم(0)نپسندیدم(0)

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات شما برای ما ارزشمند هستند.

Developed by Nasour Naghipour