انتشار دو بیلد در یک هفته؟ چرا که نه! مایکروسافت بیلد 15007 را برای PC و موبایل عرضه کرد

انتشار دو بیلد در یک هفته؟ چرا که نه! مایکروسافت بیلد 15007 را برای PC و موبایل عرضه کرد

دو روز بعد از انتشار بیلد 15002 ویندوز برای کاربران اینسایدر، مایکروسافت امروز بیلد 15007 از ویندوز 10 PC و موبایل را برای کاربران حلقه‌ی سریع اینسایدر عرضه کرد. بله درست خواندید، لطف مایکروسافت شامل کاربران موبایل هم شد، ویندوز 10 موبایل در این بیلد قابلیت های جدید بسیاری دریافت کرده است.  اگر فکر می‌کنید این بیلد تنها شامل بهینه سازی های اندکیست در اشتباه هستید، این یکی به جز بهینه سازی و رفع باگ لیست بلند بالایی از امکانات جدید را با خود به همراه آورده است.

با ویندوز سنتر همراه باشید تا با هم نگاهی به این لیست داشته باشیم:

قابلیت های جدید در بیلد 15007 برای PC و موبایل

به اشتراک گذاری تب ها (مخصوص PC):

ما با افزودن قابلیتی به مایکروسافت اج امکان به اشتراک گذاری تعدادی از سربرگ ها که در کنار هم قرار گرفته‌اند را فراهم کرده‌ایم. تنها لازم است روی دکمه‌ی ” Tabs you’ve set aside” کلید کرده و در منوی “…” گزینه‌ “Share tabs” را انتخاب کنید. در اینجا امکان به اشتراک گذاری تب ها با برنامه های مختلف نصب شده بر روی رایانه را در اختیار خواهید داشت.

انتقال اطلاعات از مرورگر دیگر (مخصوص PC):

ما تلاش کرده‌ایم انتقال اطلاعات شما از مروگر های دیگر به مروگر Microsoft Edge  را بیش از پیش آسان کنیم. گزینه‌ی جدید ” Import from another browser” در بخش تنظیمات مروگر به شما اجازه می‌دهد تا اطلاعات هیستوری، پسورد‌های ذخیره شده و سایر اطلاعات موجود در مروگر دیگر را در یک مرحله‌ی ساده به اج منتقل کنید.

بیلد جدید ویندوز 10

سرعت بیشتر (مخصوص PC):

حالا می‌توانید با انتخاب گزینه‌ی Save بدون مشخص کردن محل ذخیره‌ی فایل، دانلود یک لینک را آغاز کنید. در عوض ما با اضافه‌ کردن گزینه‌ی Save As امکان انتخاب محل ذخیره‌ی فایل پیش از شروع دانلود را فراهم کرده‌ایم.

بیلد جدید ویندوز 10

بهبود Web Notes (مخصوص PC):

ما با بهبود وب نوتس، امکان استفاده از قابلیت Windows lnk بر روی Web Notes را فراهم کرده‌ایم. ازین پس همچون دیگر قسمت ها با زدن قلم به Note مورد نظر، طیف کامل رنگ‌های مربوط به آن را در اختیار خواهید داشت.

بیلد جدید ویندوز 10

تغییر سایز متن و بزرگنمایی (مخصوص موبایل):

ما بر پایه‌ی بازخوردهای ارسالی توسط شما، فارغ از تنظیمات هر سایت امکان زوم بر روی صفحات وب را فراهم کرده‌ایم، همچون سایر مروگر ها در Edge امکان زوم به میزان 500 درصد را در اختیار خواهید داشت. به همین دلیل، دیگر تغییر سایز خودکار متون در زمان فعال شدن تنظیمات بهبود دسترسی اعمال نخواهد شد، چرا که خود این امکان را دارید تا با بزرگنمایی صفحه‌ی مورد نظر سایز متن را به اندازه‌ی دلخواه تغییر دهید. این تغییر در پاسخ به گزارش‌هایی مبنی بر نمایش ناصحیح صفحات وب در زمان فعال بودن حالت بهبود دسترسی انجام شده است.

اپ های وبسایت ها:

از حالا کلیک کردن لینکهای وبسایت هایی که از قابلیت Web-to-app linking  پشتیبانی می کنند باعث باز شدن صفحه‌ی مربوطه در اپلیکیشن آن سایت خواهد شد.

(به زودی) دانلود تم های جدید برای PC از طریق ویندوز استور

ما در بیلد 15002 بخش جدیدی موسوم به تنظیمات تم را در اپ تنظیمات معرفی کردیم، به زودی این امکان را خواهید داشت تا مستقیما از این صفحه به ویندوز استور رفته و تم های جدیدی را برای ویندوز دانلود کنید. این قابلیت در بیلد حاضر فعال نیست اما شما آیکون ویندوز استور را در انتهای صفحه‌ی تنظیمات تم مشاهده می کنید. هرچند همین حالا هم می‌توانید با رفتن به صفحه‌ی مربوط به تم ها در ویندوز استور، پوسته های جدید را به طور مستقیم دریافت کنید.

بیلد جدید ویندوز 10

کورتانا ادامه‌ی کارها بر روی دستگاه های مختلف را ممکن می کند

اگر از چند رایانه استفاده می کنید قطعا به تجربه دیده‌اید، ادامه‌ی کارها پس از جابه‌جایی بین دو رایانه چقدر وقت گیر و دشوار است. حالا کورتانا این مشکل را حل می‌کند. در زمانی که بین دو رایانه جا‌به‌جا می شوید کورتانا لینکی را در اکشن سنتر نمایش خواهد داد، که می‌توانید با استفاده از آن به راحتی به مایکروسافت اج و شیرپوینت (یا هر برنامه دیگر برپایه‌ی کلاد) برگشته و جدید ترین اسنادی که در حال کار بر روی آن بوده اید را بازیابی کنید. به عنوان مثال در زمانی که در حال کار بر روی یک فایل پاور پوینت بر روی لپتاپتان هستید و به رایانه‌ی دیگر خود بازمی‌گردید، لینکی در بخش اکشن سنتر نمایش داده خواهد شد. یا شاید در حال مرور صفحات وب بر روی رایانه ی دسکتاپ خود هستید اما تصمیم می‌گیرید لپتاپتان را برداشته و برای پختن غذا به آشپزخانه بروید. به محض باز کردن لپتاپ لینکی در اکشن سنتر نمایش داده می‌شود که با باز کردن آن صفحات در حال مرور بر روی دسکتاپ را در اختیار خواهید داشت. افزون بر این قابلیت گروه بندی نوتیفیکیشن ها نیز به کورتانا اضافه شده است. این قابلیت که در بخش های بعدی کاملتر شرح داده خواهد شد به کاربر کمک می کند تا انوع مختلف نوتیفیکیشن ها را به راحتی از هم تشخیص دهد.

نوار وضعیت در نوتیفیکیشن ها (مخصوص PC):

بر پایه‌ی بازخورد های کاربران، از حالا توسعه دهندگان امکان ارسال نوتیفیکیشن هایی حاوی نوار وضعیت را در اختیار خواهند داشت، تا کاربران را از میزان پیشرفت فرایند ها آگاه کنند. به عنوان مثال نمایش وضعیت دانلود و ..، ما امکان ویرایش و آپدیت نوتیفیکیشن های موجود را نیز برای توسعه دهندگان فراهم کرده ایم.

در بیلد بعدی از این قابلیت برای نمایش پیشرفت دانلود های ویندوز استور استفاده خواهد شد.

بیلد جدید ویندوز 10

بهبود نوار پیمایش در برنامه های یونیورسال PC موبایل:

ما نوار پیمایش XAML را برای استفاده با موس بهینه سازی کرده‌ایم تا اطمینان حاصل کنیم این نوار در زمان مورد نیاز در دسترس قرار داشته باشد اما همزمان فضای کمتری را اشغال کرده و در زمان عدم نیاز مخفی باشد. با این تغییر، نشانگر پیمایش در حالت عادی مخفی بوده و با عبور موس از ناحیه‌ی مربوطه ظاهر می‌شود و در زمان کلیک کردن به صورت نوار پیمایش کامل نمایش داده خواهد شد. این تغییرات در تمامی اپ هایی که از کیت توسعه‌ی آپدیت سازندگان استفاده کنند اعمال می‌شود

بیلد جدید ویندوز 10

بهبود در Windows Hello  (مخصوص PC):

با بیلد 15007 ما بهینه سازی های جالبی را بر روی قابلیت تشخیص چهره‌ی ویندوز هلو اعمال کرده‌ایم. بر روی دستگاه هایی که از این قابلیت پشتیبانی می کنند راهنمای تصویری در اختیار شما خواهد بود تا به صورت، “در لحظه” راهنمای های لازم برای تنظیم صحیح چهره را دریافت کنید. بهترین راه برای دانستن این تغییرات چیست؟ اینکه آن را امتحان کنید! از طریق مسیر Settings > Accounts > Sign-in options > Windows Hello > Face recognition امکان تنظیم یا بهبود قابلیت تشخیص چهره‌ی Windows Hello  را در اختیار خواهید داشت.

پرچم رنگین کمان:

مایکروسافت در راستای تعهد خود به حمایت از گوناگونی باورها، نماد پرچم رنگین‌کمان را به کیبورد و فونت اموجی اضافه کرد.

بیلد جدید ویندوز 10

بهبود عملکرد ابزار Snipping Tool در استفاده با کیبورد (مخصوص PC):

حالا برای گرفتن اسکرین‌شات تنها لازم است کلید های Alt+N را به صورت همزمان فشار داده، یکی از گزینه‌های مناسب را انتخاب کنید. سپس با استفاده از کلید های جهت‌نمای کی‌بورد نقطه‌‌ی شروع برش را انتخاب کرده و کلید Space یا Enter را فشار دهید، پس از آن برای مشخص کرد نقطه پایان برش مجددا نشانگر موس را با کمک کلید‌های جهت‌نمای کی‌بورد به نقطه‌ی پایان منتقل کرده و Space یا Enter را بزنید.

قابلیت های جدید بیلد 15007 که مختص موبایل هستند

 

یکپارچه سازی تنظیمات به وسیله‌ی دایرکتوری فعال Azure (مخصوص موبایل):

از حالا می توانید تنظیمات دستگاه های موبایلی که از سرویس رومینگ سازمانی استفاده‌ می‌کنند یکپارچه‌سازی کنید. شما قادر خواهید بود تنظیماتی نظیر پسورد ها، تنظیمات وای فای، صفحات مورد علاقه در مروگر، لیست ریدینگ Edge و دیتای مربوط به سایر اپ ها را یکپارچه‌سازی کنید. برای اطمینان از عملکرد صحبح این قابلیت مطمئن شوید تنظیمات یکپارچه‌سازی بر روی هر دو دستگاه برای یک اکانت واحد فعال شده باشد. برای این کار از مسیر Settings > Accounts > Sync Your Settings استفاده کنید.

ریست کردن اپ ها (موبایل):

یکی از قابلیت هایی که در به‌رو‌ز‌رسانی سالانه‌ی ویندوز 10 به این سیستم‌عامل اضافه شده بود امکان ریست کردن و بازگرداندن اپ ها به حالت اولیه بود. خوشحالیم که حالا و با بیلد 15007 این قابلیت به نسخه‌ی موبایل ویندوز نیز اضافه‌ شده‌ است. از همه کاربرانی که از طریق بخش Feedback این قابلیت را درخواست کرده کرده بودند سپاسگذاریم.

اگر اپلیکیشن UWP که از آن استفاده می‌کنید در وضعیت بدی قرار گرفته است، با رفتن به مسیر Settings > System > Storage، انتخاب برنامه‌ی مورد نظر و زدن کلید “Reset”، اطلاعات کش شده‌ی برنامه را پاک کنید. در این حالت بدون نیاز به حذف و نصب مجدد برنامه، آن را به حالت اولیه‌ی پس از نصب بازگردانده‌اید.

کورتانا موسیقی را دوست دارد (مخصوص موبایل):

امکان استفاده از کورتانا برای کنترل پخش موسیقی در اپلیکیشن‌های بیشتری فراهم شده است. در این بیلد جدید قابلیت شناسایی زبان طبیعی (صرفا انگلیسی آمریکایی) برای برنامه های iHeartRadio و Tuneln Radio ارائه شده است. همزمان با اینکه در این برنامه ها مشغول گوش دادن به موسیقی هستید، می توانید به کمک دستورات صوتی پخش موسیقی و میزان صدا را کنترل کنید.

خیلی وقت‌ها در زمان گوش دادن به موسیقی درحال پخش از ایستگاه‌های رادیویی دوست داریم بدانیم این کدام آهنگ است، بنابراین ما قابلیت ” What’s Playing” را ایجاد کردیم. حالا با گفتن عبارت ” Hey Cortana, What’s Playing” کورتانا موسیقی درحال پخش را شناسایی به شما معرفی خواهد کرد. این قابلیت با بیلد 14986 در اختیار کاربران PC اینسایدر قرار گرفته بود.

 

اضافه کردن پشتیبانی از زبان چینی در قابلیت تشخیص موسیقی (مخصوص موبایل):

حالا کورتانا قادر است تا موزیک های پخش شده به زبان چینی را نیز شناسایی کند. به راحتی و با زدن کلید نمایش متن آهنگ ها در گوشه‌ی صفحه‌ی خانگی کورتانا، Cortana به موسیقی در حال پخش گوش می‌دهد و به کمک Netease آهنگ مورد نظر را شناسایی خواهد کرد. این قابلیت، زبان چینی را به خوبی زبان انگلیسی تشخیص می دهد.

 

ورود به کورتانا به کمک دایرکتوری فعال Azure (مخصوص موبایل):

این قابلیت به شما این امکان را خواهد داد تا بتوانید به جای استفاده از اکانت مایکروسافت خود، از اکانت های دیگر برای ورود به کورتانا استفاده کنید. برای ورود به کورتانا از طریق سایر اکانت ها، به دفترچه یادداشت کورتانا و “About Me”  رفته و وارد شوید. در این حالت به طور کامل به کورتانا دسترسی خواهید داشت و قابلیت‌های تقریبا مشابهی در اختیار شما قرار می‌گیرد. این قابیلت در بیلد 14986 برای کاربران  PC اینسایدر ارائه شده بود.

 

گزینه‌های بیشتر برای زمانبندی یادآور های کورتانا (مخصوص موبایل):

به مدد بازخورد های دریافت شده از شما گزینه های جدید برای زمانبندی یادآور های کورتانا ارائه شده است. این گزینه های جدید شامل “ماهانه” و “سالانه” برای یادآورهای چون پرداخت اقساط ماهانه یا سالگرد ها بسیار مناسب خواهند بود. این قابلیت پیشتر در بیلد 15002 برای کاربران PC اینسایدر ارائه شده بود.

 

پرداخت تحت وب:

مایکروسافت اج پشتیبانی آزمایشی از API پرداخت را آغاز کرده است. به کمک این قابلیت، سایتها میتوانند با سهولت بیشتری فرایند پرداخت و تکمیل اطلاعات فاکتور را از طریق اطلاعات موجود در کیف‌پول مایکروسافت انجام دهند. در حال حاضر این قابلیت در حالت آزمایشی و برای توسعه‌دهندگان تعبیه شده است و فعلا اطلاعات پرداخت را پردازش نخواهد کرد.

بهبود خوانایی اپ های UWP در کنتراست بالا (موبایل):

برای رفع یکی از شایع ترین مشکلات اپ های UWP، در این بیلد فریمورک XAML را آپدیت کردیم و ازین پس یک لایه‌ی غیرشفاف در پس‌زمینه‌‌ی متن ها نمایش داده خواهد شد. این تغییر، رابط ها‌ی کاربری نیمه شفاف را نیز ملزم به نمایش تمام- مات خواهد کرد. این قابلیت پیشتر در بیلد 15002 برای کاربران پی‌سی اینسایدر ارائه شده بود. این تغییرات به صورت پیشفرض در کنتراست بالا اعمال خواهد شد و تمامی اپلیکیشن‌های XAML موجود در ویندوز استور با آن سازگار می شوند. هرچند با ارائه کیت توسعه آپدیت سازندگان اپ ها این امکان را خواهند داشت تا به صورت سفارشی شده از این قابلیت استفاده‌ کنند. اطالاعات بیشتر در این رابطه پس از انتشار جدیدترین SDK منتشر خواهد شد.

کمک به کاربران در یافتن تنظیمات مورد نیاز در بخش Setting (موبایل):

یکی از اهداف ما ساده سازی هرچه بیشتر بخش Setting است. به همین دلیل و برپایه‌ی بازخورد های ‌کاربران، امکانات زیر برای سهولت استفاده از این بخش ایجاد شده‌اند:

 • حالا صفحه‌ی تنظیمات اطلاعات بیشتری را در اختیار کاربر قرار خواهد داد، این بخش جدید که بسته به سایز صفحه، در سمت چپ یا راست کلید مورد نظر نمایش داده خواهد شد، اطلاعاتی نظیر لینک دسترسی به بخش پشتیبانی، ارسال بازخورد و یا سایر تنظیمات مربوطه را در اختیار کاربر قرار می دهد.
 • از آنجا که لیست تنظیمات سیستمی بسیار طولانی شده بود، تنظیمات مربوط به اپ ها را از آن خارج و به بخش جدیدی تحت عنوان “َApps” منتقل کردیم.

 

آپدیت تنظیمات دستگاه (مخصوص موبایل):

بخش Device Setting جدید این امکان را در اختیار کاربران قرار می دهد، تا دستگاه های متصل را در یک صفحه‌ی واحد مدیریت کنند. ضمنا با توجه به بازخورد‌های دریافتی از کاربران، امکان قطع اتصال و اتصال مجدد دستگاه های بلوتوث در این صفحه اضافه شده است. افزون بر این، امکان اضافه کردن دستگاه های جدید از دیگر قابلیت های این صفحه است که در پاسخ به فیدبک های دریافتی از کاربران انجام شده است. لطفا با تست و بررسی این صفحه‌ی جدید و ارسال بازخورد از طریق بخش Feedback، ما را در کامل‌تر کردن آن یاری کنید. این قابلیت در بیلد 15002 برای کاربران PC اینسایدر ارائه شده بود.

 

گزینه‌ی جدید برای متوقف کردن آپدیت:

ما با اضافه کردن یک گزینه‌ی جدید امکان متوقف کردن 35 روزه‌ی آپدیت را در اختیار کاربران قرار داده‌ایم. برای استفاده از این قابلیت به میسر Settings > Update & security > Phone Update و بر روی گزینه‌ی Advanced تپ کنید.

این قابلیت در نسخه‌های سازمانی ویندوز 10 موبایل ارائه خواهد شد.

این‌ها امکاناتیست که دریافت می کنید! تعداد زیادی قابلیت جدید! در صورتی که کاربر حلقه‌ی Fast اینسایدر هستید، هم‌اکنون می‌توانید این بیلد جدید را از طریق Windows Update دانلود و نصب کنید.

 

[divider]پیوست[/divider]

[column size=one_half position=first ]منبع: ویندوز لتست[/column]

مرتضی داداشی وب‌سایت
برنامه نویسی رو بیش از ده سال پیش با VB یاد گرفتم و با بازی با api ویندوز بیشتر و بیشتر بهش علاقمند شدم . حالا توسعه دهنده ی اندروید هستم و بیشتر با java و php کد میزنم . بخاطر VB به ویندوز مدیونم .

‫2 نظر

 • Mosi گفت:

  چه طور میشه بدونه رجیستری آپدیتای حجم بالا مثله اینو دان کرد؟

 • afshinpourgholi گفت:

  سلام
  چرا این بیلد(15007) را گوشی من پیدا نمیکنه!!؟؟؟؟؟؟
  کسی راه حلی داره!؟
  گوشی من 640 ایکس ال است.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.